Ruskí športovci nebudú môcť štartovať na OH 2020 a ZOH 2022

18.12.2020 Celý región

Lausanne 17. decembra (TASR) - Ruský olympijský výbor i ruský prezident Vladimir Putin považujú rozhodnutie Športového arbitrážneho súdu (CAS) zakázať účasť vysokých predstaviteľov krajiny na olympiáde za neprijateľné. Informovala o tom agentúra AFP.

Ruskí športovci, ktorí sa nedopustili dopingového prehrešku, však budú môcť na najväčších podujatiach štartovať so štatútom "nezávislých" a bez národných symbolov, podobne ako na zimnej olympiáde 2018 v Pjongčangu. "Na podujatiach sa nesmie hrať, alebo spievať ruská hymna. Na dresoch sa tiež nesmie objaviť znak Ruska," cituje agentúra dpa z verdiktu CAS.

Dôvodom potrestania je obvinenie z manipulovania dát z antidopingového laboratória v Moskve v rokoch 2012 až 2015 pred ich odovzdaním Svetovej antidopingovej agentúre (WADA). Obsahovali totiž dôkazy o množstve prehreškov, ktoré boli zatajované za pomoci štátu. Verdikt CAS je možné napadnúť na švajčiarskom najvyššom súde. Nádeje sú však minimálne, namietať je totiž možné iba prípadné chyby v pojednávaní a porušenie ľudských práv, nie samotný právny výklad rozhodnutia.

WADA považuje rozhodnutie za "víťazný medzník". "Sme radi, že sme zvíťazili v tomto významnom prípade. Rozsudok jasne potvrdil naše zistenia, že ruské orgány drzo a nezákonne manipulovali s údajmi z moskovského laboratoria v snahe zakryť inštitucionalizované dopovanie," cituje agentúra AFP prezidenta WADA Witolda Banku.
 

Vyberte región