Vo veku nedožitých 79. narodenín zomrel profesor Imrich Točka

10.05.2020 Nitra

Nitra 10. mája (TASR) - Vo veku nedožitých 79. narodenín zomrel v Nitre pedagóg, regionálny historik, spisovateľ, numizmatik a záchranca kultúrnych pamiatok profesor Imrich Točka. Bol držiteľom Ceny mesta Nitry za celoživotný príspevok ku kultúrnemu rozvoju a propagácii mesta a záchrane kultúrneho dedičstva a Ceny Nitrianskeho samosprávneho kraja. Informoval o tom za rodinu zosnulého Gabriel Točka.

Imrich Točka sa angažoval aj vo zväzovom poľovníckom hnutí. Bol držiteľom Zlatej medaily ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR za zásluhy o rozvoj poľovníctva na Slovensku. Vo svojej výskumnej oblasti na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre bol autorom či spoluautorom tridsiatich odborných publikácií a ďalších desiatok článkov v odborných periodikách. Po odchode do dôchodku napísal vyše dvadsať vedecko-populárnych knižných diel z oblasti regionálnej histórie, kampanológie a numizmatiky, z ktorých veľkú časť vydal vo vlastnej réžii.

V roku 2011 pri príležitosti životného jubilea daroval svoju celoživotnú zbierku medailí Ponitrianskemu múzeu v Nitre. V tom istom roku objavil v lapidáriu Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre stratenú najstaršiu kultúrnu pamiatku z nitrianskej Chrenovej – sochu Krista Trpiteľa z roku 1770. Ďalší významný objav sa mu podaril v roku 2012. Pri kampanologickom výskume vo farskom Kostole sv. Urbana na Zobore objavil 32-kilogramový zvon, ktorý identifikoval ako najstarší zachovaný zvon na území mesta Nitry z roku 1743. V roku 2013 sa stal zakladajúcim členom Zoborského skrášľovacieho spolku, ktorý sa stará o zachovanie miestneho kultúrneho dedičstva, hlavne o zoborský kláštor.
 

Vyberte región