Koronavírus: Írsko od pondelka uvoľní ďalšie opatrenia proti koronavírusu

26.06.2020 Celý región

Dublin 26. júna (TASR) - Írska vláda vo štvrtok oznámila ďalšie uvoľnenie opatrení prijatých v súvislosti so šírením nového koronavírusu. V krajine sa od pondelka znovu otvoria kostoly, kiná, divadlá, kaviarne a reštaurácie, avšak pri cestovaní v prostriedkoch verejnej dopravy bude nosenie ochranných rúšok povinné, informovala agentúra AFP.

Írsky premiér Leo Varadkar zároveň uviedol, že krajina plánuje od 9. júla zrušiť povinnú 14-dňovú karanténu pre návštevníkov prichádzajúcich z krajín, ktoré zvládajú pandémiu koronavírusu. Írsko podľa neho na zozname "zelených" krajín momentálne pracuje.

Medzi podniky a služby, ktoré sa znovu otvárajú od 29. júna, patria aj múzeá, galérie i kaderníctva, ako aj pohostinstvá a hotelové bary, v ktorých sa podáva jedlo.

Povolené budú aj podujatia s účasťou do 50 osôb v interiéroch a do 200 osôb vonku. Ministri však naliehajú na ľudí, aby dodržiavali fyzické odstupy medzi sebou.

Ďalšia fáza uvoľňovania sa očakáva 20. júla, mali by sa znovu otvoriť bary či kasína.

Írsko podľa oficiálnych údajov eviduje 1727 úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19.
 
 

Počet úmrtí na nový koronavírus v Mexiku prekročil 25.000

Mexiko 26. júna (TASR) - Mexiko oznámilo vo štvrtok prekročenie hranice 25.000 úmrtí na ochorenie COVID-19, informovala v piatok agentúra AFP s odvolaním sa na oficiálne údaje.

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že za posledných 24 hodín v krajine zaznamenali 6104 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkový počet infikovaných sa tým zvýšil na 202.951. Za rovnaké časové obdobie pribudlo aj 736 úmrtí. Následkom choroby COVID-19, ktorú nový koronavírus spôsobuje, tak podľahlo už 25.060 ľudí.

Mexický minister financií Arturo Herrera vo štvrtok oznámil, že mal pozitívne testy na nový druh koronavírusu - len tri dni po stretnutí s prezidentom Andrésom Manuelom Lópezom Obradorom.

"Mám len veľmi mierne príznaky ochorenia. Odteraz budem v karanténe a budem pracovať z domu," napísal Herrera na Twitteri.

Ako pripomína AFP, Obradorovu vládu kritizujú za oneskorenú a vlažnú reakciu na šírenie koronavírusu. Napriek vysokému nárastu počtu nových prípadov a úmrtí začala vláda od 1. júna postupne otvárať ekonomiku.
 
 

USA hlásia najvyšší nárast prípadov nákazy od konca apríla

Washington 26. júna (TASR) - Spojené štáty potvrdili vo štvrtok 37.077 nových prípadov koronavírusového ochorenia COVID-19, čo je najvyšší denný nárast prípadov v krajine za jeden deň od konca apríla. Vyplýva to z údajov Univerzity Johnsa Hopkinsa, o ktorých informovala v piatok televízia CNN.

Doposiaľ najvyšší počet (36.291) prípadov infekcie zaregistrovali v USA 24. apríla.

Spojené štáty evidujú už viac ako 2,4 milióna potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom a viac ako 124.000 úmrtí na chorobu COVID-19, ktorú tento vírus spôsobuje. V oboch ukazovateľoch sú to najvyššie počty spomedzi všetkých krajín sveta.
 
 
 

Maďarsko hlási ďalšiu obeť ochorenia COVID-19

Budapešť 26. júna (TASR) - Nákazu novým druhom koronavírusu potvrdili v Maďarsku v uplynulých 24 hodinách testy u štyroch ľudí. Ochoreniu COVID-19 za tento čas podľahol jeden starší chronicky chorý pacient. Vyplýva to z údajov zverejnených v piatok na vládnej internetovej stránke koronavirus.gov.hu.

Počet nakazených, ktorých v Maďarsku zaevidovali od začiatku pandémie, tak stúpol na celkových 4127 a počet obetí na 578. Z ochorenia COVID-19 sa tam už vyliečilo 2663 osôb.

Momentálne je pritom nakazených 886 ľudí, z ktorých 179 je hospitalizovaných. Na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených 13 pacientov.
 
 

Protilátky voči COVID-19 má takmer pätina Moskovčanov

Moskva 26. júna (TASR) – Plošným testovaním populácie v Moskve na protilátky proti koronavírusu SARS-CoV-2 sa zistilo, že protilátky voči infekčnému ochoreniu COVID-19 nadobudlo 19,9 percenta Moskovčanov. Informovala o tom agentúra Interfax.

Ide o tretiu fázu štúdie zameranej na zistenie rezistencie Moskovčanov voči koronavírusu nového typu, ktorá sa uskutočnila od 5. do 18. júna. Zúčastnilo sa na nej viac ako 90 000 obyvateľov mesta, uviedla námestníčka primátora hlavného mesta pre sociálny rozvoj Anastasija Rakovová.

Podľa nej sa kolektívna imunita v Moskve naďalej vytvára. Dodala, že „možno povedať, že k dnešnému dňu asi 20 percent Moskovčanov takú imunitu má". Celkovo bolo vykonaných asi milión testov na prítomnosť protilátok v krvi, uviedla Rakovová.

Ruské úrady v polovici júna oznámili, že protilátky voči COVID-19 boli zistené u 14 percent zo 650 000 obyvateľov Ruska, ktorí absolvovali test. Väčšina – 88 percent – týchto testovaných boli obyvatelia hlavného mesta.

Mesiac predtým moskovské úrady oznámili začiatok hromadného bezplatného testovania občanov na prítomnosť protilátok proti koronavírusu: obyvatelia mesta začali dostávať pozvánky na krvné testy.

Podľa najnovších údajov v Moskve evidujú celkovo 217 700 prípadov nákazy koronavírusom, z ktorej sa už zotavilo asi 142 000 ľudí. Celkový počet úmrtí v hlavnom meste dosiahol 3694, dodal portál Novaja gazeta.

Podpredsedníčka ruskej vlády Tatiana Golikovová v piatok informovala, že za posledných 24 hodín bolo v Rusku zistených 6800 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Označila to za veľmi priaznivé číslo a vyjadrila nádej, že trend znižovania počtu nakazených bude pokračovať aj v nasledujúcich dňoch a týždňoch.

Denný prírastok nových prípadov nižší ako 7000 zaznamenali v Rusku naposledy 29. apríla, dodal portál Novaja gazeta.
 
 
 

Ukrajina hlási rekordný denný nárast prípadov nákazy

Kyjev 26. júna (TASR) – Ukrajina dnes oznámila ďalší rekord v počte nových prípadov ochorenia COVID-19, keď bolo za posledných 24 hodín pozitívne testovaných ďalších 1109 osôb.

Za posledných 24 hodín nákaze na Ukrajine podľahlo ďalších 19 ľudí a vyliečilo sa ich 541, informovala agentúra UNIAN.

Od vypuknutia koronavírusovej pandémie sa ochorením COVID-19 na Ukrajine infikovalo už 41.117 ľudí a 1086 tejto nákaze podľahlo. Vyliečilo sa už 18.299 nakazených.

Podľa ukrajinských médií miestne úrady vzhľadom na dynamiku epidemiologickej situácie zvažujú sprísnenie doterajších sanitárnych opatrení, ktoré sa týka aj hlavného mesta Kyjev a Kyjevskej oblast

„Ľudia prestali dodržiavať obmedzenia. Ak chceme ochrániť ekonomiku a opäť neuzavrieť celú krajinu, jediným spôsobom je spoločné dodržiavanie obmedzení," povedal ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.

Ukrajinské úrady opakovane poukazujú na to, že mnohí ľudia ignorujú bezpečnostné pravidlá, odkedy sa v máji zmiernili obmedzenia pohybu a boli opäť otvorené napríklad parky, vonkajšie terasy kaviarní a reštaurácií či kozmetické salóny.

Niektorí kritici však tvrdia, že nárast počtu infikovaných súvisí s neschopnosťou úradov identifikovať nové prípady a zabrániť šíreniu infekcie.
 
 

Texas zavedie obmedzenia v dôsledku rastúceho počtu prípadov nákazy

Houston 26. júna (TASR) - Americký štát Texas od piatka opäť zavedie niektoré obmedzenia v dôsledku zvyšujúceho sa počtu nových prípadov nákazy koronavírusom, píše agentúra DPA.

Už vo štvrtok guvernér Greg Abbott oznámil, že pozastavuje uvoľňovanie opatrení. Neskôr svoje vyjadrenia pritvrdil a nariadil zatvorenie barov od piatka popoludnia.

Reštaurácie budú od pondelka musieť obmedziť svoju kapacitu zo súčasných 75 percent na 50 percent. Verejné zhromaždenia s účasťou vyššou ako 100 osôb budú musieť povoliť úrady.

"V tomto čase je jasné, že nárast prípadov poháňajú najmä určité aktivity vrátane združovania sa v baroch," povedal Abbott na tlačovej konferencii.

Abbott zdôraznil, že ľudia majú "zodpovednosť" nosiť rúška alebo inú ochranu tváre, starať sa o svoju hygienu a zostať doma, ak je to možné.

Abbottove kroky sú v rozpore s pohľadom amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého je zdravotnícka kríza v krajine na svojom konci.

Texas dosiaľ potvrdil 137.152 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, a 2334 úmrtí. Počet nových prípadov dosahuje v uplynulých dňoch rekordy.
 
 

Nákaze novým koronavírusom v Británii podľahlo ďalších 186 ľudí

Londýn 26. júna (TASR) - Ochoreniu COVID-19 podľahlo v Británii za 24 hodín do štvrtka 17.00 h ďalších 186 ľudí, čím sa ich počet zvýšil na celkovo 43.414. Informoval o tom v piatok na svojej webovej stránke denník The Guardian s odvolaním sa na vyhlásenie britského ministerstva zdravotníctva.

Do piatka 09.00 h uskutočnili v Británii celkovo 8.911.226 testov na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý ochorenie spôsobuje, pričom test bol pozitívny v 309.360 prípadoch, z nich 1004 pribudlo za posledných 24 hodín.

Z hľadiska počtu mŕtvych s ochorením COVID-19 je Británia treťou najviac postihnutou krajinou na svete. Viac prípadov úmrtia hlásia iba Spojené štáty (126.277) a Brazília (55.054).

Britský premiér Boris Johnson v utorok oznámil, že v Anglicku sa v rámci uvoľňovania opatrení zavedených v dôsledku pandémie nového koronavírusu už od 4. júla budú môcť - po dodržaní hygienických a bezpečnostných opatrení - otvoriť kiná, múzeá, galérie, ale aj reštaurácie, hotely, kempingy, bary, pohostinstvá a ďalšie podobné prevádzky.
 
 

Taliansko hlási ďalších 30 úmrtí na koronavírus a 259 nových prípadov

Rím 26. júna (TASR) - Taliansko zaznamenalo v piatok 30 ďalších úmrtí na nový koronavírus, z nich 16 v severnom regióne Lombardsko, ktorý naďalej hlási každý deň zďaleka najvyšší počet potvrdených prípadov nákazy. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Krajina podľa údajov ministerstva zdravotníctva zaznamenala od štvrtka aj 259 nových potvrdených prípadov nákazy, takže celkový počet známych infekcií stúpol na 239.961. Nákaza v Taliansku vypukla koncom februára.

Počet úmrtí v krajine je teraz celkovo 34.708. Úrady upozorňujú, že celkové počty infikovaných a mŕtvych sú určite vyššie, pretože mnoho ľudí bez vážnych prejavov nákazy sa nedá testovať a mnohí zomrú v opatrovateľských domovoch tiež bez otestovania.

Medzitým taliansky premiér Giuseppe Conte oznámil, že talianske triedy sa začnú zapĺňať žiakmi a študentmi 14. septembra, teda po vyše šiestich mesiacoch od ich zatvorenia. Vláda sa zatvorením škôl snažila zastaviť šírenie ochorenia COVID-19 a milióny študentov sa museli vzdelávať na diaľku.
 
 

Vyberte región