Argentína predĺžila rokovania o reštrukturalizácii dlhu do 19. júna

14.06.2020 Celý región

Buenos Aires 14. júna (TASR) - Argentína v piatok (12. 6.) tesne pred uplynutím konečného termínu opäť o jeden týždeň predĺžila lehotu na dosiahnutie dohody so súkromnými veriteľmi o reštrukturalizácii svojho dlhu. Teraz má čas dohodnúť sa s majiteľmi dlhopisov emitovaných podľa zahraničného práva do 19. júna, uviedlo v piatok argentínske ministerstvo financií. Vláda chce čas využiť na to, aby ponúkla výhodnejšie podmienky a získala súhlas väčšieho počtu veriteľov.

Argentína tak termín na ukončenie rokovaní s veriteľmi o reštrukturalizácii dlhu v hodnote 66 miliárd USD (58,39 miliardy eur) odložila už štvrtýkrát. Dlhy druhej najväčšej juhoamerickej ekonomiky sú za aktuálnych podmienok neudržateľné. Argentína preto požaduje od veriteľov ústupky, ako je odpis dlhu či moratórium na splátky do roku 2023. Veľkí veritelia doterajšie ponuky argentínskej vlády odmietli.

Argentína sa nachádza v hlbokej finančnej a hospodárskej kríze. Miera inflácie sa pohybuje nad 50 % a v tomto roku sa očakáva pokles ekonomiky o 5,7 %. Krajina koncom mája nevyrovnala splátku úrokov, čím sa dostala do obmedzenej platobnej neschopnosti.

(1 EUR = 1,1304 USD)
 

Vyberte región