Bisnode: Slováci masívne rušili živnosti, tento rok bude ešte horší

08.04.2020 Bratislava

Bratislava 8. apríla (TASR) – Na Slovensku vlani zrušilo živnosť 52.628 fyzických osôb, čo je najvyšší počet za posledných päť rokov. Koncom roka 2019 tak bolo aktívnych 462.565 ľudí, ktorí podnikali v rôznych právnych formách ako samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO). Najviac podnikateľov, ktorí ukončili svoju činnosť, bolo z oblasti finančných služieb a z oblasti prípravy stavenísk. Súčasná ekonomická kríza spôsobená pandémiou ochorenia COVID-19 prinesie v tomto roku ďalší výrazný pokles počtu živnostníkov, predpokladá poradenská spoločnosť Bisnode.

"Nárast počtu zrušených živností pozorujeme dlhodobo. Za rok 2019 sme ich zaznamenali až 52.628, čo je takmer o 10.000 viac, ako tomu bolo na konci roku 2018. Zároveň už teraz je jasné, že súčasná ekonomická kríza, spôsobená pandémiou nového koronavírusu, v tomto roku počet zrušených živností významne ovplyvní," uviedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. V databázach by sa mal podľa nej tento pokles prejaviť už v lete.

Podnikanie v minulom roku zrušilo dovedna 5230 podnikateľov, ktorí vykonávali činnosti zástupcov poisťovne a maklérov. Druhé miesto v počte zrušených živnostenských oprávnení si držia podnikatelia zaoberajúci sa prípravou stavenísk. "V kategórii príprava stavenísk ukončilo podnikanie 4725 subjektov. No v počte vzniknutých oprávnení si táto kategória drží v tabuľkách prvenstvo. V roku 2019 sa tu zaregistrovalo 7145 fyzických osôb, čo je najviac zo všetkých oblastí. Príprava stavenísk je zároveň oblasťou s najvyšším počtom fyzických osôb, ktorých bolo ku koncu roka dovedna 29.243," spresnila Štěpánová.

Analytici očakávajú, že v tomto roku dôjde k značnému prerušeniu živností najmä v segmente stravovania, v oblastiach činností starostlivosti o ľudské telo a pre osobnú a fyzickú pohodu, kam spadajú napríklad činnosti kúpeľov, solárnych a masážnych štúdií, ale aj telovýchovno-športových zariadení. "V týchto prípadoch ide o aktivity, ktoré majú úplne, alebo z veľkej časti, v súlade s vládnym nariadením zakázané podnikať," dodala Štěpánová.
 

Vyberte región