Sulík má vysvetliť, prečo sa SR vzdala predkupného práva VSE Holding

17.09.2020 Bratislava

Bratislava 16. septembra (TASR) - Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) má poslancom parlamentu vysvetliť, prečo sa vzdala Slovenská republika predkupného práva pri akciách Východoslovenskej energetiky (VSE) Holding. Parlament odsúhlasil 133 hlasmi zaradenie tohto návrhu do programu aktuálnej 12. schôdze. Predniesol ho poslanec Smeru-SD Maroš Kondrót.

Nemecká energetická spoločnosť E.ON vstúpi do VSE Holding, keď získala jej podiel od spoločnosti RWE. Podľa memoranda sa Slovensko vzdáva predkupného práva na 49 % balík akcií VSE Holding, za čo dostane od spoločnosti E.ON 35 miliónov eur. "Žiadame, aby minister hospodárstva vysvetlil, prečo sa SR vzdala predkupného práva na akcie a za akú cenu je predávaný podiel 49 % vo VSEH," priblížil Kondrót.

Návrh na doplnenie programu navrhoval aj jeho stranícky kolega Ladislav Kamenický (Smer-SD). Chcel, aby parlament zaujal stanovisko k vypracovaniu národného plánu obnovy z nástroja Next Generation EU. "Ústavný zákon predpokladá prijímanie záväzných stanovísk NR SR k európskej agende. O príprave národného plánu obnovy musí byť širšia diskusia vrátane parlamentnej, a preto je potrebné túto možnosť danú ústavným zákonom využiť," zdôvodnil Kamenický. Plénum však jeho návrh neschválilo.

R. Sulík: Postup v súvislosti s VSE Holding prídem do parlamentu rád vysvetliť


Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) príde do Národnej rady (NR) SR vysvetliť, prečo sa Slovensko vzdalo predkupného práva pri akciách Východoslovenskej energetiky (VSE) Holding. Ako zareagoval na výzvu poslancov, ktorí so 133 hlasmi odsúhlasili zaradenie tohto bodu do programu 12. schôdze, za svojím rozhodnutím si stojí.

Sulík zákonodarcom zároveň odkazuje, že ponúknutý priestor na vyjadrenie využije rád. "Od začiatku si stojíme za naším rozhodnutím, že vzdanie sa predkupného práva je správnym krokom pre Slovensko. Som o tom presvedčený a zároveň odhodlaný vyvrátiť akékoľvek pochybnosti aj pred parlamentným plénom," deklaruje minister.

Ako pripomenul rezort hospodárstva, Slovensko si neuplatnilo predkupné právo na nákup 49 % akcií spoločnosti VSE Holding. Tie odkupuje koncern E.ON od skupiny RWE ako súčasť ich celosvetovej dohody. "Štát za neuplatnenie predkupného práva zinkasuje od koncernu 35 miliónov eur a ďalšie výhody. Okrem iného mu zostane zachované predkupné právo vo všetkých troch distribučných spoločnostiach - Západoslovenská energetika (ZSE), Stredoslovenská energetika (SSE) a VSE - ak by v budúcnosti prišlo k opätovnému predaju podielov," dodal rezort. S nemeckým koncernom sa štát dohodol aj na budúcich investíciách, a to najmä do rozvoja distribučnej infraštruktúry s dôrazom aj na obnoviteľné zdroje.
 

Vyberte región