Prezidentské voľby v Bielorusku vyhral Lukašenko

10.08.2020 Celý región

Minsk 9. augusta (TASR) - Úradujúci prezident Alexandr Lukašenko vyhral prezidentské voľby v Bielorusku. Z tzv. exit polls zrealizovaných na objednávku televízie Mir a citovaných agentúrou TASS vyplýva, že získal 79,7 percenta hlasov.

Podľa tohto zdroja Svitlana Cichanovská dostala vo voľbách podporu od 6,8 percenta voličov.

Agentúra TASS pritom súčasne informovala, že v Minsku bolo hlasovanie vo voľbách predĺžené pre dlhé rady voličov tvoriace sa pred niektorými volebnými miestnosťami. Podľa agentúry TASS to potvrdila predsedníčka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Lidija Jermošinová.

ÚVK okrem toho informovala, že počas volieb došlo k prípadom vedomého poškodzovania hlasovacích lístkov, čo viedlo k ich nedostatku.

Pozorovatelia delegovaní na prezidentské voľby v Bielorusku Spoločenstvom nezávislých štátov (SNŠ) medzičasom konštatovali, že pred mnohými volebnými miestnosťami sa v nedeľu vytvárali dlhé rady voličov. Vo svojom predbežnom hodnotení volieb však títo pozorovatelia uviedli, že nezaznamenali "zjavné" prípady porušenia zákona o voľbách či konfliktné situácie.

Agentúra TASS podvečer informovala, že krátko pred zatvorením väčšiny volebných miestností polícia pre peších prehradila vstupy na Námestie nezávislosti v centre Minska, kde sa nachádza aj úrad vlády a sídlo ÚVK.

Mnohé médiá v nedeľu popoludní zverejnili fotografie a videá, ako na niektorých uliciach Minska stoja kolóny policajných skriňových nákladných áut, vodné delá i autobusy.

Ako informoval bieloruský spravodajský portál TUT.by, vodiči týchto vozidiel na otázku, prečo sú tam, odpovedali, že "idú rozháňať demonštrantov".

Podľa svedectiev čitateľov zverejnených portálom TUT.by do autobusov nastupovali "milicionári" s ochrannými štítmi. Vstupy do viacerých ulíc, kde sú takéto kolóny zaparkované, sú prehradené.

Portál TUT.by tiež zverejnil videozábery z niektorého zo vstupov do mesta, kde hliadkovali vojaci.


Cichanovská i Capkala spochybňujú Lukašenkovo víťazstvo

Kandidátka prezidentských volieb v Bielorusku Svitlana Cichanovská je presvedčená o svojom víťazstve v nedeľných voľbách. Podľa alternatívnych prepočtov, ktoré pripravil jej volebný štáb, mohla vo voľbách získať viac ako 80 percent hlasov. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

Cichanovská je presvedčená o tom, že za ňu hlasovala väčšina voličov. "Verím svojim očiam... Väčšina bola za nás," povedala Cichanovská na tlačovej konferencii v Minsku, kde komentovala údaje z tzv. exit polls a výsledky hlasovania vo volebných miestnostiach v kasárňach.

Vyzvala vychádzať z protokolov sčítania hlasov v tých volebných miestnostiach, kde podľa jej názoru výsledky neboli sfalšované.

V tejto súvislosti jej štáb uviedol, že Cichanovská v Minsku vyhrala v najmenej šiestich volebných miestnostiach. Úradujúceho prezidenta Alexandra Lukašenka porazila s veľkým rozdielom hlasov.

Členka Cichanovskej volebného štábu Veranika Capkalová informovala, že Cichanovská v prípade pochybností podá sťažnosti, vrátane súdnych, na výsledky prezidentských volieb.

Capkalová je manželkou bývalého bieloruského diplomata Valeryja Capkalu, ktorého Ústredná volebná komisia odmietla zaregistrovať ako kandidáta prezidentských volieb.

Volebný štáb Capkalu a tím ďalšieho nezaregistrovaného uchádzača Viktara Babaryku sa následne spojili s Cichanovskej tímom a spoločne sa im podarilo stať sa počas predvolebnej kampane pre časť Bielorusov symbolom politickej i spoločenskej zmeny.

Samotný Capkala krátko pred voľbami v obave o bezpečnosť svoju i svojich detí ušiel z Bieloruska do Ruska.

V nedeľu v rozhovore pre ruskú televíziu Dožď Capkala obvinil Lukašenka, že nebol schopný viesť čestnú predvolebnú kampaň a zorganizovať demokratické voľby a teraz sa "pokúša uchopiť moc silou".

Capkala súčasne spochybnil zverejnené exit polls, podľa ktorých Lukašenko získal 79,7 percenta hlasov, zatiaľ čo Cichanovskú volilo len 6,8 percenta voličov. Podľa Capkalu sú tieto deklarované výsledky exit polls "pľuvancom do tváre bieloruského národa".

Capkala poukázal aj na to, že prieskum pred volebnými miestnosťami robila "organizácia, ktorá sa zodpovedá Lukašenkovi".

V centre bieloruskej metropoly Minsk vypukli v nedeľu večer násilné strety medzi políciou a demonštrantmi, ktorí na výzvu opozície vyšli do ulíc, aby sa domáhali transparentného sčítania hlasov odovzdaných v nedeľných prezidentských voľbách.

Polícia proti demonštrantom použila zábleskové granáty i slzotvorný plyn. Došlo k zraneniam i zatýkaniu demonštrantov. Pri pamätnej stéle v centre Minska prišli tri sanitky, uviedla RIA Novosti.

Z Bieloruska po celý volebný deň hlásili výpadky internetového spojenia

Mnohí obyvatelia Bieloruska i novinári sa v nedeľu, keď sa v krajine konali prezidentské voľby, sťažovali na výpadky internetového spojenia, a to tak mobilného, ako aj pevného.

Veľké výpadky zaznamenali i používatelia komunikačnej aplikácie Telegram, kde nebolo možné otvárať si fotografie a videá. Výpadky sú aj v komunikácii prostredníctvom SMS a viazne aj telefonické spojenie.

Rozhlasová stanica Echo Moskvy dodala, že pre nedostupnosť internetu mali veľký problém najmä novinári, ktorí si nemali ako privolať taxík, či operatívne do svojej redakcie zaslať nové spravodajské materiály.

Problémy s internetom v Bielorusku súvisia s pokusmi úradov obmedziť prístup k "nevhodným internetovým stránkam", uviedol pre Echo Moskvy odborník na internet Vladislav Zdolnikov.

Dodal, že "pozorujeme problémy s prístupom na webové stránky, sú problémy s rýchlosťou, dokonca aj niektoré bieloruské zdroje pracujú pomaly".

Podľa Zdolnikova je to dôsledok toho, že "systém hĺbkovej analýzy prevádzky internetu bol nainštalovaný v skutočnosti za deň". Preto teraz internet v Bielorusku, ak vôbec funguje, tak s problémami, vysvetlil Zdolnikov.

Podľa odhadov Zdolnikova je možné, že internet v Bielorusku nebude fungovať v obvyklom režime ešte niekoľko dní, ak sa bieloruské úrady nevzdajú svojich pokusov blokovať "nevyhovujúce stránky". Medzi ne podľa Zdolnikova patria YouTube, Telegram a Twitter.
 

Vyberte región