Účastníci Stavebného fóra hovorili o rozvojových zámeroch v regióne

19.03.2009 Prešov

Prešov 19. marca (TASR) – Rozvojové zámery mesta Prešov vo vzťahu k investorom, dopravné projekty regionálneho významu, prezentácia činnosti developérskych spoločností a vplyv hospodárskej krízy na oblasť stavebníctva, ...
Pozvanie na odborný seminár prijali predstavitelia mestskej a regionálnej samosprávy, zástupcovia investorov, bankových inštitúcií a podnikatelia z rezortu stavebníctva.
Projektové zámery mesta prezentoval vo svojom úvodnom vystúpení primátor Prešova Pavel Hagyari. Zdôraznil, že mesto má dlhodobé problémy s riešením dopravnej infraštruktúry, ktoré sa však podľa jeho slov snažia riešiť v úzkej spolupráci so Slovenskou správou ciest a Národnou diaľničnou spoločnosťou. Hagyari očakáva, že do konca tohto roka by sa mala ukončiť Nábrežná komunikácia, ktorej výstavba stagnovala pre vysporiadanie pozemkov a do konca júna by mohla byť zrealizovaná aj naplánovaná výstavba Okružnej ulice. Tento proces však bude ešte predmetom rokovania najbližšieho mestského zastupiteľstva.
Mesto sa nachádza v štádiu prípravy projektov, ktoré predpokladajú výstavbu približne 3000 bytov v niekoľkých lokalitách. Radnica sa v súčasnosti venuje aj zámerom výstavby Mestečka seniorov na Cemjate, športovej arény Pod kamennou baňou a Kongresového centra v Solivare. Na realizáciu týchto projektov však chce získať peniaze z eurofondov.
Za výrazné pozitívum považuje prešovský primátor skutočnosť, že sa podarilo skolaudovať priemyselný park v Záborskom, o ktorý postupne prejavujú záujem viacerí investori. Do týchto priestorov chce mesto prilákať hlavne viac menších investorov, ktorí zamestnávajú od 50 do 200 pracovníkov.
Súčasný stav v procese dostavby diaľničných úsekov a rýchlostných ciest v Prešovskom kraji priblížil účastníkom Stavebného fóra generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Igor Choma. \"Priority vlády sú jasné. Diaľnica D1 v Prešovskom kraji ide v zmysle harmonogramov, ktoré boli dohodnuté. V priebehu mesiaca by mala byť podpísaná koncesná zmluva a po odsúhlasení vládou by sa v priebehu dvoch mesiacov mala začať naplno výstavba všetkých úsekov, ktoré doteraz chýbajú od Jánoviec po Prešov, \" povedal pre TASR Choma. Najväčšie problémy s dodržaním termínov výstavby komunikácií sa podľa riaditeľa NDS týkajú majetkoprávneho vysporiadania. V samotnom Prešove musia podobný problém riešiť aj s jedným z vlastníkov dotknutých pozemkov v prípade realizácie križovatky na Vydumanci.
Informácie o dosiahnutých výsledkoch stavebníctva v minulom roku prezentoval na dnešnom odbornom stretnutí prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) Ján Majerský. \"Z hľadiska objemu stavebnej produkcie i zamestnanosti v tejto oblasti bol rok 2008 najúspešnejším rokom v ére samostatnosti Slovenskej republiky, predikcia na tento rok je však výrazne horšia, \" povedal pre TASR Majerský. Vzhľadom na súčasnú situáciu v nasledujúcom období očakávajú stavbári pokles produkcie, a preto sa účastníci stretnutia zaoberali aj elimináciou dopadov hospodárskej krízy na stavebný sektor. Majerský zdôraznil, že nosnými investíciami na východe republiky majú byť v nasledujúcom období predovšetkým projekty budovania dopravnej infraštruktúry a pripravovaná výstavba bytov a priemyselných zón.
 

Vyberte región