Saganovi to na Miláno-San Remo opäť nevyšlo: Nemal som takú formu

09.08.2020 Celý región

San Remo 8. augusta (TASR) - Desiaty štart, ôsmykrát v najlepšej desiatke, no stále bez víťazstva. Slovenský cyklista Peter Sagan nedosiahol na vytúžené prvenstvo ani v 111. edícii pretekov Miláno - San Remo. V sobotu sa opäť držal medzi najlepšími a opäť bojoval o triumf, no nakoniec obsadil štvrté miesto. Už štvrtýkrát v kariére.

"Neviem, či toto bude môj rok. Uvidíme. Bol som dvakrát druhý, ani neviem koľkokrát štvrtý. Dúfam, že vyhrám, ale nie je to žiadna posadnutosť," povedal večer pred štartom tridsaťročný jazdec tímu Bora-Hansgrohe.

Nakoniec to jeho rok nebol. Na predĺženej trase, ktorá merala až 305 km, a pri teplotách okolo 32 stupňov Celzia čakala na pretekárov ešte náročnejšia úloha ako obyčajne. Na prvých 200 km nebolo o jazdcoch Bory ani veľmi počuť, umne si kontrolovali situáciu a až pred stúpaním na Cipressu sa dostali do čela. Celý tím mal pracovať na Sagana.

"Toto Miláno - San Remo bolo najdlhšie, ale povedal by som, že menej stresujúce ako predchádzajúce edície. Stúpanie neboli až také ťažké a pelotón začal byť nervózny až po vrchole Colle di Nava," uviedol Sagan pre oficiálnu stránku svojho tímu.

Súboje o triumf prišli na rad až na záverečnom stúpaní na Poggio len pár kilometrov pred cieľom. Na nástup vlaňajšieho víťaza Juliana Alaphilippea odpovedal len Belgičan Wout van Aert (Jumbo-Visma), ktorý sa nakoniec tešil z triumfu. Krátko po nich špurtoval aj pelotón a Sagan skončil tesne za tretím Michaelom Matthewsom. "Ešte nemám takú kondíciu, akú som mal na týchto pretekoch v minulosti. Moja forma sa neustále zlepšuje, po Strade Bianche som sa určite zlepšil, no nie som v pozícii, aby som mohol odpovedať na útok van Aerta a Alaphilippea na Poggiu. Myslím si, že moja sezóna odštartuje až na Tour de France. V neposlednom rade by som sa rád poďakoval všetkým kolegom z tímu za ich úsilie a odhodlanie," uviedol Sagan.

V závere prišlo k trochu nečakanej situácii. Sagan zostal po výstupe na Cipresse vpredu so svojím "dvorným" domestikom Danielom Ossom, no ten sa na zjazde zrazu ocitol na čele sám s niekoľkosekundovým náskokom pred pelotónom. Keď sa potom viacerí jazdci snažili dostihnúť únik van Aerta a Alaphilippea, Sagan ho nemal k dispozícii.

"Boli to dlhé a ťažké preteky, 305 km vo veľmi horúcich podmienkach. Naša stratégia bola poskytnúť Petrovi plnú podporu na posledných 40 km a doviezť ho v dobrej pozícii pod Cipressu, zostať tam, neťahať a nasledovať. Po Cipresse bol náš cieľ sledovať jazdcov a stíhať ich. Daniel išiel sám na čele, v zjazde išiel rýchlo, kým ostatní jazdci z tímu zostali pri Petrovi a opäť ho priviedli do dobrej pozície na Poggiu. Tam prišlo k útokom a určite nám tam chýbal Daniel. Dvaja išli do úniku a Peter sa ocitol sám v skupine prenasledovateľov a nemal mu kto ťahať," uviedol Enrico Poitschke.

Športový riaditeľ Bory si záver predstavoval inak: "Podľa môjho názoru to nie je výsledok, ktorý sme chceli dosiahnuť, no celkovo odovzdali všetci to najlepšie. Peter bol opäť blízko, tentokrát štvrtý. Je to dobrý výsledok, ale tento rok sme chceli už konečne vyhrať."
 
 

Van Aert vyhral Miláno - San Remo, P. Sagan skončil štvrtý

San Remo 8. augusta (TASR) - Slovenský cyklista Peter Sagan skončil na štvrtom mieste na 111. ročníku slávnych pretekov Miláno - San Remo. Z triumfu sa tešil Belgičan Wout van Aert (Jumbo-Visma), ktorý po úniku zdolal na páske obhajcu prvenstva Juliana Alaphilippea z Francúzska (Deceuninck - Quick Step). Tretí finišoval v špurte balíka Austrálčan Michael Matthews (Sunweb).

Dvadsaťpäťročný van Aert dosiahol najväčšie víťazstvo kariéry na ceste. Celkovo to je jeho trinásty triumf. Trojnásobný majster sveta v cyklokrose potvrdil výbornú formu po reštarte sezóny, pred týždňom vyhral ďalšiu taliansku klasiku Strade Bianche. "Som nesmierne šťastný. Nemôžem uveriť, že som dokázal získať tieto dve víťazstvá za sebou. Neviem, čo mám povedať. Je fantastické takto reštartovať druhú časť sezóny," uviedol víťaz pred televíznymi kamerami.

Jeden z piatich monumentov presunuli pre pandémiu z marca až na august. Organizátori museli na poslednú chvíľu zmeniť aj trasu po tom, čo predstavitelia 13 zo 16 miest v provincii Savona odmietli hostiť podujatie, keďže by sa nepodarilo zabezpečiť bezpečnosť dovolenkárov vo vrcholiacej sezóne i podujatia. Trasa 111. edície sa tak natiahla, mala až 305 km a viac výškových metrov. Záver však zostal a s ním aj slávne kopce Cipressa a Poggio, na ktorých sa najčastejšie rozhodovalo o víťazovi. Oproti uplynulým rokom mali tímy v kádroch namiesto siedmich len šesť jazdcov. Očakávali sa tak aktívnejšie a napínavejšie preteky.

Na štarte nechýbal obhajca triumfu Alaphilippe, víťaz spred dvoch rokov Vincenzo Nibali, z ďalších favoritov napríklad Philippe Gilbert, Greg van Avermaet, Wout van Aert, víťaz generálky Miláno - Turín Arnaud Demare i mnohí ďalší. V okruhu top favoritov bol aj Sagan, ktorý skončil na podujatí sedemkrát v Top 10, dvakrát bol druhý, no na triumf stále čaká.

Cyklistom skomplikovali situáciu aj vysoké teploty, ktoré sa vyšplhali nad 32 stupňov Celzia. V úvode sa tak nešlo vo vysokom tempe a tak sa únik sformoval už po pár kilometroch. Dostali sa doň Alessandro Tonelli, Fabio Mazzucco (obaja Bardiani), Manuele Boaro (Astana), Hector Carretero (Movistar), Mattia Bais (Androni Giocattoli-Sidermec), Damiano Cima (Gazprom-Rusvelo), Marco Frapporti (Vini Zabu-KTM). Sedmička cyklistov si vypracovala najviac sedemminútový náskok, no pelotón, na ktorého čele pracovali najmä jazdci Lotto - Soudal, Groupama - FDJ a Jumbo - Visma, ich ďalej nepustil. Na úvodných 100 km sa toho veľa nestalo, náskok vedúcej skupiny začal klesať až pod prvým stúpaním na Niella Belbo. Na vrchole kopca sa náskok scvrkol pod päť minút a ďalej klesal. Do konca zostávalo asi 125 km.

Asi 85 km pred cieľom prišlo k prvému vážnejšiemu pádu, po ktorom musel odstúpiť Matteo Trentin (CCC). Z úvodnej skupiny chvíľu na to odpadol Carretero. Na zjazde z druhého kopca Colle di Nava (58 km) sa náskok úniku scvrkol už len na niečo vyše minútu. Tempo hlavného balíka bolo výrazne vyššie ako v prvých hodinách pretekov a odpadávalo čoraz viac jazdcov. Ako posledný zostal v úniku Boaro, no aj jeho snaha sa skončila ešte pred Cipressou (5,6 km, 234 m, 4,1%). Tretie stúpanie si vyžiadalo prvé obete už aj medzi favoritmi, keď tempu nestačili šprintéri Caleb Ewan (Lotto) a Fernando Gaviria (SAE). Peter Sagan sa s tímovým kolegom Danielom Ossom držali vpredu. Oss sa na zjazde z Cipressy dokonca dostal do úniku a išiel sám pred pelotónom. Na úpätí Poggia (3,7 km, 136 m, 3,7%), ktoré bolo len pár km pred cieľom, ho však balík dostihol a začalo sa s útokmi na víťazstvo.

Najprv to vyskúšal Aime de Gendt, po ňom vyrazil Nibali, no potom šliapol do pedálov obhajca víťazstva a krok s ním udržal len van Aert. Na začiatku technického klesania mal Alaphilippe náskok len pár sekúnd a Belgičan ho dostihol. Na čele mali náskok asi sedem sekúnd, no spočiatku nespolupracovali a tak dostali šancu aj pretekári za nimi. V stíhacej skupine bol aj Sagan. Dvojica na čele však mala kilometer pred koncom stále sedem sekúnd. Alaphilippe nestriedal a všetko ťahal len van Aert. Dvadsaťpäťročný Belgičan si to na konci rozdal s Alaphilippom a na páske ho zdolal. Špurt pelotónu zvládol najlepšie Matthews, hneď za ním skončil Sagan.

"Alaphilippe zaútočil celkom skoro a ja som musel stiahnuť malú medzeru. Potom som znovu odpadol, ale za mnou nikto nebol, takže som si to musel 'odmakať' sám a odmena prišla, keď som ho dobehol v zjazde. Julian to v závere zahral veľmi dobre, nechal ma ťahať vpredu a ja som musel držať tempo, pretože sa približoval balík. Bolo ťažké udržiavať správnu rýchlosť a nechať si niečo aj na špurt. Nakoniec to stačilo, bolo to len o pol kolesa," opísal van Aert záverečné momenty od Alaphilippeovho útoku.

Výsledky 111. ročníka Miláno - San Remo (Miláno - San Remo, 305 km):

1. Wout van Aert (Belg./Jumbo-Visma) 7:16:09 h, 2. Julian Alaphilippe (Fr./Deceuninck-QuickStep) rovnaký čas, 3. Michael Matthews (Aus./Sunweb) +2 s, 4. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe), 5. Giacomo Nizzolo (Tal./NTT Pro Cycling), 6. Dion Smith (N.Zél./Mitchelton-Scott), 7. Alex Aranburu (Šp./Astana), 8. Greg van Avermaet (Belg./CCC), 9. Philippe Gilbert (Belg./Lotto Soudal), 10. Matej Mohorič (Slovin./Bahrain McLaren) všetci rovnaký čas
 
 

Vyberte región