Jozef Béreš jr po Egeri víťazom aj Rely Prešov

01.05.2009 Prešov

Prešov 1. mája (TASR) - Víťazom druhého podujatia 7-dielneho seriálu majstrovstiev Slovenska v automobilových súťažiach sa v piatok na Rely Prešov stal Jozef Béreš jr. na Peugeote 207 S2000.
Na druhom mieste prišiel do cieľa Poliak Grzegorz Grzyb (Fiat Punto S2000) a tretí skončil Maďar András Hadik na Subaru Impreza STI.
Béreš, ktorý je obhajcom titulu, tak po prvenstve v maďarskom Egeri, ovládol aj druhé preteky slovenského šampionátu. Na 16. ročníku prešovskej rely nadviazal na svoje víťazstvo spred troch rokov, kedy sa v metropole Šariša uskutočnila rely posledný raz. Od začiatku sa na čele striedal s domácim Igorom Drotárom, ktorý však jazdil vo farbách českého Škoda Octavia. Bok po boku sa držali až do piatej RS (Ľubovec 2), ktorá s 19,50 km bola najdlhšou a jazdci ju absolvovali trikrát. No práve jej druhý prejazd sa stal osudným pre Drotára, ktorý na nej dostal defekt a do jej cieľa prišiel so stratou 90 sekúnd. Béreš ju vyhral a na Drotára, ktorý sa prepadol až na piate miesto získal k dobru 1:30,1 min. Drotár pritom doplatil na svoju jazdeckú chybu, keď priznal, že si zle vyrátal prejazd dvoma po sebe idúcimi ľavotočivými zákrutami.
"Predným kolesom som až príliš vošiel do vnútornej strany zákruty a narazili sme na kameň, ktorý nám spôsobil defekt, " povedal po skončení tejto pre neho nešťastnej RS. Béreš na Peugeote 207 S2000 dominoval aj na 6 rýchlostnej skúške, druhý najrýchlejší čas dosiahol Poliak Grzegorz Grzyb na Fiate Punto S2000. Ten ho zároveň posunul na rovnakú priečku aj v celkovom poradí, keď z druhej pozície odsunul Petra Gavláka. Opäť "nestíhal" Drotár, až štvrtý najrýchlejší čas znamenal, že jeho strata na Béreša pred záverečnými troma RS narástla na 1:35,3 min. Nádej na posun vpred však Drotárovi vliala 7 rýchlostná skúška, ktorú vyhral pred Bérešom a priblížil sa na dosah aspoň tretiemu miestu. Na Gavlákovu pozíciu strácal 16,9 s. Záverečné dve rýchlostné skúšky nič nezmenili na prvých dvoch pozíciách, na tretie miesto pred Gavlága sa však dostal András Hadik, ktorý tak obhájil svoju pozíciu z Egeru. Drotár už svoju stratu na piatej RS nezmazal a po druhom mieste v Maďarsku, obsadil až piatu priečku.

Súčasťou rely bol aj novovzniknutý Slovenský rely pohár, v ktorom na 70,55 km trati s 18,4 km meraných úsekov štartovalo šesť posádok. Je určený pre amatérov a záujemcov o automobilové súťaže a štartovať v ňom môžu jazdci, ktorí dovŕšia vek 18 rokov a majú vodičský preukaz minimálne skupiny B a platnú licenciu SAMŠ-u. Do cieľa prišla víťazne dvojica Ján Pigula, Vladimír Lieskovec na vozidle Škoda Favorit časom 14:55,8.

Neoficiálne poradie 16. ročníka Rely Prešov:
1. Jozef Béreš jr. (SR/Peugeot 207 S2000)
2. Grzegorz Grzyb (Poľ. /Fiat Punto S2000)
3. András Hadik (Maď. /Subaru Impreza STI)
4. Peter Gavlák (SR/Mitsubishi Lancer EVO IX)
5. Igor Drotár (ČR/Škoda Octavia WRC)
 

Vyberte región