ZOMRELA ZNÁMA TEXTÁRKA: Jej piesne spievala aj Marie Rottrová

03.09.2020 Celý región

Praha 3. septembra (TASR) - Česká textárka populárnych piesní Jiřina Fikejzová zomrela v stredu vo veku 93 rokov. Informoval o tom internetový spravodajský portál Novinky.cz.

Fikejzová napísala texty pre interpretov ako Marie Rottrová, Eva Pilarová, Judita Čeřovská, Marta Kubišová, Waldemar Matuška, Václav Neckář či Karel Gott.

Jiřina Fikejzová sa narodila v roku 1927 v meste Lom na severozápade Česka. Na Karlovej univerzite v Prahe vyštudovala psychológiu a sociológiu, v mladosti sa aktívne venovala hudbe i športu. Neskôr sa uplatnila v hudobnom vydavateľstve Supraphon ako dramaturgička. Texty začala písať už na strednej škole; celkovo ich má na konte zhruba 240.

Vytvorila tiež niekoľko scenárov pre pražské Divadlo hudby, Československú televíziu a Československý rozhlas. Spolupracovala i so swingovým Orchestrom Karla Vlacha. Za svoju textársku prácu získala množstvo domácich ocenení. Textárka zasadala v porotách rozličných hudobných festivalov (Intertalent, Porta, Zlatý palcát, Sopoty).

Medzi známe hity, ktoré Jiřina Fikejzová otextovala, patria napríklad Řekni, kde ty kytky jsou a Malý vůz (Judita Čeřovská), Sedm dostavníků (Waldemar Matuška), Jak málo zmůže čas, To mám tak ráda a Markétka (Marie Rottrová), Massachusetts (Václav Neckář), Za rok se vrátím (Milan Chladil) či Romantická (Yvetta Simonová).
 
  
 
 

Vyberte región