Optimizmus nemeckých vývozcov sa v októbri strmo prepadol

27.10.2020 Celý región

Mníchov 27. októbra (TASR) - Optimizmus nemeckých vývozcov sa v októbri strmo prepadol. Dôvodom je nárast nových prípadov ochorenia COVID-19 na celom svete, ktorý vyvoláva obavy z vplyvu druhej vlny pandémie na obchod. Uviedol to v utorok mníchovský inštitút Ifo.

Podľa najnovšieho prieskumu Ifo sa index exportných očakávaní nemeckých výrobcov v októbri znížil na 6,6 bodu z 10,3 bodu v septembri. Ešte v prechádzajúcom mesiaci pritom Ifo zaznamenal prudký nárast optimizmu nemeckých výrobcov, najstrmší od roku 2018.

Pokles exportu predpovedajú nielen výrobcovia potravín a nápojov, ale aj textilu a odevov, keďže viaceré európske štáty zavádzajú obmedzenia, aby zastavili šírenie vírusu.

Naproti tomu výrobcovia elektroniky a optických zariadení, ako aj chemický priemysel odhadujú, že ich príjmy zo zahraničného obchodu sa zvýšia, uvádza sa v správe Ifo.

Ukazovateľ exportných očakávaní v chemickom priemysle vzrástol v októbri na najvyššiu úroveň od decembra 2018.

Nemecko v utorok zaznamenalo 11.409 nových prípadov infekcie koronavírusom, čo je obrovský nárast v porovnaní s rovnakým dňom minulého týždňa, keď pribudlo 6868 infikovaných.

Napriek zhoršujúcim sa vyhliadkam v súvislosti s druhou vlnou pandémie a jej vplyvom na obchod, ktorý je kľúčovým motorom nemeckej ekonomiky, zostáva trh práce v krajine relatívne silný.

V utorok vydal norimberský Inštitút pre výskum zamestnanosti (IAB) svoj najnovší, októbrový barometer práce, ktorý vzrástol o 0,1 bodu na 100,2 bodu.

Hodnota 100 naznačuje neutrálnu situáciu, zatiaľ čo 110 by už signalizovala veľmi pozitívnu situáciu na trhu práce.

Index je tvorený dvoma komponentmi, jeden odráža nezamestnanosť a druhý nábor nových ľudí.

Indikátor nezamestnanosti dosiahol v októbri 102,4, bodu, pričom ukazovateľ náboru zamestnancov stagnoval na úrovni 98,1 bodu, uviedol IAB.

Horšie výsledky pri nábore nových zamestnancov pripísal inštitútu úbytku uchádzačov.

V priebehu krízy sa mnoho ľudí zatiaľ stiahlo z trhu práce a imigrácia skolabovala,“ uviedol Enzo Weber, vedúci výskumného oddelenia IAB pre prognózy a makroekonomické analýzy.

Nemecko zaviedlo počas pandémie niekoľko opatrení v snahe zabrániť vlne platobnej neschopnosti podnikov a ochrániť pracovné miesta.

To zahŕňa aj balík pomoci vo výške 25 miliárd eur na podporu firiem a udržanie zamestnanosti v rámci tzv. kurzarbeitu.
 

Vyberte región