Pred 65 rokmi sa v bývalom Československu začal sláviť Deň učiteľov

28.03.2020 Bratislava

Bratislava/Praha 28. marca (TASR) - Deň narodenia pedagóga, filozofa, spisovateľa a teológa Jana Amosa Komenského - 28. marec - sa stal pre vyučujúcich už v bývalom Československu Dňom učiteľov. Slávi sa aj v súčasnej Českej republike (ČR) pod názvom Deň narodenia Jana Amosa Komenského a na Slovensku ako Deň učiteľov. V tomto termíne sa slávi od roku 1955.

ČR sa v roku 2020 programovo venuje tejto osobnosti v rámci Národných osláv výročia Jana Amosa Komenského (2020-2022) pri príležitosti 350. výročia jeho úmrtia. Z tohto dôvodu sa v Česku Deň učiteľov nebude sláviť iba 28. marca, informovala o tom TASR hovorkyňa Ministerstva školstva, mládeže a telovýchovy ČR Aneta Lednová.

J. A. Komenský sa svojím dielom, názormi a pedagogickou činnosťou zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky. Vypracoval systém pedagogiky ako vedy. Predstihol dobu, v ktorej žil, keď škola podľa jeho predstáv zostáva naďalej ideálom. S jeho menom sa spája aj slovné spojenie učiteľ národov.

Pre pedagógov sa Deň učiteľov na Slovensku stal počas roka chvíľou, keď žiaci i spoločnosť oceňujú ich prácu. Prezident republiky, minister školstva či predstavitelia samosprávnych krajov pri príležitosti tohto dňa slávnostne oceňujú pedagógov. Uznávajú, že učiteľské povolanie je náročné i príťažlivé. Pripúšťajú, že práca učiteľov nie je docenená, a to sa týka statusu učiteľa i jeho finančného ohodnotenia.

Tradíciu každoročného oceňovania pedagógov pri príležitosti Dňa učiteľov na Slovensku obnovil v roku 1999 vtedajší minister školstva Milan Ftáčnik.

V iných krajinách si pedagogickí pracovníci svoj deň pripomínajú 5. októbra - Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) ho v roku 1994 vyhlásila za Medzinárodný deň učiteľov. Je pripomienkou spoločného podpísania odporúčania UNESCO a Svetovej organizácie práce o pracovných podmienkach vyučujúcich z 5. októbra 1966.
 

Vyberte región