Maďarsko a Poľsko blokujú dlhodobý rozpočet EÚ a ozdravný plán

17.11.2020 Celý región

Brusel 16. novembra (TASR) - Maďarsko a Poľsko v pondelok v Bruseli na úrovni veľvyslancov členských krajín pri EÚ zablokovali schválenie dlhodobého rozpočtu Únie na roky 2021 - 2027 vo výške 1,1 bilióna eur a s tým súvisiaci záchranný balík na oživenie európskej ekonomiky po koronakríze v hodnote 750 miliárd eur. Uviedla to agentúra AFP s odvolaním sa na účastníkov rokovania.

Maďarská a poľská vláda dali týmto najavo svoj nesúhlas s podmienením čerpania finančných prostriedkov EÚ s dodržiavaním zásad právneho štátu. Na takzvanej kondicionalite sa dohodli vyjednávači Európskeho parlamentu a nemeckého predsedníctva v Rade EÚ 5. novembra. Ich dohoda znamená, že členské krajiny EÚ, ktoré nebudú dodržiavať zásady právneho štátu, riskujú stratu prístupu k finančným prostriedkom EÚ.

Celú záležitosť tak budú musieť pravdepodobne riešiť premiéri členských krajín v rámci videokonferencie tento štvrtok.

Europoslancom sa počas vyjednávania podarilo zabezpečiť, aby sa nový zákon neuplatňoval iba pri priamom zneužití finančných prostriedkov EÚ, napríklad formou korupcie či podvodu, ale aby sa vzťahoval aj na systémové aspekty spojené so základnými hodnotami EÚ, ktoré musia rešpektovať všetky členské štáty, ako sú sloboda, demokracia, rovnosť a dodržiavanie ľudských práv vrátane práv menšín.
 

Vyberte región