Veriaci oslavujú Nedeľu Božieho milosrdenstva

19.04.2020 Bratislava

Bratislava 19. apríla (TASR) – Cirkev oslávi prvú nedeľu po Veľkej noci Nedeľu Božieho milosrdenstva. Na tento deň pripadá oktáva zmŕtvychvstania, ktorá korunuje oslavu veľkonočného tajomstva Krista. Informuje o tom Konferencia biskupov Slovenska.

Sviatok Božieho milosrdenstva slávili prvýkrát v Krakovskej arcidiecéze v roku 1985, neskôr sa k tomu pridali niektorí poľskí biskupi vo svojich diecézach. Ján Pavol II. v roku 1995 povolil tento sviatok pre všetky diecézy v Poľsku. Po kanonizácii sestry Faustiny 30. apríla 2000 pápež vyhlásil tento sviatok ako záväzný pre celú cirkev. Od jeho ustanovenia tento rok uplynie 20 rokov.

Sestry z Kongregácie Matky Božieho Milosrdenstva v Nižnom Hrušove uviedli, že 20. výročie sa bude tento rok sláviť inak ako doposiaľ. "Zmenili sa síce vonkajšie podmienky slávenia sviatku, ale nezmenili sa podmienky, vďaka ktorým môžeme získavať milosti prisľúbené na tento deň. Prekážkou nie je ani vírus, ani nemožnosť pristúpiť k sviatostiam, ale len naša nedôvera v Božiu dobrotu a zľutovanie. Milosti z môjho milosrdenstva možno načierať jedinou nádobou, a tou je dôvera," tvrdia sestry.

Nedeľa Božieho milosrdenstva má významné miesto v liturgickom roku. Je to deň, ktorý nesie v sebe prísľub samého Krista: úplné odpustenie všetkých vín a trestov za hriechy. Na sviatok sa chystajú viaceré farnosti tradičnou Novénou pred Nedeľou Božieho milosrdenstva. Na sociálnej sieti ju zverejnila napríklad košická farnosť Božieho milosrdenstva. Veriaci sú napríklad tiež pozvaní k duchovnej účasti na liturgickom slávení Nedele Božieho milosrdenstva počas nedeľného priameho prenosu z Mariánskej svätyne Nanebovzatia Panny Márie v Topoľčanoch o 10.30 h.
 

Vyberte región