Tatran Prešov dosiahol po 3. finálovom triumfe majstrovský hetrik

24.05.2009 Celý región

Prešov 23. mája (TASR) - Hádzanári Tatrana Prešov zavŕšili v sobotu v slovenskej extralige majstrovský hetrik.
Po treťom finálovom triumfe nad IS Košice 34:27 vyhrali sériu 3:0 na zápasy a pripísali si tretí titul v poradí a už piaty slovenský primát v samostatnej ére. Zverenci trénera Rastislava Trtíka si v úspešnej sezóne pripísali aj double, keď už vo februári triumfovali v Slovenskom pohári a navyše popri slovenskej extralige vyhrali aj základnú časť najvyššej českej súťaže.

extraliga, finále - 3. zápas:
Tatran Prešov - IS Košice 34:27 (12:12)
Zostavy a góly:
Tatran: Krupa, Meluš - Mazúr 1, T. Mažár 5, Huňady 8/1, Michal Urban 4, Géci, Pekár 5, Fuňak 5, Radčenko 2, Tumidalský, Mikéci 1, Dudáš, Mokriš 3/2
Košice: Boháč, Olejár, Dulina - Mazák 7, Jurko 2, Laczko 1, Guzy, Strapko 3, Dani 1, Durilla 2, Marek Urban 1, Tomáš Urban 4/1, Petraško 1
Rozhodcovia: Sivák, Dvorský
vylúčenia: 9:7
sedemmetrové hody: 4/4 - 3/1
1000 divákov

Košičania bez skúseného Kolesára v prvom polčase pripomínali bezzubých svedkov prešovských osláv iba v úvodných siedmich minútach. Tatran profitoval v úvode z hry na pivota, z ktorej vyťažil aj dve sedmičky a úvodný náskok 3:0. Naopak v prešovskej bránke sa darilo Krupovi a už po šiestich minútach mal na konte český gólman už poltucet zákrokov. Očakávaný scenár však vzápätí nabral prekvapujúcu zápletku. Prešovčania tvrdohlavo trikrát po sebe tlačili finálne prihrávky na Mažára, ich súperi si už ale dali väčší pozor a v priebehu jedinej minúty vyrovnali na 3:3. V 15. min sa hostia po prvý raz ujali vedenia (6:7) a šance sa nezľakli. Ofenzívne postavená obrana vlažného Tatrana (1-2-3) poskytovala priveľa priestoru košickému pivotovi Mazákovi, ktorý sa nenechával ponúkať a z prvých šiestich striel vyťažil šesť gólov. Košičania v 24. min zvýšili svoj náskok už na štyri góly a domáci kouč bral tajm. Následne hral Prešov minútovú presilovku o dvoch hráčov a hoci z nej nič výrazné nevyťažil, do konca polčasu sa mu podarilo vyrovnať. Do druhej časti už Tatran nasadil ostrejšie tempo a rýchlo si vypracoval päťgólový náskok (22:17). Na začiatku druhej desaťminútovke sa hra pritvrdila a často sa po fauloch, či kolíziách prerušovalo. Strelecky vynikal najmä Huňady, ktorý potvrdil povesť najlepšieho kanoniera finálovej série. Po góle Fuňaka viedol obhajca už o šesť gólov a Hruščák žiadal tajm. Záchranná brzda nepriniesla želaný efekt a domáci sa už nenechali vykoľajiť z majstrovského kurzu. Záverečná desaťminútovka bola už len formalitou a premenila sa na ouvertúru prešovských osláv.

Tréner Tatrana Rastislav Trtík: "Posledný krok sa vždy robí najťažšie a to vysvetľuje náš prvý polčas. Každý cítil, že ten titul je už blízko, hráči boli nervózni a súper podal naozaj kvalitný výkon. Vážim si ich bojovnosť a to, že to nezabalili. V druhej časti už hrali chlapci uvoľnenejšie. "
Tréner Košíc Ján Hruščák: "V prvom polčase sme boli lepším družstvom a nebyť excelentného Krupu mohli sme vyhrávať výraznejšie. Ukázalo sa, že v hre na postavenú obranu tam nebol príliš veľký rozdiel, rozhodla však na slovenské pomery výnimočná kvalita prešovských brankárov. Nebyť zranení našich ľavákov mohlo byť finále ešte zaujímavejšie. "