Prešovská univerzita sprístupní online publikácie aj pre verejnosť

26.04.2020 Prešov

Prešov 26. apríla (TASR) – Prešovská univerzita (PU) v Prešove sa vzhľadom na súčasnú situáciu spôsobenú novým koronavírusom rozhodla na základe iniciatívy svojej univerzitnej knižnice (UK) elektronicky sprístupniť publikácie, ktoré od roku 2015 vydala tlačou. Službu v čase dištančného vzdelávania vítajú pedagógovia, ako aj samotní študenti. Jedinou podmienkou je, že s elektronickým publikovaním budú súhlasiť všetci autori publikácií. TASR o tom informovala hovorkyňa univerzity Anna Polačková.

"Naša univerzita na elektronické publikovanie využíva Digitálnu knižnicu Univerzitnej knižnice (UK) PU, ktorá je v prevádzke od roku 2004 a patrí k najstarším a najväčším svojho druhu na Slovensku. UK pripravila elektronický formulár, cez ktorý môžu autori požiadať o zverejnenie svojho diela niekoľkými jednoduchými úkonmi," vysvetlil riaditeľ UK PU Peter Haľko. Knižnica následne v priebehu niekoľkých dní technologicky zabezpečí proces zverejnenia publikácie v súlade s príslušnými normatívmi, pričom si autor môže vybrať, či publikáciu zverejní voľne v celej sieti internetu alebo cez autorizovaný prístup len čitateľom UK.

"V Digitálnej knižnici UK PU sa v súčasnosti nachádza už viac ako 740 elektronických publikácií, ktorých autormi sú najmä univerzitní zamestnanci, pričom ročný prírastok je okolo 55 publikácií," doplnil Haľko.

UK zároveň eviduje každý rok nárast využiteľnosti elektronických informačných zdrojov, pričom elektronických výpožičiek z digitálnej knižnice bolo minulý rok viac ako 120.000. "Tento rok očakávame ich skokový nárast, keďže len od uzavretia univerzity od 13. marca ich bolo už viac ako 35.000, na porovnanie - od začiatku roka takmer 50.000," povedal Haľko.

O tom, že o túto službu bude medzi autormi veľký záujem, svedčí aj fakt, že za prvý týždeň od jej spustenia bolo zaevidovaných takmer už 40 žiadostí.

"Sprístupnenie publikácii v elektronickej podobe považujem za správny krok a spôsob, ako pomôcť študentom v štúdiu v čase, keď sú verejné knižnice zatvorené. Osobne som v záverečnej fáze písania dizertačnej práce a túto iniciatívu považujem za jednu z možností, ako sa vyrovnať so súčasnou epidemiologickou situáciou a ako zaviesť moderné spôsoby vzdelávania," dodal doktorand inštitútu politológie Matúš Žac.
 

Vyberte región