Pre obec bude zásadným rozhodnutie Najvyššieho súdu

04.02.2009 Poprad

Štrba 4. februára (TASR) - Obec Štrba spochybňuje informácie o zásadných zmenách v spore o katastrálne územie Štrbského Plesa, o ktorých dnes hovoril na tlačovej besede primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš.
\"Zdá sa nám krátkozraké, že by Správa katastra v Poprade naozaj mohla vykonať zmenu len na základe nálezu Ústavného súdu (ÚS). Nález ÚS nie je listina, na základe ktorej sa vykonáva zápis do katastra, čo potvrdzujú právne stanoviská viacerých renomovaných ústavných právnikov a judikát ÚS, \" konštatoval starosta Michal Sýkora. Podľa jeho slov pre obec bude zásadným rozhodnutie Najvyššieho súdu, ktorý je jediný kompetentný v tejto veci rozhodnúť.
Obec považuje v súčasnosti za zásadné a relevantné aktuálne stanovisko Ministerstva financií Slovenskej republiky z 2. februára 2009, v ktorom je \"čierne na bielom\", že daňové subjekty majú platiť dane obci, na ktorej území sa nehnuteľnosť nachádza, teda Štrbe (v súlade s evidenciou nehnuteľností, ktorú zabezpečuje kataster). Stanovisko rezortu len potvrdzuje, že snahy mesta Vysoké Tatry dezinformovať ľudí a podnikateľské subjekty na Štrbskom Plese sú nelegitímne. Uvedené stanovisko sa úplne zhoduje s už skôr prezentovaným právnym názorom ministerstva vnútra. Ak daný stav potvrdia a rešpektujú dve kompetentné ministerstvá, mal by ho rešpektovať aj primátor mesta Vysoké Tatry, či sa mu to páči alebo nie.
\"V spore o Štrbské Pleso sme iniciovali koniec tabuľovej vojny. Nenecháme sa vtiahnuť do vojny daňovej ani inej, hoci chaos, dezinformácie a neistota ľudí by sa možno niekomu hodili. O každej zásadnej zmene - zdôrazňujem zásadnej, budeme verejnosť objektívne informovať, \" dodal Sýkora. Na margo tabuľovej vojny primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš na dnešnej tlačovej besede uviedol, že s návrhom na inštalovanie tabúľ s nápisom len Štrbské Pleso, prišlo ako prvé mesto.
 

Vyberte región