SaS: Smer-SD predvádza volebnú korupciu najhrubšieho zrna

12.02.2020 Bratislava

Bratislava 11. februára (TASR) - Mimoriadna schôdza parlamentu, na ktorej chce Smer-SD rokovať o vyšších rodičovských prídavkoch ako aj o 13. dôchodku, je podľa opozičnej SaS volebnou korupciou. V stredu (12. 2.) sa má týmito návrhmi zaoberať aj vláda.

"Volebná korupcia, ktorú tu predvádza Peter Pellegrini (Smer-SD) a celý Smer-SD, je nehoráznosť. Svojimi návrhmi na zvýšenie rodičovského príspevku a presadeniu 13. dôchodku ukázali populizmus najhrubšieho zrna, ktorým chcú zakryť svoje každodenné rozkrádanie," uviedla SaS v stanovisku pre médiá.

Podľa opozičnej strany sa Smer-SD bojí, že vo voľbách si ľudia zvolia poctivých politikov, ktorí vytrhnú Slovensko z rúk korupčníkov a mafie. "Uvedomujú si svoj koniec a ešte na poslednú chvíľu chcú využiť dane a štátne peniaze na zaplatenie vlastnej kampane. Navyše, je absolútne neprípustné, aby tu končiaca vláda takto hospodárila s peniazmi nás všetkých a nechávala tu za sebou spálenú zem," tvrdí SaS. Vyzvala preto orgány činné v trestnom konaní, aby sa touto "volebnou korupciou Smeru-SD" zaoberali.

Vláda má schvaľovať návrh zákona o zdvojnásobení rodinných prídavkov od roku 2021 a rovnako úpravou zákona, ktorým bude garantované vyplatenie 13. dôchodku vo všetkých kategóriách už v decembri 2020. Poslanci Smeru-SD by rovnako mali iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, na ktorej by sa spomínané návrhy, v rámci skráteného legislatívneho konania, ešte pred parlamentnými voľbami (29. 2.), mali prijímať. Okrem toho aj predseda SNS Andrej Danko avizoval, že podmienkou mimoriadnej schôdze je aj zaradenie návrhu na zrušenie diaľničných známok pre fyzické a právnické osoby s vozidlami do 3,5 tony.

Nezaradená poslankyňa Veronika Remišová kandidujúca za stranu Za ľudí je presvedčená, že predseda Smeru-SD Robert Fico robí zúfalé pokusy a chystá sa zneužiť parlament na predvolebnú kampaň. "Pracovať v prospech rodín a nie oligarchov v pozadí Smeru-SD mohli celé štyri roky," podotkla v stanovisku pre médiá. Zároveň je presvedčená, že takýto bezbrehý populizmus dovedie krajinu do veľkých problémov. "Nakoniec na to doplatia tí najslabší, tak ako sa to stalo v Grécku - mladí ľudia a dôchodcovia. Preto je dôležité, aby každá zo strán demokratickej opozície urobila maximum pre to, aby ľudia prišli voliť, a aby prišli voliť aj nerozhodnutí voliči a nevoliči. Smeru-SD ide o všetko a urobia všetko, aby sa udržali pri moci," dodala Remišová.
 

Vyberte región