SOZA: Počet hudobných podujatí klesol počas pandémie až o 70 percent

03.09.2020 Bratislava

Bratislava 3. septembra (TASR) - Počet nahlásených hudobných podujatí klesol počas pandémie nového koronavírusu o 70 percent v porovnaní s rokom 2019. Súvisiaci prepad príjmov predstavoval v období od januára do júla vyše 550.000 eur. Vyplýva to z údajov Slovenského ochranného zväzu autorského pre práva k hudobným dielam (SOZA). Na štvrtkovej tlačovej konferencii na to upozornili predseda predstavenstva SOZA Ľubomír Burgr a člen predstavenstva Tomáš Mikš.

Kým v roku 2019 bolo od januára do júla nahlásených takmer 7000 podujatí, v roku 2020 v rovnakom čase ich SOZA zaregistrovala menej ako 2000. Najmenej, 17, ich bolo v apríli. Odrazilo sa to aj na príjmoch hudobníkov. Ako vysvetlil Mikš, prišli nielen o honorár za účinkovanie, ale aj o príjem z možných autorských honorárov z neuskutočnených akcií. Rušenie podujatí sa výrazne dotklo aj ľudí v profesiách, ktoré súvisia s ich prípravou, napríklad zvukárov, prepravcov či technikov.

Do konca roka podľa Mikša očakávajú prepad v príjmoch až cez milión eur. "Situácia nevyzerá, že by sa v tomto segmente zlepšovala, keďže opatrenia sú stále veľmi prísne, máme pocit, že možno prísnejšie, ako by mohli byť," skonštatoval. Členovia SOZA preto čakajú na kompenzačné opatrenia na zvládnutie škôd spôsobených rušením podujatí alebo na pomoc s organizovaním nových akcií.

Umelcom v čase pandémie nepomohli ani súbežné zamestnania. Ako vyplýva z údajov SOZA, takmer 70 percent hudobníkov totiž vykonáva okrem umeleckej aktivity aj inú profesiu v hudobnom priemysle. Pracujú napríklad ako učitelia hudby, producenti alebo sa živia organizáciou koncertov. Práve pre sekundárne zamestnanie však mnohí nemohli požiadať o pomoc ministerstva práce. "Prepadli sitom pomoci, a to aj napriek tomu, že príjmy zo sekundárnych zamestnaní boli často iba symbolické," vysvetľujú zástupcovia hudobníkov.

SOZA ponúkla v čase finančnej núdze svojim členom príspevok zo Sociálneho a kultúrneho fondu. Sumu 50.000 eur rozdelili medzi 181 umelcov. Výška príspevku predstavovala do 290 eur. "Veľmi rýchlo im to prinieslo pomoc, ktorú v tom čase potrebovali," tlmočil spätnú väzbu umelcov predseda predstavenstva SOZA. V súčasnosti podľa neho rokujú s inštitúciami, ako sú ministerstvo kultúry či Fond na podporu umenia, ako môžu pomôcť svojimi dátami, aby finančná pomoc v kultúre smerovala tým, ktorí ju potrebujú.
 

Vyberte región