V obci Malá Domaša vznikne oddychová zóna, v pláne je i vodný vlek

11.11.2020 Vranov nad Topľou

Malá Domaša 11. novembra (TASR) – Jedným z projektov, ktorými chcú obce v okolí vodnej nádrže Domaša podporiť rozvoj cestovného ruchu, je vznik lodenice a vodného vleku v katastri obce Malá Domaša v okrese Vranov nad Topľou. Predzvesťou investičnej akcie s predpokladanými investičnými nákladmi vo výške jedného milióna eur je vybudovanie oddychovej zóny na brehu vyrovnávacej nádrže v katastri obce, s realizáciou ktorej samospráva v týchto dňoch začala.

Ako pre TASR povedal starosta Malej Domaše Jaroslav Makatúra, oddychovú zónu s tromi altánkami, premosteniami odvodňovacích kanálov, ihriskami a kultivovanou zeleňou sa podarí zrealizovať vďaka externým finančným zdrojom a spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom (SVP). "Ministerstvo životného prostredia mi podpísalo na 13 rokov zmluvu o prenájme pozemku, 50.000 eur obec získala od ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v rámci najmenej rozvinutých okresov a najnovšie nám cez výzvu pre región poskytol 30.000 eur aj Prešovský samosprávny kraj," priblížil s tým, že celkové náklady na terénnu úpravu niekoľko desiatok rokov neupravovaného areálu, výstavbu altánkov, premostení a oplotenia odhaduje na viac ako 80.000 eur. Kým terénne úpravy a oplotenie by sa mali zrealizovať do konca roka, altánky a premostenia v areáli pribudnú až začiatkom roka 2021. Dôvodom sú obmedzené kapacity dodávateľa spôsobené pandémiou nového koronavírusu.

Na to, aby obec projekt rekreačno-oddychovej zóny vrátane lodenice s požičovňou kajakov a vodného vleku zrealizovala v jeho úplnosti, je podľa Makatúru potrebná dohoda so SVP o prenájme pozemkov obciam v okolí Domaše za symbolické jedno euro, ktorá by mala vzísť z pripravovaného memoranda. Ako vyplynulo z jeho slov, malo by ísť o precedens slúžiaci na podporu rozvoja cestovného ruchu pri vodnej nádrži, ktorý, ak sa osvedčí, by v budúcnosti mal byť aplikovaný na všetky vodné nádrže na Slovensku s potenciálom turizmu. V druhej etape projektu oddychovo-rekreačnej zóny v katastri obce Malá Domaša by tak následne v zriadenom areáli mali pribudnúť ihriská, sociálne zariadenia, chodníky a kultivovaná zeleň, vyvrcholením je potom i vodný vlek. Základom na rozvoj turizmu v okolí vodnej nádrže Domaša vrátane vyrovnávacej nádrže Malá Domaša je však podľa Makatúru vybudovanie kvalitnej infraštruktúry. "Nechýbajú tu len kvalitné cesty či parkoviská, ale najmä vodovod a kanalizácia," uzavrel.
 

Vyberte región