Koronavírus: Izrael opäť obmedzil maximálny počet ľudí na verejných zhromaždeniach

03.07.2020 Celý región

Tel Aviv 3. júla (TASR) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vo štvrtok znovu zaviedol obmedzenia týkajúce sa maximálneho počtu ľudí na verejných zhromaždeniach. Krajina totiž v priebehu 24 hodín zaznamenala 966 prípadov ochorenia COVID-19, čo je vôbec najviac od vypuknutia epidémie. Informovala o tom agentúra DPA.

Kým predtým sa vo veľkých podnikoch, baroch či kluboch mohlo zhromaždiť maximálne 250 ľudí, podľa nového nariadenia bude mať vstup na tieto miesta povolený maximálne 50 ľudí.

V menších uzavretých priestoroch vrátane modlitební sa maximálny počet návštevníkov zníži na 20.

"Musíme sa vrátiť k politike obmedzení, aby sa nám krivku šírenia nákazy podarilo opäť stabilizovať," uviedol Netanjahu a dodal, že situácia by sa inak mohla vymknúť spod kontroly.

V Izraeli začali od štvrtka platiť nové epidemiologické opatrenia. Vláda zaviedla zóny obmedzenia pohybu vo viacerých častiach krajiny. Vstup do týchto oblastí a odchod z nich bude obmedzený, rovnako aj prevádzka hromadnej dopravy a podnikov.

Situácia sa zhoršila aj v Predjordánsku, v ktorom sa v piatok obnoví tzv. "lockdown". V rámci neho sa zatvoria všetky obchody okrem supermarketov, pekární a lekární.

Izraelské ministerstvo zdravotníctva dosiaľ potvrdilo 26.452 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19. Epidémia si vyžiadala 324 obetí. Naposledy zaznamenal Izrael rekord v počte denného nárastu nových prípadov 3. apríla, keď ich úrady evidovali 819.
 
 

USA zaznamenali 50.700 nových prípadov nákazy koronavírusom

Washington 3. júla (TASR) - Spojené štáty zaznamenali vo štvrtok približne 50.700 nových prípadov infekcie novým typom koronavírusu, informovala agentúra AP s odvolaním sa na údaje Univerzity Johnsa Hopkinsa.

"Je to veľmi znepokojujúci týždeň," reagoval americký odborník na infekčné choroby Anthony Fauci, popredný člen poradnej skupiny prezidenta Donalda Trumpa pre pandémiu koronavírusu.

Podľa AP štvrtková bilancia predstavuje zdvojnásobenie denného počtu prípadov za posledný mesiac. Počet je vyšší, než krajina zažila počas najsmrteľnejšej fázy krízy v apríli a máji.

V Spojených štátov v súvislosti s chorobou COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, zomrelo viac ako 128.000 ľudí. Nakazilo sa viac ako 2,7 milióna. USA majú najvyšší počet prípadov a úmrtí na svete.

Spojené štáty zaznamenali v stredu 52.000 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Americký prezident Donald Trump opätovne vyjadril presvedčenie, že vírus "jednoducho zmizne". Prezident, ktorého doteraz počas pandémie nevideli na verejnosti s ochranným rúškom, však povedal, že nemá problém nasadiť si ho.
 
 

Počet obetí koronavírusu v Peru presiahol 10.000

Lima 3. júla (TASR) - Počet úmrtí v dôsledku nového koronavírusu v Peru presiahol vo štvrtok 10.000, uviedlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva - deň po tom, čo vláda začala uvoľňovať reštriktívne opatrenia v snahe oživiť hospodárstvo.

Podľa ministerstva ochoreniu COVID-19, ktoré je spôsobované novým koronavírusom SARS-CoV-2, podľahlo za posledných 24 hodín 185 ľudí, čím celkový počet obetí v krajine stúpol na 10.045.

Počet potvrdených prípadov infekcie stúpol na celkových 292.004, dodalo ministerstvo vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.

Peru je druhou najviac postihnutou krajinou Latinskej Ameriky po Brazílii, kde podľa oficiálnych údajov zomrelo v dôsledku koronavírusu vyše 60.000 ľudí.
 
 

Guvernér Texasu nariadil zakrývanie nosa a úst na verejnosti

Houston 3. júla (TASR) - Guvernér Texasu Greg Abbott, republikánsky spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa, vydal vo štvrtok výkonné nariadenie vyžadujúce zakrývanie nosa a úst na verejnosti.

Nariadenie sa týka okresov s vyše 20 potvrdenými prípadmi nákazy novým koronavírusom, uviedla Abbottova kancelária vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.

Guvernér zakázal aj zhromaždenia viac ako desiatich ľudí a nariadil dvojmetrové rozstupy medzi ľuďmi.

Texas dosiaľ potvrdil vyše 175.000 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, a 2481 úmrtí.

Texas koncom júna zastavil uvoľňovanie opatrení zavedených v dôsledku pandémie koronavírusu po tom, čo začal počet nových prípadov prudko rásť.

Texas bol jedným z prvých amerických štátov, ktoré začali opatrenia uvoľňovať. Znovuotváranie ekonomiky sa v druhom najväčšom americkom štáte začalo už začiatkom júna.
 
 

Nárast v počte prípadov nákazy v Česku sa opäť zrýchlil

Praha 3. júla (TASR) - V Česku sa po troch dňoch spomaľovania nárast v počte ľudí nakazených novým koronavírusom opäť zrýchlil - za štvrtok ich bolo 132. V piatok okolo 06.15 h SELČ o tom informoval český spravodajský portál Novinky.cz.

Slovinsko reagovalo na rastúci počet nakazených v Česku a zaradilo ho do prísnejšieho režimu len stredne bezpečných krajín. Ocitlo sa v ňom aj Chorvátsko, uviedla webová stránka Českej televízie (ČT).

Celkovo je v ČR potvrdených 12.178 prípadov nákazy a 353 úmrtí na chorobu COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje. Za štvrtok sa teda zvýšil aj počet mŕtvych o štyroch.

Aktuálnych prípadov infekcie je 4003, vyliečilo sa celkovo 7822 pacientov.

Spomaľovanie v náraste infikovaných zaznamenali v stredu, keď pribudlo 92 pacientov, v utorok pribudlo 149 nakazených a v pondelok 202 prípadov. Cez víkend v nedeľu hlásilo Česko dokonca 305 infikovaných.
 
 

Česko, Chorvátsko a Francúzsko budú v Slovinsku na žltom zozname

Ľubľana 3. júla (TASR) – Slovinsko sprísňuje pohraničný režim a v sobotu vyradí Chorvátsko, Česko a Francúzsko zo zoznamu zelených krajín, pokladaných za epidemiologicky bezpečné.

Pre občanov týchto krajín to znamená 14-dňovú karanténu v Slovinsku. Vo štvrtok to oznámil hovorca slovinskej vlády Jelko Kacin. Naopak, Belgicko a Holandsko sa na zelený zoznam dostanú. Informácie priniesla tlačová agentúra STA a portál Novinky.cz.

Tri vyškrtnuté krajiny budú zaradené do žltého zoznamu menej bezpečných štátov. Byť na tomto zozname znamená, že väčšina zahraničných občanov prichádzajúcich do Slovinska z týchto krajín musí absolvovať dvojtýždňovú karanténu, čo sa však netýka Slovincov vracajúcich sa zo žltých krajín.

Kacin vysvetlil, že situácia v šírení koronavírusu SARS-CoV-2 sa v niektorých krajinách zlepšuje, predovšetkým v západnej Európe, kde počet nakazených ľudí klesá pod desať na 100 000 obyvateľov. Z tohto dôvodu sa na zelenom zozname ocitli Belgicko a Holandsko.

Sú však krajiny, kde sa situácia zhoršuje, a preto sa slovinská vláda vo štvrtok dohodla, že Chorvátsko, Česko a Francúzsko budú zapísané do žltého zoznamu. Opatrenie začne platiť od soboty.

Kacin dodal, že Slovinci vracajúci sa z Chorvátska nebudú musieť ísť do izolácie, ale na hraniciach budú musieť odpovedať na otázku, či sa naozaj vracajú z Chorvátska, a nie z iných západobalkánskych krajín, ktoré sú na červenom zozname, čo aj pre slovinských občanov znamená absolvovať karanténu v Slovinsku. Títo občania budú musieť svoju odpoveď potvrdiť dôkazmi.

Hovorca vlády znovu varoval Slovincov pred cestovaním do Srbska, Severného Macedónska, Albánska, Bosny a Hercegoviny či Kosova, kde sa koronavírus rýchlo šíri.

Českí či chorvátski občania plánujúci dovolenku v Slovinsku môžu dovolenkovať bez karantény, ak si pobyt rezervovali ešte pred sobotou.

Česi, ktorí smerujú do Chorvátska, musia počítať s tým, že pri vstupe do Slovinska budú musieť predložiť dokumenty dokazujúce účel a cieľ cesty. Krajinu budú musieť prejsť v priebehu 12 hodín a nepovolia im tam prenocovať.

Minister zahraničných vecí ČR Tomáš Petříček na Twitteri oznámil, že o presných podmienkach vstupu Čechov do Slovinska sa bude v piatok rozprávať so svojím slovinským kolegom.
 
 
 

Holandsko hlási novú nákazu koronavírusom na norkovej farme

Amsterdam 3. júla (TASR) – Holandské úrady dnes oznámili, že nákaza novým druhom koronavírusu sa objavila na ďalšej norkovej farme, celkovo je ich už osemnásť. Usmrtiť musia tisíce týchto drobných šeliem chovaných pre kožušinu. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Nákazu medzi norkami hlásila farma v obci Landhorst na juhovýchode krajiny, v tom istom regióne, kde zaznamenalo infekciu aj ostatných 17 fariem, uviedlo ministerstvo zdravotníctva vo vyhlásení.

„Nákazu zistili, keď sa u norky prejavili príznaky ochorenia, a farmári sú povinní to nahlásiť," vysvetlilo ministerstvo.

Farma, ktorá má vyše 4300 týchto zvierat, „bude vyčistená čo najskôr", dodal rezort zdravotníctva.

Holandsko v apríli prvýkrát hlásilo, že ochorenie COVID-19 sa šíri na dvoch farmách.

Infikovali sa aj najmenej dvaja zamestnanci a Svetová zdravotnícka organizácia vtedy uviedla, že môže ísť o prvý známy prenos nákazy zo zvieraťa na človeka.

Úrady minulý mesiac zlikvidovali tisíce infikovaných noriek z týchto fariem.

Chov noriek na kožušinu je v Holandsku predmetom sporov, pričom všetky norkové farmy musia byť do roku 2024 postupne odstránené.

Holandskí poslanci minulý týždeň drvivou väčšinou hlasov schválili zatvorenie norkových fariem do konca tohto roka. Vláda zároveň oznámila, že vypracováva plány, ako pomôcť farmárom so zatváraním fariem.

Holandsko hlásilo celkovo vyše 50.000 prípadov nákazy novým koronavírusom u ľudí a vyše 6100 úmrtí na ochorenie COVID-19, spôsobované týmto vírusom (SARS-CoV-2).
 

Vyberte región