Nominácie na cenu Slnko v sieti ovládli Amnestie a Nech je svetlo

26.02.2020 Bratislava

Bratislava 26. februára (TASR) - Najviac nominácií na národnú filmovú cenu Slnko v sieti za uplynulý rok získal film Amnestie. Filmový thriller režiséra Karáska o manipulácii, násilí, zrade, o najväčšej väzenskej vzbure v Československu, získal 12 nominácií vrátane kategórie najlepší hraný film. V prvom kole hlasovania o tom rozhodli členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA). TASR o tom informovala Šarlota Gogolová zo spoločnosti SKPR Strategies.

V jubilejnom 10. ročníku národnej ceny Slnko v sieti, ktorá je prehliadkou toho najlepšieho zo slovenskej filmovej tvorby, sa o ocenenie uchádzalo 24 prihlásených hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Do druhého kola hlasovania posunuli akademici 14 filmov. "Mimoriadne ma teší, že medzi ostrieľaných tvorcov sa tento rok do užšej nominácie dostali aj nováčikovia Juraj Šlauka alebo Teodor Kuhn s debutujúcimi filmami, a to hneď v niekoľkých kategóriách. Znamená to, že mladých talentov pribúda a to je skvelá správa pre slovenský film," hodnotí Wanda Adamík Hrycová, prezidentka SFTA.

V kategórii najlepší hraný film sa budú Amnestie uchádzať o cenu spolu s filmom Nech je svetlo, ktorý má na konte jedenásť nominácií a filmom Punk je hneď! so šiestimi nomináciami. Snímky Amnestie a Nech je svetlo zároveň získali nominácie v kategóriách najlepšia filmová réžia, najlepší kameramanský výkon, najlepší filmový strih a zvuk, najlepší architekt-scénograf a masky, ženský herecký výkon v hlavnej úlohe a mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Filmová dráma Ostrým nožom má osem nominácií, z nich štyri v kategóriách najlepších hereckých výkonov. Režiséri Jonáš Karásek (Amnestie), Marko Škop (Nech je svetlo) spolu s Jurajom Šlaukom (Punk je hned!) sa budú zároveň uchádzať o cenu v kategórii najlepšia filmová réžia.

V kategórii Najlepší dokumentárny film sú nominované snímky Dobrá smrť (r. Tomáš Krupa), Osamelí bežci: Ideme ďalej! (r. Martin Repka) a Skutok sa stal (r. Barbora Berezňáková). Nominácie v kategórii najlepší animovaný film získali snímky Drobci (epizóda Poklad) Vandy Raýmanovej a Michala Strussa, Sh_t Happens (r. Michaela Mihályiová v spolupráci s Davidom Štumpfom) a Šarkan (r. Martin Smatana).

Za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe sú nominované tri herečky: Natália Germániová (Amnestie), Zuzana Konečná (Nech je svetlo) a Ela Lehotská (Ostrým nožom). V kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe získali nomináciu Judit Bárdos (Cesta do nemožna), Anna Geislerová (Amnestie) a Táňa Radeva (Ostrým nožom).

V kategórii najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe o cenu súperia traja herci Pavol Kovačovský (Punk je hned!), Roman Luknár (Ostrým nožom) a Milan Ondrík (Nech je svetlo). Nominácie na najlepší mužský výkon vo vedľajšej úlohe si vyslúžili František Beleš (Nech je svetlo), Dávid Hartl (Ostrým nožom) a Gregor Hološka (Amnestie).

Laureátov cien Slnko v sieti vyhlásia na galavečere v piatok 17. apríla, ktorý v priamom prenose odvysiela RTVS na Jednotke. Počas večera bude odovzdaná aj cena Slnko v sieti za výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre a divácka cena Slnko v sieti, o ktorej v internetovom hlasovaní rozhodne verejnosť.
 

Vyberte región