Poľsko si pripomína 230. výročie svojej prvej historickej ústavy

03.05.2021 Celý región

Varšava 3. mája (TASR) - Prezidenti Ukrajiny, pobaltských štátov a Poľska sa v pondelok stretli vo Varšave pri príležitosti 230. výročia vzniku poľskej ústavy, prvého demokratického dokumentu takéhoto druhu v Európe. Informuje o tom tlačová agentúra AP.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má v čase zostreného konfliktu s Ruskom a v čase napätia na východe Ukrajiny na programe rozhovory so svojím poľským náprotivkom Andrzejom Dudom.

Na oslavách poľského Dňa ústavy sa zúčastňujú aj prezidenti Litvy, Lotyšska a Estónska - členských krajín Európskej únie, ktoré ležia na hraniciach s Ruskom a Bieloruskom. Lídri absolvujú spoločnú televíznu diskusiu, pričom jednou z tém je aj boj proti koronavírusovej pandémii.

Slávnostný program sa začal príhovorom Dudu a litovského prezidenta Gitanasa Nausédu adresovaným na diaľku parlamentom v Poľsku i Litve - susediacim krajinám, ktoré boli v čase vzniku danej ústavy z 18. storočia jedným štátnym útvarom.

Ústava Poľska z roku 1791 mala posilniť jeho politický systém a právny poriadok, ako aj chrániť ho pred agresiou zo strany susedných mocností vrátane Ruska.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v nedeľu odcestoval na návštevu Litvy, kde sa stretol s tamojšou premiérkou Ingridou Šimonyté, dopĺňa tlačová agentúra PAP. Lídri spoločne vyjadrili podporu svojich krajín Ukrajine a Bielorusku v zápase o demokraciu a slobodu.

Morawiecki zároveň vyhlásil, že Poľsko a Litva sú pripravené obraňovať princípy medzinárodného práva a integrity štátov v strednej a východnej Európe.

Litovská premiérka uviedla, že 230. výročie historickej ústavy Poľsko-litovskej únie z 3. mája 1791 - druhej modernej písanej ústavy vo svete - je významné nielen pre uvedené dve krajiny, ale pre celú Európu.

"Dnes sú tieto dve krajiny, Poľsko a Litva, členmi Európskej únie. Budujeme tiež spoločnú budúcnosť v Európskej únii. Tento základný kameň, na ktorom je založená myšlienka Európskej únie, je mimoriadne dôležitý a symbolický," uviedla Šimonyté.
 

Vyberte región