Nemecká vláda schválila dočasné zníženie DPH na 16 percent

12.06.2020 Celý región

Berlín 12. júna (TASR) - Nemecká vláda schválila v piatok dočasné zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH). Ako uviedla, je to súčasť opatrení na posilnenie spotreby, a tým aj celkovej ekonomiky. Uviedol to pre agentúru Reuters vládny zdroj.

Daň z pridanej hodnoty sa znižuje z 19 % na 16 %, pričom znížená DPH bude platiť na všetky tovary, a to od 1. júla do konca decembra. Odhaduje sa, že opatrenie na podporu ekonomiky zasiahnutej pandémiou nového koronavírusu bude stáť približne 20 miliárd eur.

Na mimoriadnom piatkovom zasadnutí vláda schválila aj príspevok pre rodičov na každé dieťa vo výške 300 eur. Obidve opatrenia sú súčasťou rozsiahleho balíka na zotavenie nemeckej ekonomiky po koronakríze v celkovej hodnote 130 miliárd eur, ktorý vláda oznámila minulý týždeň. Ako vtedy povedal minister hospodárstva Peter Altmaier, je to najväčší balík na podporu ekonomiky od roku 1949.

"Táto finančná prémia bude vyplatená všetkým deťom, ktorých rodičia majú nárok poberať prídavky na dieťa. Je to osemnásť miliónov detí, ktoré podporíme týmto impulzom so zámerom posilniť kúpnu silu. Ide o jednorazovú platbu v sume 300 eur, ktorá bude vyplatená v dvoch splátkach – po prvý raz v septembri, na začiatku školského roka, druhý raz v októbri, kedy sú jesenné prázdniny," priblížila po rokovaní vlády nemecká ministerka pre záležitosti rodiny Franziska Giffeyová.

Obidve opatrenia, dočasné zníženie DPH aj príspevok na dieťa, musí ešte schváliť dolná aj horná komora nemeckého parlamentu. Práve preto sa má Bundestag a Bundesrat zísť na mimoriadnych rokovaniach 29. júna.
 

Vyberte región