Gréckokatolícky časopis Slovo má už 40 rokov

21.02.2009 Prešov

Prešov 21. februára (TASR) - Pri príležitosti 40. výročia vydania prvého čísla gréckokatolíckeho časopisu Slovo otvorili v priestoroch Mládežníckeho centra na Hlavnej ulici v Prešove výstavu dokumentov, ktorá na viac ...
Toto podujatie je zároveň aj súčasťou osláv 1. výročia zriadenia Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi so sídlom v Prešove.
Iniciátormi myšlienky vydávania Slova boli duchovný otec Michal Fedor a redaktor Pavol Kušnír. Prvé číslo časopisu vyšlo 14. februára 1969 v Košiciach napriek tomu, že na to nebol udelený súhlas štátnych a straníckych orgánov. Oficiálne ho povolil Krajský národný výbor vydávať až v lete toho istého roka, kedy vyšiel spomínaný náboženský časopis ako dvojmesačník. Ako na otvorení výstavy zdôraznil prešovský gréckokatolícky arcibiskup a metropolita Ján Babjak, \"tento časopis sa stal koncom 60. rokov výrazom znovuzrodenia našej cirkvi, ktorú komunistický režim v 50. rokoch minulého storočia takmer zlikvidoval\". Na otvorení výstavy bol prítomný aj účastník 2. svetovej vojny Juraj Fedor, ktorého v roku 1950 odsúdili na doživotie a svoj trest si odpykával ako politický väzeň v Leopoldove. \"Pamätám si, ako vyšlo prvé číslo Slova. Niekto nám ho prepašoval do väznice a my sme prepisovali jeho texty na cigaretové papieriky a takto sme si ich medzi sebou odovzdávali, \" povedal dnes už 86-ročný dôchodca, ktorého prepustili z väzenia v roku 1971.
Počas svojej štyridsaťročnej existencie prechádzalo toto náboženské periodikum rôznymi obdobiami, kedy muselo čeliť nátlaku zo strany štátnej moci. Často sa stávalo, že vďaka nepriazni socialistického zriadenia boli jeho vydavatelia a redaktori nútení spájať čísla a meniť periodicitu. Jeho skutočné obrodenie prišlo až po revolúcii v roku 1989. V súčasnosti je Slovo oficiálnym časopisom Gréckokatolíckeho arcibiskupstva v Prešove a vychádza v šesťtisícovom náklade ako dvojtýždenník v plnofarebnom formáte.
Výstavu si môžu záujemcovia pozrieť do 20. apríla.
 

Vyberte región