MIKLOŠKO: Rátal som s viac percentami, no kráčame ďalej

22.03.2009 Celý región

Bratislava 22. marca (TASR) - Prezidentský kandidát František Mikloško rátal s väčším volebným ziskom, no je vďačný za podporu všetkých voličov, ktorí mu v prvom kole prezidentských volieb odovzdali svoj hlas.
Vyhlásil to dnes pol hodinu po polnoci, keď už Štatistický úrad priebežne spočítal takmer všetky hlasy voličov na Slovensku.

Tým, ktorí ho vo voľbe podporili, poďakoval. \"Veľmi si vážim tých 5,4 percenta, ktoré som dostal, \" povedal novinárom s tým, že v druhom kole volieb, do ktorého podľa priebežných výsledkov postúpia Ivan Gašparovič a Iveta Radičová, využije svoje právo nevoliť. \"Obávam sa, že v druhom kole nepôjdem voliť, \" zaznelo v centrále Konzervatívnych demokratov Slovenska (KDS). Podľa neho však nejde nutne o odkaz pre jeho stúpencov. \"To už nech si každý sám slobodne rozhodne, \" poznamenal.

Dvom najúspešnejším kandidátom, ktorí sa dostali do finále volieb, zaželal veľa zdravia. \"Ale musím konštatovať, že tie naše svety sú odlišné, \" dodal. \"Kráčame ďalej. Ani ja, ani KDS nebudeme odporúčať nikoho do druhého kola, \" podotkol.

\"Želám pani Martinákovej všetko najlepšie, my sme dobrí politickí priatelia, \" povedal na margo kandidátky Zuzany Martinákovej, s ktorou do posledných chvíľ zvádzal percentuálny boj a v danej chvíli bolo známe to, že ju podľa priebežných výsledkov o niekoľko desatín predbehol. \"Verím, že si to tretie miesto udržím, \" povedal.

Ku svojej kampani uviedol len toľko, že do nej vstupoval \"prakticky len s okruhom priateľov, s malými finančnými a sponzorskými možnosťami\", no váži si podporu predsedu KDS. \"Ja osobne som spokojný, išli sme do toho ako vnútorne slobodní, \" uzavrel.

Odpovedi na otázku, či sa o kandidatúru na post hlavy štátu pokúsi o päť rokov znovu, sa vyhol. \"V parlamente som do roku 2010, 2. júna 2009 idem do dôchodku, hoci ešte budem ďalej v parlamente. Ak sa dožijem dôchodku, s radosťou vám oznámim, čo bude ďalej, \" povedal.

Oveľa smutnejšie prijala výsledok volieb Mikloškova manželka Jana. \"Doľahla na mňa únava, ale myslím si, že sme urobili všetko, čo sme mohli. Ja som akurát veľmi sklamaná, že katolícke Slovensko nie je katolícke, \" zverila sa novinárom.

Podľa Štatistického úradu, ktorý zverejnil priebežné výsledky po sčítaní všetkých odovzdaných hlasov, v prvom kole prezidentských volieb vyhral kandidát na post hlavy štátu a úradujúci prezident SR Ivan Gašparovič so ziskom 46,71 percenta hlasov. Za ním nasledujú Iveta Radičová s 38,05 percenta, František Mikloško (5,42), Zuzana Martináková (5,12), Milan Melník (2,45), Dagmara Bollová (1,14) a Milan Sidor (1,11).
 

Vyberte región