Stranu Za ľudí povedie V. Remišová, zvolili ju za predsedníčku

09.08.2020 Bratislava

Bratislava/Trenčianske Teplice 8. augusta (TASR) - Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa stala vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová. V sobotu ju na sneme v Trenčianskych Tepliciach zvolili delegáti strany, pričom zvíťazila nad poslancom Národnej rady SR Miroslavom Kollárom. Doteraz viedol stranu exprezident Andrej Kiska.

Nová predsedníčka strany Za ľudí chce, aby strana pokračovala vo vízii, ktorú nastavil Kiska. "Aby sme boli modernou, európskou stredovou stranou, rozumnou a slušnou silou v slovenskej politike. Myslím si, že takáto stredová alternatíva na politickej scéne nie je. My sme jediná takáto alternatíva. Verím, že s odborným potenciálom, ktorý máme, budeme rásť a budeme silnou stranou," povedala Remišová.

Predstava stredovej strany podľa nej nie je "bez chuti a zápachu". "Je to vízia, ktorá v sebe spája konzervatívnejšie cítiacich ľudí aj liberálnejšie cítiacich ľudí. Vízia rozumnej stredovej strany, strany ekonomických istôt, a toto Slovensko potrebuje. Od začiatku máme v programe silný dôraz na regióny. Ale to neznamená, že našimi silnými baštami nemôžu byť Bratislava a Košice. Avšak gro problémov, ktoré Slovensko trápia, či je to zdravotníctvo, školstvo, daňová reforma, inovácie, veda, výskum, sú problémy, ktoré krajinu trápia či žijete vo veľkom meste, v malom meste alebo v obci," podotkla Remišová.

Protikandidát Remišovej v súboji o predsednícky post jej po voľbách zablahoželal k víťazstvu. „Dáva jej jasný a silný mandát nasmerovať stranu tak, ako bola definovaná jej vízia. Držím jej v tom palce. V prípade záujmu som plne pripravený jej v tom pomôcť. Rešpektujem vôľu delegátov snemu. Aj výsledok ukazuje, že časť štruktúr má záujem o štandardnú demokratickú diskusiu. Myslím si, že aj ľuďom, ktorí odchádzajú s tým, že nevyhral ich kandidát, umožní pokračovať a spolupracovať vo vnútri strany,“ dodal Kollár.


Profil novej predsedníčky strany Za ľudí Veroniky Remišovej

Veronika Remišová sa narodila 31. mája 1976 v Žiline. Skončila magisterské a doktorandské štúdium v umeleckom odbore divadelné umenie na Vysokej školu múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Absolvovala tiež odbor audiovizuálnej komunikácie na Sorbone v Paríži a bruselskú College d'Études Interdisciplinaires.

Desať rokov pracovala v Európskej komisii v Bruseli, kde mala na starosti európsky program pre mládež a vzdelávanie. Po návrate na Slovensko sa venovala pedagogickej činnosti a začala sa angažovať v mimovládnom sektore.

Do politiky vstúpila najskôr na komunálnej úrovni. V rokoch 2014 až 2018 bola poslankyňou miestneho zastupiteľstva bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. V roku 2014 kandidovala za hnutie OĽANO vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP), ale zvolená nebola.

O dva roky neskôr, v marci 2016, sa stala líderkou koalície OĽANO-NOVA v parlamentných voľbách. Po Igorovi Matovičovi a Danielovi Lipšicovi získala tretí najväčší počet preferenčných hlasov (71.618) a stala sa poslankyňou Národnej rady (NR) SR.

V polovici júna 2019 však oznámila svoj odchod z poslaneckého klubu OĽANO a prestúpila do formujúcej sa strany Za ľudí. Na ustanovujúcom sneme strany ju 28. septembra 2019 delegáti zvolili za podpredsedníčku strany.

V parlamentných voľbách, ktoré sa konali 29. februára 2020, sa dostala za stranu Andreja Kisku do NR SR, keď získala 81.395 preferenčných hlasov a udržala si v strane druhé miesto.

Vo vláde Igora Matoviča zastáva post vicepremiérky a súčasne od 1. júla 2020 vedie novovzniknuté Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

Pred snemom strany Za ľudí podporil Veroniku Remišovú na lídersky post predseda a zakladateľ strany Andrej Kiska, ktorý už vopred avizoval, že opätovne kandidovať nebude. Na čele strany Kisku zastupovala odvtedy, čo sa po parlamentných voľbách pre zdravotné problémy z politiky stiahol.

Veronika Remišová hovorí plynule po anglicky, francúzsky a po španielsky.
 
 

A. Kiska v politike končí, potvrdil to po sneme strany Za ľudí

Trenčianske Teplice 8. augusta (TASR) – Exprezident a bývalý predseda strany Za ľudí Andrej Kiska "dnešným dňom" v politike končí. Uviedol to na tlačovej konferencii v rámci sobotňajšieho snemu strany v Trenčianskych Tepliciach. Dôvodom sú najmä jeho zdravotné problémy, pričom priestor chce prenechať mladším.

Kiska uviedol, že z politiky sa stiahol po ôsmich rokoch, pričom robil všetko preto, aby zo Slovenska bolo miesto, kde ľudia budú chcieť žiť a budú na neho hrdí. Potvrdil, že nie všetko sa mu podarilo a urobil aj chyby. "Slovensko sa za tých osem rokov posunulo dopredu a ja dúfam, že som aspoň malilinkým kúštikom tomu pomohol," povedal Kiska.

Bývalý predseda strany Za ľudí tvrdí, že je potrebné urobiť priestor mladším. Poukázal na to, že má rôzne zdravotné problémy. "Každý politik by sa mal naučiť povedať dosť, stačí. Takže stačí," uviedol Kiska. Na sneme povedal, že ak bude od neho niekto niečo potrebovať, bude k dispozícii.

Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa po sobotňajšom sneme stala vicepremiérka Veronika Remišová, ktorá zvíťazila nad poslancom Národnej rady SR Miroslavom Kollárom. Noví podpredsedovia strany ešte nie sú zvolení.

Rešpektovaným a silným partnerom môže byť iba jednotná strana, tvrdí Kiska


Najdôležitejším problémom strany Za ľudí je vnútorná nejednota. V prejave pred delegátmi sobotňajšieho snemu v Trenčianskych Tepliciach to povedal zakladateľ strany a jej doterajší predseda Andrej Kiska. Strana podľa neho môže byť rešpektovaným, silným a uznávaným partnerom iba ak bude jednotná.

"V politike je dôležité hrať tímovo, nemyslieť na seba, na svoje PR a snažiť sa byť miláčikom médií. Chcem vám pripomenúť, že pre nás všetkých musí byť najväčšou prioritou krajina a jej ľudia. Tým musíme pomáhať a tomu podriadiť egá a ambície. Kto toto nedokáže, nemôže chcieť rešpekt u partnerov, kolegov, ani voličov. Platí to pre členov vo vláde aj pre našich poslancov," zdôraznil Kiska.

Pripomenul, že po minuloročnom sneme si strana stanovila dve základné úlohy. "Prvou bolo pomôcť odstaviť od vlády stranu Smer-SD. Naša strana, my všetci máme na tom veľký podiel. Druhou úlohou bolo vytvoriť silný koaličný blok. Žiaľ, toto nevyšlo. Vzájomné útoky medzi opozičnými stranami boli silné a boli jedným z dôvodov, že sa do parlamentu nedostali naši najbližší partneri - PS, Spolu a KDH. Keďže sme chceli pomôcť zmene našej krajiny, rozhodli sme sa stať súčasťou koalície, ktorú sme si v takejto podobe určite neželali," uviedol dosluhujúci predseda strany Za ľudí.

"Ideály a hodnoty, na ktorých bola naša strana postavená a zakotvili sme ich v programe, by sme meniť nemali. Musíme meniť nástroje, ako ich propagovať a dostať medzi potenciálnych voličov. Prosím, nemeňme náš hodnotový rebríček, náš základ, na ktorom strana vznikla. Sme stranou stredu. Stranou rozumu a odbornosti. Nenechajme sa marketingovo stiahnuť prúdom, keď cítime príležitosť, ale odklonila by nás od našej identity, od nášho DNA. Naša krajina potrebuje stranu, s ktorou sa demokratický občan, ktorý odsudzuje populizmus a krajné riešenia, vie stotožniť. My takou stranou sme, ostaňme ňou," vyzval Kiska.

Prejav pred delegátmi snemu označil za pravdepodobne posledný v pozícii aktívneho politika. "Keď sa pozriem späť na týchto osem rokov, nikdy som neoľutoval, že som do politiky vošiel. Urobil som veľa chýb, určite. Ale vždy som sa snažil, aby sa Slovensko stalo krajinou, na ktorú všetci budeme hrdí, a v ktorej bude radosť žiť. Asi pred dvoma týždňami sa k mojim zdravotným problémom pridalo podozrenie z nádorového ochorenia. Keď ma vkladali do toho veľkého tunela na CT, premietal som si svoj život, úspechy aj neúspechy. Uvedomil som si, a s tým sa chcem s vami rozlúčiť, nebojte sa snívať. Nebojte sa vyskúšať veci meniť. Možno sa sny nenaplnia a veci sa nezmenia. Ale vy budete spokojní, že ste to vyskúšali, že ste neostali v kúte, ale zabojovali. Že váš život má zmysel," uzavrel Kiska.
 
 

Vyberte región