KORONAVÍRUSU podľahol v Taliansku 12. človek, už je 374 nakazených

26.02.2020 Celý región

Rím 26. februára (TASR) - Taliansko zaznamenalo v stredu na svojom území ďalšie úmrtie na respiračné ochorenie spôsobované novým druhom koronavírusu, čím ich celkový počet stúpol na 12. Počet nakazených sa medzitým zvýšil na 374, vyplýva zo zverejnených údajov talianskeho úradu civilnej ochrany, ktoré priniesla tlačová agentúra AFP.

Všetky osoby nakazené novým koronavírusom, ktoré doteraz v Taliansku zomreli, boli buď v pokročilom veku, alebo trpeli aj inými zdravotnými ťažkosťami.

Taliansko sa s počtom vyše 300 infikovaných ľudí dostalo už predtým na prvé miesto v Európe, pričom je zároveň tretie vo svete za Čínou a Južnou Kóreou.

Výskyt koronavírusu SARS-CoV-2 (predtým 2019-nCoV), ktorý spôsobuje ochorenie pomenované COVID-19, hlásili po prvý raz v decembri 2019 v čínskom meste Wu-chan, metropole provincie Chu-pej. Odtiaľ sa rozšíril do desiatok krajín.

U Talianky, ktorá zomrela v Korutánsku, sa koronavírus nepotvrdil

Podozrenie z nakazenia novým druhom koronavírusu sa nepotvrdilo u dovolenkárky z Talianska, ktorá zomrela v noci na stredu na území rakúskej spolkovej krajiny Korutánsko. Krajinská samospráva to oznámila po získaní výsledku laboratórnych testov zo vzorky odobratej zosnulej žene, informovala tlačová agentúra APA.

Nemenovaná žena vo veku 56 rokov, pochádzajúca z okolia mesta Udine v talianskom regióne Furlansko (Friuli), zomrela v apartmánovom komplexe v korutánskom stredisku Bad Kleinkirchheim. Komplex po úmrtí uzavreli, pričom zvyšným 13 obyvateľom nedovolili odísť a podrobili ich vyšetreniam. Rakúske i talianske úrady sa medzitým snažili zistiť, s kým prišla zosnulá žena v poslednom čase do styku.

Krajinský odbor hygieny nakoniec výstrahu odvolal a ukončil tiež izoláciu uvedeného objektu.

Prvé dva potvrdené prípady osôb nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje akútne respiračné ochorenie, hlásili z Rakúska v utorok. Ide o dvojicu, ktorá pricestovala do spolkovej krajiny Tirolsko z najhoršie postihnutého talianskeho regiónu Lombardsko.

Samospráva Tirolska medzitým oznámila, že karanténa uvalená v utorok na hotel v Innsbrucku, kde pracuje jeden z nakazených Talianov, sa netýka hotelových hostí. Ide podľa nej len o deviatich pracovníkov tohto hotela, ktorí sú v súčasnosti izolovaní buď doma, alebo na hotelových izbách. Vzorky pre vykonanie testov odobrali v hoteli celkove 62 osobám.

Podozrenie z prítomnosti nového koronavírusu sa objavilo v stredu aj v jednom z viedenských gymnázií. Podľa prvých správ toto školské zariadenie na ulici Albertgasse v štvrti Josefstadt evakuovali, APA však neskôr informovala o izolácii prítomných učiteľov a študentov priamo v budove. Polícia im umožnila odísť po niekoľkých hodinách, keď sa preukázalo, že učiteľka, ktorá sa údajne mohla nakaziť v Taliansku, nie je nositeľkou koronavírusu.

Vo Viedni dovtedy zaznamenali vyše 70 ďalších prípadov podozrenia na nakazenie novým koronavírusom, testy však boli zakaždým negatívne.

Rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz vyzval v stredu Rakúšanov na zodpovedné správanie, pokiaľ ide o cestovanie do rizikových krajín, účasť na spoločenských podujatiach v prípade ochorenia alebo posudzovanie možných príznakov nakazenia koronavírusom.

WHO: Zaznamenaných bolo viac nových prípadov SARS-CoV-2 mimo Číny než v nej

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu oznámila, že v utorok po prvý raz bolo za jeden deň zaznamenaných viac nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie pomenované Covid-19, mimo Číny než v nej. Informovala o tom agentúra AFP.

"Včera presiahol po prvý raz počet nových prípadov hlásených mimo Číny počty hlásené z tejto krajiny," vyhlásil v Ženeve riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Zdravotnícka agentúra OSN zaregistrovala v utorok v Číne 411 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, zatiaľ čo zo zvyšku sveta hlásili 427 nových nakazených.

K zmene daného pomeru v počte nových prípadov došlo podľa agentúry v súvislosti s nedávnym prudkým rozšírením tohto potenciálne smrtiaceho ochorenia v Taliansku, Iráne a Južnej Kórei. Rýchlosť, akou sa koronavírus šíri v týchto krajinách, je podľa Tedrosa "veľmi znepokojivá", pričom WHO pošle podľa jeho slov cez víkend do Iránu svoj tím, aby tam vyhodnotil aktuálnu situáciu.

Bruce Aylward, ktorý stojí na čele misie WHO v Číne, v tejto súvislosti ocenil drastické karanténne opatrenia Pekingu s tým, že "zvrátili" doterajší priebeh boja s epidémiou v tejto krajine. Naopak, ostatné štáty podľa jeho názoru nie sú na šírenie tohto infekčného ochorenia pripravené.

V Číne epidémia podľa WHO vrcholila 2. februára, pričom odvtedy slabne. K stredajšiemu ránu v tejto krajine zaznamenali 78.190 prípadov nákazy vrátane 2718 mŕtvych.


Komisárka EÚ pre zdravie: Koronavírus nepredstavuje dôvod na paniku

Šírenie nákazy koronavírusom v Európe je znepokojujúce, ale nie je dôvodom na paniku. Vyhlásila to v stredu v Ríme eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidesová, píše agentúra AFP.

"Táto situácia je znepokojujúca, ale nemôžeme podľahnúť panike," povedala Kyriakidesová pred novinármi po stretnutí s talianskym ministrom zdravotníctva Robertom Speranzom.

"Musíme byť ostražití aj čo sa týka nesprávnych informácií a dezinformácií, ako aj xenofóbnych výrokov, ktoré zavádzajú občanov a spochybňujú prácu verejných predstaviteľov," dodala.

Kyriakidesová podľa agentúry DPA povedala, že EÚ robí všetko, čo je v jej silách, aby chránila svojich občanov. Zároveň vyzvala všetky členské štáty, aby prepracovali svoje plány boja proti šíreniu koronavírusu.

Eurokomisárka zdôraznila, že Európa sa zatiaľ nachádza vo fáze, keď vírus Sars-CoV-2 dokáže kontrolovať a zamedziť jeho šíreniu. Podľa jej slov ide teraz o ochranu pred rozsiahlym rozšírením vírusu. Situácia sa však môže veľmi rýchlo zmeniť, ako ukazuje aj príklad Talianska, varovala. Minister Speranza zdôraznil, že už nejde len o národnú, ale medzinárodnú zdravotnú krízu.

V Taliansku sa nakazilo už 374 ľudí a 12 z nich zomrelo. Krajina je najviac postihnutou spomedzi európskych štátov. Na celom svete je vírusom infikovaných dovedna už viac než 80.000 osôb.

Kyriakidesová spolu so Speranzom sa v Ríme stretli s riaditeľkou Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) Andreou Ammonovou a riaditeľom Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansom Klugem.

Grécko potvrdilo v stredu prvý prípad nákazy koronavírusom

Grécko potvrdilo v stredu prvý prípad nákazy koronavírusom v krajine. Ide o 38-ročnú grécku občianku, ktorá sa vrátila zo severného Talianska. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP s odvolaním sa na grécke ministerstvo zdravotníctva.

Minister zdravotníctva Vasilis Kikilias uviedol, že pacientku hospitalizovali v nemocnici v meste Solún a je v dobrom stave.

Taliansko sa s počtom vyše 300 infikovaných ľudí dostalo na prvé miesto v Európe, pričom je zároveň tretie vo svete za Čínou a Južnou Kóreou.Prenášačovi nového koronavírusu v Singapúre hrozí trest za klamstvo o jeho pohybe
Singapurské úrady obžalovali Číňana nakazeného koronavírusom SARS-CoV-2 z toho, že klamal o svojom pohybe, za čo mužovi v prípade dokázania viny hrozí až šesť mesiacov odňatia slobody. S odvolaním sa na stredajšie vyhlásenie singapurského ministerstva zdravotníctva o tom informovala agentúra Reuters.

Podľa ministerstva ide o 38-ročného muža pôvodom z čínskeho mesta Wu-chan, ktoré je považované za epicentrum šírenia tohto infekčného ochorenia. Rovnakému obvineniu čelí podľa dostupných informácií aj jeho manželka.

Nakazenie novým koronavírusom u muža, ktorý sa medzitým vyliečil, potvrdili ešte na konci januára. Jeho manželka sa momentálne nachádza v karanténe.

"Detailné vyšetrovanie" podľa ministerstva odhalilo, aký bol skutočný pohyb oboch osôb a tie sú teraz preto obžalované v súvislosti s "možnými vážnymi dôsledkami nimi poskytnutých nepravdivých informácií, ako aj v súvislosti s rizikom, ktoré predstavovali pre verejné zdravie".

Podľa agentúry hrozí manželskému páru za tento skutok pokuta vo výške až do 10.000 singapurských dolárov (približne 6576 eur), šesť mesiacov väzenia, alebo oboje.

Singapur si vyslúžil medzinárodné uznanie za efektívny postup v boji proti novému koronavírusu. Bohatý mestský štát, v ktorom zatiaľ potvrdili 91 prípadov nákazy týmto ochorením, využíva na odhaľovanie pohybu podozrivých prenášačov okrem iného aj policajných vyšetrovateľov a bezpečnostné kamery.

Pápež uistil chorých na COVID-19 i zdravotníkov a úrady o svojej podpore


Pápež František v stredu ubezpečil o svojej podpore všetkých chorých, ktorí sa liečia na respiračné ochorenie COVID-19 spôsobované novým koronavírusom. Vyzdvihol i prácu zdravotníkov, ktorí sa o nich v chorobe starajú, a ocenil aj nasadenie všetkých ľudí a úradov snažiacich sa zastaviť šírenie nákazlivého vírusu.

Pápež to uviedol v stredu počas generálnej audiencie, ktorá sa aj z dôvodu šírenia koronavírusu v Taliansku konala pod holým nebom, na Námestí sv. Petra, a nie v Aule Pavla VI.

Pápež sa vo svojom posolstve vyjadril aj k situácii v Iraku, pričom tamojších obyvateľov ubezpečil o svojich modlitbách za nich, za mier i za cestu do tejto krajiny, ktorá sa plánovala na tento rok.

František sa zmienil aj o Popolcovej strede, ktorou sa dnes začína predveľkonočný pôst. Vyzval prítomných pútnikov i všetkých veriacich, aby sa vydali na cestu viery a pokánia a opäť pre seba objavili "radosť kresťanskej nádeje".

Spravodajský portál Vatican News informoval, že pápežovým liturgickým vstupom do veľkého pôstu bude večerné slávenie omše v rímskej Bazilike sv. Sabíny na Aventíne spojenej s udeľovaním znaku kríža popolom na čelá veriacich.

Pápežovi popolec udelí slovenský kardinál Jozef Tomko, keďže ide o jeho titulárny kostol.

Ako pripomenul portál, Tomko - emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov - oslávi 11. marca svoje 96. narodeniny.

Brazília potvrdila prvý prípad nákazy koronavírusom


Brazília potvrdila v stredu prvý prípad nákazy koronavírusom ako prvá krajina Južnej Ameriky. S výnimkou Antarktídy sa nový vírus objavil už na každom kontinente. Správu priniesol spravodajský portál Sky News.

Podľa dostupných informácií sa 61-ročný muž zo Sao Paula mohol nakaziť v Taliansku, ktoré navštívil v dňoch 9. až 21. februára.

Ako uviedlo brazílske ministerstvo zdravotníctva, po návrate vykazoval symptómy typické pre toto ochorenie - ako napríklad horúčku a bolesť v krku.

Prvý prípad nákazy koronavírusom v stredu potvrdilo aj Grécko.

Výskyt koronavírusu SARS-CoV-2 (predtým 2019-nCoV), ktorý spôsobuje ochorenie pomenované COVID-19, hlásili po prvý raz v decembri 2019 v čínskom meste Wu-chan, metropole provincie Chu-pej. Odtiaľ sa rozšíril do desiatok krajín.

KLM a Lufthansa oznámili škrty vo výdavkoch pre koronavírus


KLM, holandská dcéra leteckej spoločnosti Air France-KLM, sa v stredu pripojila k nemeckej Lufthanse a oznámila škrty vo výdavkoch v reakcii na koronavírus, ktorý zasiahol leteckú dopravu. Informovali o tom holandské médiá s odvolaním sa na interný list.

Škrty KLM ovplyvnia investície, ktoré nie sú kriticky dôležité, ako sú nové projekty v oblasti IT, nehnuteľností a reklama, píše sa v liste.

„Vplyv koronavírusu je veľmi veľký a dá sa absorbovať iba znížením rozpočtu a nízkou cenou ropy,“ uviedol finančný riaditeľ Erik Swelheim.

Vedenie požiadalo zamestnancov KLM, aby si vzali dovolenku v snahe znížiť tak výdavky, pretože muselo zredukovať počet letov.

Spoločnosť KLM do konca marca uzavrela trasy do Číny a materská spoločnosť Air France-KLM varovala, že jej náklady by mohli do apríla dosiahnuť až 200 miliónov eur.

Aj najväčšia nemecká letecká spoločnosť Lufthansa v stredu ráno zverejnila program na úsporu nákladov vrátane pozastavenia náboru nových zamestnancov v dôsledku epidémie.

Lufhansa dodala, že ponúkla zamestnancom neplatenú dovolenku a upozornila, že nie je možné odhadnúť vplyv opatrení na jej zisky.

V Iráne potvrdili ďalšie štyri úmrtia, celkovo je už 19 mŕtvych


V Iráne potvrdili v stredu ďalšie štyri úmrtia, ku ktorým došlo v dôsledku nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2. Celková bilancia koronavírusu a respiračného ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje, tak v Iráne podľa štátnych médií stúpla na 19 mŕtvych.

V celej krajine zatiaľ potvrdili 139 prípadov nákazy koronavírusom.

Nákaza sa v Iráne šíri najmä v meste Kom a jeho okolí, kam sa vírus podľa úradov dostal prostredníctvom ľudí, ktorí prišli z Číny. Miestny zákonodarca Ahmad Amírabádí Faráhání v pondelok uviedol, že počet úmrtí v dôsledku nákazy novým druhom koronavírusu v meste Kom stúpol až na 50. Faráhání obvinil iránsku vládu, že sa snaží ututlať rozsah šírenia koronavírusu v Kome a jeho okolí.

Iránsky prezident Hasan Rúhání v súvislosti so šírením nákazy obvinil v stredu Spojené štáty, že sa snažia šíriť "strach". Vyjadril sa tak po tom, ako americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v utorok vyzval Irán, aby "povedal pravdu" o vypuknutí epidémie spôsobenej koronavírusom na svojom území.

Rúhání zdôraznil, že Irán dosiahol pokrok v boji proti vírusu, keďže podľa jeho slov klesol "počet prehliadok (v nemocnici)" a došlo aj "k pokroku v liečbe". Zároveň sa zaviazal k transparentnosti, pokiaľ ide o počet úmrtí a nakazených v krajine.

Iránsky prezident zároveň dodal, že Teherán zatiaľ neplánuje umiestniť mestá do karantény v súvislosti s koronavírusom, ktorý sa rýchlo šíri po celej krajine, a to aj napriek tomu, že islamská republika má najvyšší počet obetí mimo Číny.

Južná Kórea hlási 115 nových prípadov nákazy


Južná Kórea oznámila v stredu popoludní miestneho času 115 ďalších nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čím sa ich počet v krajine zvýšil na 1261. Informovala o tom agentúra AP.

Kórejské centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (KCDC) uviedlo, že 82 nových prípadov nákazy zaznamenali v meste Tegu na juhu krajiny a jeho okolí, ktoré je epicentrom nákazy v Južnej Kórei.

Juhokórejské úrady už predtým v stredu oznámili 169 nových prípadov nákazy koronavírusom. Americké jednotky v Južnej Kórei taktiež v stredu oznámili, že sa koronavírus potvrdil u amerického vojaka slúžiaceho v krajine. Ide o prvý potvrdený prípad nákazy u príslušníka americkej armády.

Vojak slúži na základni Camp Carroll približne 30 kilometrov severne od Tegu. Od ostatných sa izoloval do karantény mimo základne.

Nárastom počtu nakazených sa Južná Kórea stala druhou najviac zasiahnutou krajinou po Číne. Chorobe tam dosiaľ podľahlo 11 ľudí.

Výskyt koronavírusu SARS-CoV-2 (predtým 2019-nCoV), ktorý spôsobuje ochorenie pomenované Covid-19, hlásili po prvý raz v decembri 2019 v čínskom meste Wu-chan, metropole provincie Chu-pej. Odtiaľ sa rozšíril do desiatok krajín.

Pre podozrenie z infekcie koronavírusom evakuovali školu vo Viedni


Úrady vo Viedni evakuovali v stredu jednu z miestnych škôl pre podozrenie z prítomnosti osoby nakazenej novým druhom koronavírusu.

Poplach v gymnáziu na ulici Albertgasse v ôsmom viedenskom obvode Josefstadt vyvolala podľa týchto správ učiteľka, ktorá sa mohla koronavírusom nakaziť počas pobytu v severnom Taliansku. Prítomné osoby museli budovu preventívne opustiť, aby sa zabránilo možnému rozšíreniu nákazy.

Zomrel prvý francúzsky pacient infikovaný koronavírusom


Vo francúzskej metropole Paríž zomrel 60-ročný pacient infikovaný novým koronavírusom. Ide o prvú francúzsku obeť tohto ochorenia. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na francúzske ministerstvo zdravotníctva.

Muž zomrel v noci na stredu po tom, ako ho v utorok večer vo vážnom stave hospitalizovali v parížskej nemocnici. Počet obetí tohto ochorenia v krajine tak podľa ministerstva stúpol na dve.

Prvou obeťou koronavírusu vo Francúzsku a zároveň v celej Európe bol 80-ročný čínsky turista, ktorý chorobe podľahol v Paríži v polovici februára.

Výskyt koronavírusu SARS-CoV-2 (predtým 2019-nCoV), ktorý spôsobuje ochorenie pomenované Covid-19, hlásili po prvý raz v decembri 2019 v čínskom meste Wu-chan, metropole provincie Chu-pej. Odtiaľ sa rozšíril do desiatok krajín.

Preventívne opatrenia v súvislosti s koronavírusom prijal aj Vatikán


V súvislosti so šírením nového koronavírusu v Taliansku sa v niektorých mestách nekonajú omše a konferencia talianskych biskupov vydala pre zvyšok krajiny sériu odporúčaní, medzi ktorými je návrh, aby si veriaci počas omše pri obrade pokoja nepodávali ruky a prijímali eucharistiu na ruku, nie do úst. Informoval o tom v stredu spravodajský portál Crux.

Vatikán v reakcii na celosvetovú pohotovosť proti šíreniu koronavírusu tiež zvýšil preventívne hygienické opatrenia. V rámci toho sa obvyklá generálna audiencia pápeža Františka konala v stredu - prvý raz v tomto roku - už pod holým nebom, na Námestí sv. Petra, informoval v stredu spravodajský portál Vatican News.
Presunutie pravidelného stretnutia pápeža s pútnikmi z uzavretej Auly Pavla VI. na námestie malo za cieľ pomôcť prevencii pred šírením koronavírusu vzhľadom na situáciu, keď sa v regiónoch na severe Talianska vyskytli prípady nákazy, ktoré si vyžiadali lokálne karanténne opatrenia, dodal portál.

Portál Vatican News okrem toho citoval riaditeľa tlačového centra Svätej stolice Mattea Bruniho, podľa ktorého vo Vatikáne prijali vzhľadom na pohyb veľkého počtu osôb sériu preventívnych opatrení: pri vstupoch do viacerých úradov sú nainštalované zariadenia na dezinfekciu rúk a obmedzené boli aj hromadné podujatia v uzavretých priestoroch. Vo vatikánskom zdravotnom stredisku budú pacientom k dispozícii na posúdenie symptómov nákazy koronavírusom službukonajúci lekár a zdravotná sestra.

V Korutánsku zomrela Talianka, nevylúčili infekciu koronavírusom


Podozrenie z nakazenia novým druhom koronavírusu vyvolal prípad dovolenkárky z Talianska, ktorá zomrela v noci na stredu na území rakúskej spolkovej krajiny Korutánsko. Pohotovostný lekár infekciu nevylúčil a vzorky získané výterom boli zaslané na testy, informovala tlačová agentúra APA s odvolaním sa na vyhlásenie krajinskej samosprávy.

Nemenovaná žena vo veku 56 rokov, pochádzajúca z talianskeho regiónu Furlansko (Friuli), zomrela v apartmánovom komplexe v korutánskom stredisku Bad Kleinkirchheim.

Komplex po úmrtí uzavreli a obyvatelia, ktorých podrobujú vyšetreniam, ho zatiaľ nesmú opustiť. Rakúske i talianske úrady sa medzitým snažia zistiť, s kým prišla zosnulá žena v poslednom čase do styku.

Predstaviteľ tlačového odboru korutánskej samosprávy Gerd Kurath spresnil, že dovolenkárka pochádzala z okolia mesta Udine a v Korutánsku sa zdržiavala od minulého piatku. Referentka pre oblasť zdravotníctva Beate Prettnerová apelovala na obyvateľov Korutánska, aby zachovali pokoj, a ubezpečila o prijatí "všetkých potrebných opatrení".

Výsledok testov na prítomnosť nového koronavírusu má byť známy ešte v priebehu stredy.

Prvé dva potvrdené prípady osôb nakazených koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje akútne respiračné ochorenie, hlásili z Rakúska v utorok. Ide o dvojicu, ktorá pricestovala do spolkovej krajiny Tirolsko z najhoršie postihnutého talianskeho regiónu Lombardsko.

Cirkev na Filipínach odporúča zmeny v obradoch


Vedenie katolíckej cirkvi na Filipínach vyzvalo kňazov, aby pre riziko ďalšieho šírenia nového koronavírusu prispôsobili tradičný obrad Popolcovej stredy. Odporúča sa, aby kňazi počas tohto obradu nerobili veriacim popolom znak kríža na čelách, ale dali prednosť posypaniu ich hláv popolom, ako to bývalo zvykom v ranej cirkvi.

Ako v stredu informovala agentúra AFP, na Filipínach evidujú zatiaľ tri potvrdené prípady nákazy novým koronavírusom a jednu jeho obeť.

Agentúra dodala, že veriaci v katedrále v Manile mali počas omše na Popolcovú stredu na tvárach masky alebo rúška.

V snahe zabrániť šíreniu vírusu vedenie katolíckej cirkvi na Filipínach veriacim tiež odporúča, aby si počas obradu pokoja v rámci omše nepodávali ruky, neobjímali sa ani nebozkávali.

Vedenie katolíckej cirkvi na Filipínach v súvislosti s epidémiou koronavírusu rozhodne neodporúča ani bozkávanie tzv. korpusu Krista, ktorý sa počas Veľkej noci vystavuje v Božom hrobe v katolíckych chrámoch. Jeho bozkávanie na znak úcty je v katolíckej cirkvi po celom svete bežným zvykom.

Popolcovou stredou sa v katolíckej cirkvi začína pôst pre Veľkou nocou, pripomenula agentúra AFP. Pre veriacich ide o jeden z dvoch dní prísneho pôstu (druhým je Veľký piatok). Popolcová streda má byť pre veriacich pripomienkou pominuteľnosti ich života a potreby sústrediť sa na trvalé hodnoty.

Filipíny sú najväčšou katolíckou krajinou v Ázii - ku katolíckej viere sa tam hlási viac ako 85 percent zo 100 miliónov obyvateľov. Známy je aj tamojší zvyk, keď sa niektorí veriaci nechávajú na Veľký piatok pribiť na kríž, aby takto zažili Ježišovo utrpenie. Desiatky ďalších ľudí zvyknú v tento deň kráčať v procesii, bičovať sa či niesť veľké drevené kríže. Ich počínanie zvyčajne sledujú tisíce turistov.

Rekonštrukcia biblickej udalosti Ježišovho ukrižovania v sebe zahŕňa náboženské prvky i ľudovú vieru Filipíncov v obetu a zázraky.

Predstavitelia katolíckej cirkvi na Filipínach však miestnych veriacich od tejto praxe odrádzajú a vyzývajú ich, aby sa počas Veľkej noci radšej venovali modlitbám a dobrým skutkom.

Kórea potvrdila prvého infikovaného amerického vojaka koronavírusom


Počet obetí epidémie nového koronavírusu v Číne sa v stredu zvýšil na 2715 po tom, ako infekcii podľahlo ďalších 52 ľudí v najviac postihnutej provincii Chu-pej v strednej časti krajiny - epicentre šírenia nákazy. Ide o najnižší počet za ostatné viac ako tri týždne. Vyplýva to z oznámenia miestnych úradov, o ktorom informovala agentúra AFP.

Úrady taktiež informovali o 406 nových prípadoch nákazy v Číne. V krajine sa tak dosiaľ novým koronavírusom nakazilo viac ako 78.000 ľudí.

Podľa oznámenia amerických jednotiek v Južnej Kórei sa koronavírus potvrdil u amerického vojaka slúžiaceho v krajine. Ide o prvý potvrdený prípad nákazy u príslušníka americkej armády, píše v noci na stredu agentúra AFP.

Vojak slúži na základni Camp Carroll približne 30 kilometrov severne od južného mesta Tägu, ktoré je epicentrom nákazy v Kórei. Vojak sa od ostatných izoloval do karantény mimo základne.

Južná Kórea v stredu informovala, že v krajine zaznamenali 169 nových prípadov nákazy koronavírusom. Celkovo je tak infikovaných 1146 ľudí. Ide o krajinu s najviac infikovanými mimo územia Číny. Soul dodal, že chorobe dosiaľ podľahlo 11 ľudí.

Výskyt koronavírusu SARS-CoV-2 (predtým 2019-nCoV), ktorý spôsobuje ochorenie pomenované Covid-19, hlásili po prvý raz v decembri 2019 v čínskom meste Wu-chan, metropole provincie Chu-pej. Odtiaľ sa rozšíril do desiatok krajín.

Na ostrove Tenerife sú piati Maďari v karanténe


V hotelovom komplexe na ostrove Tenerife patriacom k španielskym Kanárskym ostrovom, ktorý v utorok tamojšie úrady uzavreli pre karanténu, sú piati občania Maďarska.

"V kontakte s touto skupinou dvoch rodín je čestný konzul a pricestoval tam pracovník rezortu diplomacie, aby im pomohol," povedal hovorca.

Podľa Menczera zatiaľ nie je známy zámer Španielska, čo mienia urobiť s tisíckou ľudí uzatvorených v karanténe, pričom sa neobjavili ani informácie naznačujúce, že by sa Maďari mali zo zdravotného hľadiska zle.


V Brazílii hlásia prvý možný prípad nákazy novým koronavírusom


V Brazílii testujú pre podozrenie z nákazy novým koronavírusom 61-ročného obyvateľa mesta Sao Paulo, ktorý nedávno navštívil Taliansko. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na brazílske ministerstvo zdravotníctva s tým, že by tak šlo o prvý prípad nákazy v Južnej Amerike.

Muž navštívil v dňoch 9. - 21. februára Lombardsko, jeden z najviac postihnutých regiónov v Taliansku. Podľa ministerstva po návrate vykazoval symptómy typické pre toto ochorenie - ako napríklad horúčku a bolesť v krku.

Ak sa podozrenie potvrdí, pôjde o prvý prípad nákazy novým koronavírusom v Južnej Amerike. Spojené štáty a Kanada potvrdili doposiaľ 63 prípadov infekcie vírusom.

San Francisco vyhlásilo pre koronavírus stav núdze


Kalifornské mesto San Francisco vyhlásilo v utorok pre koronavírus miestny stav núdze i napriek tomu, že nemá žiadne prípady nákazy. Predstavitelia Spojených štátov krátko predtým vyzvali Američanov, aby sa pripravili na šírenie infekcie vo svojom prostredí.

Štvrté najväčšie mesto amerického štátu Kalifornia vysvetlilo, že tento krok urobilo, aby zlepšilo svoju pripravenosť a zvýšilo povedomie verejnosti o riziku, že vírus sa môže po meste rozšíriť.

"Aj keď máme stále nula potvrdených prípadov nákazy medzi obyvateľmi San Francisca, celosvetová situácia sa rýchlo mení a musíme zvýšiť pripravenosť," uviedla vo vyhlásení starostka mesta London Breedová.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odporučilo vláde Spojených štátov, aby sa pripravila na šírenie koronavírusu medzi obyvateľmi, keďže infekcia sa objavila v niekoľkých ďalších štátoch sveta ako Irán, Južná Kórea či Taliansko a Európa sa ju snaží zastaviť.

Vietnam zakázal vstup do krajiny turistom z Južnej Kórey


Vietnam zakázal v stredu vstup do krajiny turistom prichádzajúcim z oblastí zasiahnutých koronavírusom v Južnej Kórei. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie vlády.

Vláda takisto informovala, že ľudia z postihnutých oblastí, ktorí do Vietnamu prichádzajú z iných dôvodov, sa musia podrobiť 14-dňovej karanténe. Hanoj opatrenie oznámil po tom, ako počet prípadov na juhu Kórejského polostrova presiahol 1100.

Minulý rok do Vietnamu zavítalo 18 miliónov turistov z Južnej Kórey. Po Číňanoch boli Juhokórejčania druhou najväčšou skupinou turistov v krajine.

Nízky počet turistov je cítiť v oblasti Nha Trang na juhu Vietnamu, ktorá trpí vyprázdnenými plážami a obchodmi.

"Všetky hotely sú takmer prázdne," povedal majiteľ jedného z hotelov. "Všetci čínski turisti sú preč, juhokórejskí takisto," dodal.

Minulý rok bol pritom pre majiteľov tamojších hotelov nanajvýš úspešný. Počet návštevníkov z Južnej Kórey sa v roku 2018 oproti prechádzajúcemu roku strojnásobil. Dokopy ich do Vietnamu prišlo 305.000.

Podľa vietnamských štátnych médií bude koronavírus stáť krajinu v nasledujúcich troch mesiacoch 5,4 až 7,1 miliardy eur.

Tri najväčšie vietnamské letecké spoločnosti už pozastavili lety do Južnej Kórey.

Juhokórejčanom vstup do krajiny už v pondelok zakázal Hongkong.

Koronavírus môže z ročných tržieb výrobcu liehovín Diageo skresať 325 mil. GBP


Britská spoločnosť Diageo, najväčší producent liehovín na svete, očakáva, že epidémia nového koronavírusu jej v súčasnom obchodnom roku môže z tržieb skresať až 325 miliónov libier (388,62 milióna eur). Predpokladá aj pokles prevádzkového zisku, a to až o 200 miliónov libier.

Producent vodky Smirnoff, likéru Baileys či whisky Johnnie Walker uviedol, že tržby v obchodnom roku 2019/2020, ktorý sa skončí 30. júna, by mohli v dôsledku šírenia nového koronavírusu klesnúť v rozmedzí od 225 miliónov do 325 miliónov libier. S poklesom počíta aj v prípade prevádzkového zisku, a to v rozmedzí od 140 miliónov do 200 miliónov libier.

Podľa firmy Diageo, ktorej prognózy zverejnila agentúra AFP, epidémia koronavírusu výrazne zasiahla do jej biznisu v Číne. Predpokladá, že "rozsiahle narušenie jej aktivít v najväčšej ázijskej ekonomike bude pretrvávať pravdepodobne ešte v marci". Neskôr počíta s miernym zotavovaním a návrat dopytu po jej produktoch do pôvodných koľají očakáva ku koncu obchodného roka, teda začiatkom leta.

Čo sa týka ďalších ázijských krajín zasiahnutých vírusom, najmä Japonska, Južnej Kórey a Thajska, firma počíta s postupným zvyšovaním predaja v poslednom kvartáli roka 2019/2020. Napriek problémom spojeným s epidémiou nového koronavírusu je však trh kontinentálnej Číny a oblasti Ázie a Tichomoria pre Diageo naďalej kľúčový.

Prinášame vám prehľad faktov o novej epidémii spôsobenej koronavírusom


- Počet nakazených prekročil 80.000. Väčšinou išlo o prípady v Číne, v ostatných lokalitách ich je približne 2400. Ochorenie si vyžiadalo prevažne v Číne už 2700 obetí na životoch. Celkovo je počet vyliečených prípadov približne 30.000.

- Prvý raz sa koncom roku 2019 v Číne objavila informácia o novom ochorení dýchacích ciest, ktorým sa nakazili desiatky ľudí pravdepodobne kontaktom so zvieratami na miestnych trhoch. Vírus sa začal šíriť z mesta Wu-chan v centrálnej provincii Chu-pej v Číne. Ochorenie dostalo názov Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2, alebo tiež SARS-CoV-2. Prvý pacient v Číne zomrel 11. januára.

- Koronavírusy (Coronaviridae) sú skupinou vírusov, ktoré sa vyskytujú u zvierat a prenášajú sa aj na ľudí. V zime 2002 - 2003 vyvolal koronavírus ochorenie nazvané ťažký akútny respiračný syndróm (Severe Acute Respiratory Syndrom, SARS). Vírus sa rozšíril do 26 krajín, pričom zomrelo 774 ľudí. Globálna epidémia sa skončila v júli 2003.

- Blízkovýchodný respiračný syndróm (Middle East Respiratory Syndrome – MERS) sa rozšíril v rokoch 2012 - 2015 do približne 20 krajín a zomrelo naň vyše 800 ľudí.

- Prvou obeťou koronavírusu na území Európy bol 80-ročný čínsky turista, ktorý chorobe podľahol v Paríži v polovici februára.

- Ako v prvej z európskych krajín vypukla epidémia v Taliansku, kde zomrel 22. februára prvý pacient. Do utorka 25. februára bolo obetí 11, počet nakazených dosiahol 324. Deväť úmrtí a 240 nakazených ľudí sa vyskytlo v regióne Lombardsko, dve úmrtia a 82 nakazených v Benátsku. Preveruje sa príčina úmrtia talianskej turistky v Rakúsku.

- Ďalšími európskymi štátmi s výskytom ochorenia sú Británia, Francúzsko, Nemecko, Rusko, Španielsko, Belgicko, Švédsko, Fínsko, Chorvátsko, Rumunsko, Rakúsko a Švajčiarsko.

- Mimo Európy sa vírus vyskytol napríklad v Iráne, Austrálii, Kanade, Vietname, Singapure, Malajzii, Ománe, Bahrajne, Afganistane či Iraku a najnovšie aj v Brazílii.

- Ohniskom ochorenie ostáva Wu-chan, v iných oblastiach Číny je situácia odlišná: napríklad v 20-miliónovom Pekingu je momentálne iba 181 prípadov ochorenia, 215 ľudí sa z neho vyliečilo.

- Koronavírus sa podobne ako bežný chrípkový vírus šíri kašľom, kýchaním alebo dotknutím sa infikovanej osoby, pričom je potrebný dlhší kontakt s nakazeným. Mimo ľudského tela prežije vírus najviac niekoľko hodín, preto sa neprenáša prostredníctvom predmetov, napríklad zásielok. Inkubačná doba predstavuje 1 - 14 dní, najčastejšie sa pohybuje okolo 5 dní.

- Najlepšími preventívnymi opatreniami sú dodržiavanie hygieny a časté umývanie rúk, obmedzenie kontaktu s tými, ktorí prejavujú príznaky choroby, a obmedzenie pohybu na miestach s veľkým počtom ľudí. Rúška by mali nosiť len nakazení.

- Podľa odborníkov nový vírus nie je natoľko nebezpečný a smrteľný ako SARS a nemá potenciál spôsobiť pandémiu. "Jediný pôvodca, ktorý takýto potenciál má, je vírus chrípky," povedal pre portál wired.com riaditeľ Centra pre výskum infekčných ochorení Mike Osterholm. Podľa neho môže vírus SARS-CoV-2 spôsobiť skôr viacero geograficky lokalizovaných epidémií.

- Väčšina obetí vírusu má aj iné zdravotné problémy, resp. vysoký vek - prevažná väčšina obetí v Číne má od 60 do 89 rokov.

- V Číne sa testuje prípravok remdesivir farmaceutickej spoločnosti Gilead Sciences, určený pôvodne pre boj proti ebole. Jedným z tvorcov látky je český vedec a viceprezident pre virológiu Gilead Sciences Tomáš Cihlář. Podľa jeho slov by sa v prípade úspechu mohol tento liek dostať k pacientom koncom mája.
 

Vyberte región