V okolí ukrajinského Černobylu vypukli nové požiare

16.04.2020 Celý región

Kyjev 16. apríla (TASR) - Tri nové lesné požiare vypukli v uzavretej zóne okolo jadrovej elektrárne v ukrajinskom Černobyle. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Ukrajinské ministerstvo pre mimoriadne situácie uviedlo, že požiare boli malé a nepredstavovali hrozbu pre zariadenia, v ktorých sa nachádza rádioaktívny odpad.

Hasiči v apríli už hasili počas desiatich dní požiare v tejto oblasti, ktoré sa im podarilo zlikvidovať v utorok.  

Požiare vznikli v uzavretej zóne s rozlohou 2600 štvorcových kilometrov, ktorú vytvorili po havárii v elektrárni v roku 1986. Vznik požiarov v tejto oblasti vyvoláva obavy, že by mohli rozšíriť rádioaktívny materiál.

Lesné požiare v tejto oblasti sú pomerne častým javom. Niektoré z nich vypuknú, keď obyvatelia začiatkom jari vypaľujú suchú trávu, čo je rozšírená prax nielen na Ukrajine, ale aj v Rusku a niektorých ďalších bývalých sovietskych republikách, ktorá často vedie k ničivým lesným požiarom.

Černobyľská atómová elektráreň V. I. Lenina bola postavená v blízkosti mesta Pripjať. Pri experimente, ktorý sa odohrával za stenami štvrtého bloku zlyhal ľudský faktor. Pri experimente v noci na 26. apríla 1986, ktorý mal v reaktore overiť zotrvačný dobeh turbogenerátora nekontrolovateľne vzrástol výkon reaktora, došlo k prehriatiu paliva a deštrukcii jeho povrchu.

O 01.24 h miestneho času nastali dva výbuchy. Po nich došlo k požiaru a úniku radiácie. Katastrofa sa považuje za najhoršiu jadrovú a ekologickú haváriu v histórii.
 

Vyberte región