Vychádza kompilácia Petr Novák 12 Nej Originální nahrávky

11.09.2020 Celý región

Bratislava 11. septembra (TASR) – Reedíciu kultových nahrávok speváka Petra Nováka pripravilo vydavateľstvo Supraphon. Album Petr Novák 12 Nej Originální nahrávky vychádza vo vinylovej a CD verzii, na vinylovej LP je tucet skladieb, na CD navyše desať bonusových nahrávok. Nechýbajú dnes už legendárne hity Náhrobní kámen, Já budu chodit po špičkách, Povídej, Toreador se nesmí bát, Dětský oči, Klaunova zpověď, Hvězdičko blýskavá či Co je to láska. TASR informovala PR manažérka Adriana Čahojová.

V roku 1986 sám spevák vybral 12 skladieb, ktoré považoval za historicky najznámejšie alebo najdôležitejšie. „Údajne pre nenájdenie originálnych nahrávok boli vytvorené nové verzie, ktoré však zachytávajú Nováka i kapelu už v inom veku a s iným technickým vybavením. Súčasné LP preto zachovalo výber a poradie tuctu nahrávok, ponúka však pôvodné podoby pesničiek s puncom romantického chlapčenstva i zápalu rockových počiatkov,“ uviedol k nahrávke šéfproducent Supraphonu Karel Deniš.

„Ešte som sa nestihol ani nadýchnuť a už je čas na ohliadnutie. Od mojich prvých začiatkov uplynulo viac než 20 rokov a aj drážky na starých platniach sú už vyhladené. Ako teda vyhovieť všetkým tým, ktorí ma žiadajú o nové nahrávky Náhrobního kamene‚ Pokoje č. 26, Povídej a ďalších? Originály sa, bohužiaľ, nezachovali, a tak nezostalo nič iné, než tie najžiadanejšie nahrať znova, ale tak, aby sa od originálov líšili čo najmenej. Okrem dvoch novo upravených piesní sme teda zachovali pôvodné aranžmány a pri výbere piesní som sa riadil citom. Je mi ľúto, že platňa nie je nafukovacia, ale viac pesničiek sa na ňu naozaj nevošlo,“ uviedol v roku 1986 k vtedajšiemu výberu Petr Novák.

Celkom 12 piesní na LP a 22 skladieb na CD je tak záznamom nielen hudobného vývoja, ale tiež životných osudov muža s charakteristickým hlasom a lyrickým repertoárom. Lásky v jeho piesňach boli len málokedy celkom šťastné, zato však ozajstné, a tiež preto jeho evergreeny obstoja i v dnešných dňoch. S pomocou desiatich bonusov na CD sa táto kompilácia premení na Best of. Pridané songy z rokov 1969 až 1996 zachytávajú speváka na ceste od Dne štěstí až po autenticky prežitý song Hlad je jen žízeň v převlecích.

Fanúšikovia českej hudobnej scény si 6. septembra touto kompiláciou pripomenuli nedožitých 75 rokov Petra Nováka, ktorého pesničky patria do zlatého fondu českej beatovej muziky.
 

Vyberte región