Prezidentka: Učiteľom želám otvorenosť, odvahu i vnútornú slobodu

28.03.2020 Bratislava

Bratislava 28. marca (TASR) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila pri príležitosti sobotného Dňa učiteľov vďaku všetkým pedagógom za to, čo pre výučbu detí a mládeže na Slovensku robia. Zároveň im zaželala otvorenosť, odvahu i vnútornú slobodu. Vyzdvihla i to, že pre aktuálnu pandémiu nového koronavírusu učitelia svoju profesiu neopustili a hľadajú inovatívne spôsoby ako deti vyučovať aj na diaľku.

"Sme naozaj v mimoriadnej situácii, ktorá znamená, že takmer miliarda detí na celej planéte sa dnes neučí v školách, ale ostala vo svojich domovoch. Takmer stovka štátov pristúpila presne k tomu istému opatreniu, ako máme my v SR," uviedla prezidentka vo videu na sociálnej sieti. Ako tvrdí, je rada, že ministerstvo školstva pod novým vedením spustilo stránku ucimenadialku.sk. "Tá môže byť všetkým nápomocná," podotkla Čaputová. Tešia ju informácie aj o pomoci i solidarite medzi učiteľmi, rodičmi a žiakmi. "Že si navzájom pomáhajú a zdieľajú dobré skúsenosti a praktiky z výučby detí v domovoch," skonštatovala.

Učiteľom popriala otvorenosť. Čaputová tvrdí, že je dobré ponechať si to staré, ak to funguje, ale nebáť sa prijať aj nové výzvy, zmeny i skúsenosti. "Lebo iba tak sa môžeme posunúť dopredu," uviedla. Hlava štátu pedagógom zaželala aj vnútornú slobodu, lebo tá je podľa jej slov predpokladom inovatívnosti a odvahy experimentovať. "Viem, že k tomu potrebujete aj podporu z vedenia svojich vlastných škôl," povedala prezidentka.

Učiteľom popriala aj pokoj v tejto podľa jej slov zvláštnej dobe. "V ňom sa môžeme naučiť veľa o sebe samom i o svete okolo nás," uviedla Čaputová. Nečakanú a neželanú karanténu je podľa nej možné využiť aj ako príležitosť k upokojeniu, ako možnosť vystúpiť zo zabehnutej rutiny a na všetko sa pozrieť novými očami.
 

Vyberte región