Z bubliny na šampionáte nikto nevypadne, prvý týždeň bez divákov

19.05.2021 Celý región

Riga 18. mája (TASR) - Tohtoročný svetový šampionát hokejistov v Rige (21. mája až 6. júna) má niekoľko špecifík. Z A-kategórie nikto nevypadne, keďže turnaje nižších divízií pre pandémiu koronavírusu zrušili. V poradí 84. MS mali spoluorganizovať aj Bielorusi, Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) im však organizáciu pre obavy z bezpečnosti odňala. Celý šampionát sa odohrá v "bubline", hráči budú musieť lotyšskej metropole absolovať každý tretí deň PCR test.

IIHF rozhodla začiatkom februára o tom, že sa MS budú konať iba v jednej krajine. Dôvodom boli obavy o bezpečnosť účastníkov v Minsku vzhľadom na politickú situáciu v krajine. V Bielorusku niekoľko mesiacov prebiehali protesty proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Podnetom boli augustové prezidentské voľby, ktoré pozorovatelia označili za zmanipulované. V tejto súvislosti vznikol tlak na IIHF, aby šampionát presunula do inej krajiny. Hlavní sponzori MS taktiež oznámili, že odstúpia od podpory šampionátu, ak bude Bielorusko jeho spoluorganizátor. Prezident IIHF René Fasel po odobratí šampionátu Minsku uviedol, že by sa jedna skupina alebo celé MS mohli konať na Slovensku. Okrem Slovenska sa o možnom dejisku MS 2021 hovorilo o dánskom Herningu, po inšpekčnej návšteve Rigy však IIHF rozhodla, že sa celý šampionát uskutoční v Rige. "Chcel by som poďakovať Dánsku aj Slovensku za ich snahu o usporiadanie majstrovstiev sveta. Rada rozhodla, že usporiadať celý turnaj v jednej krajine bude najlepším riešením," uviedol Fasel.

Hrať sa bude v Aréne Riga, kde sa odohrajú zápasy B-skupiny (Kanada, USA, Nemecko, Lotyšsko, Nórsko, Taliansko, Kazachstan a obhajcovia zlata Fínsko), ďalej dva štvrťfinálové duely a semifinále a aj zápasy o medaily. V Olympijskom športovom centre sa budú hrať zápasy A-skupiny (SLOVENSKO, Rusko, Švédsko, Česko, Švajčiarsko, Dánsko, Bielorusko a Veľká Británia). Tímy boli rozdelené do dvoch základných skupín na základe postavenia v rebríčku IIHF. Z pohľadu slovenského fanúšika bude najviac pútavý súboj Slovenska s Českom, naposledy sa obaja súperi stretli na MS v Kodani v roku 2018, Česi zvíťazili 3:2 po predĺžení. Slováci sa naposledy tešili z víťazstva v derby nad Českom v Helsinkách 2012, v semifinále vtedy zvíťazili 3:1 po dvoch góloch Miroslava Šatana a jednom Libora Hudáčka.

V každej skupine sa hrá systémom každý s každým. Za víťazstvo v skupinovom zápase tím získa tri body, za výhru v predĺžení alebo po nájazdoch dva body, prehru po predĺžení, alebo nájazdoch jeden bod a za prehru v normálnom hracom čase nula bodov. Zo skupiny postupujú do štvrťfinále štyri tímy s najväčším počtom bodov, v prípade rovnosti bodov rozhoduje vzájomný zápas, potom lepšie skóre. Pokiaľ je aj skóre rovnaké, rozhoduje počet strelených gólov.

Lotyšská vláda začiatkom marca vyčlenila 3,7 milióna eur na organizáciu MS, z toho tri milióny išli na prípravu a vybavenie haly v olympijskom športovom centre. Oneskorila sa však výstavba tréningovej haly Daugava, dokonca hrozilo, že ju Lotyši do začiatku šampionátu nestihnú do prevádzky. Napokon ju však uplynulú sobotu skolaudovali.

Dlho sa rozhodovalo aj o tom, či si zápasy na MS pozrú diváci. Lotyšský premiér Krisjanis Karinš začiatkom mája vyhlásil, že momentálne nevidí možnosť usporiadať MS s divákmi. Karinš pripomenul, že epidemiologická situácia v Lotyšsku sa v súčasnosti zhoršuje: "Je lepšie povedať to ľuďom hneď teraz, ako im dávať márne nádeje." Organizátori však viedli diskusie o možnostiach pustiť na tribúny aspoň obmedzený počet fanúšikov. Rozhodnutie sa malo prijať v polovici mája a mala sa hodnotiť epidemiologická situácia, bezpečnostný protokol Covid-19 vypracovaný Lotyšskou hokejovou federáciou (LHF) a názory odborníkov z ministerstva zdravotníctva a z Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb. Rovnako sa malo prijať konečné rozhodnutie o možnosti zriadiť bezpečné fanúšikovské zóny v meste. Tie by mali zabrániť nekontrolovaným zhromaždeniam ľudí počas hokejového šampionátu.

Napokon padlo rozhodnutie, že minimálne prvý týždeň sa bude hrať v Lotyšsku bez fanúšikov. Počas uplynulého víkendu však Ministerstvo školstva a vedy (MES) vyzvalo na uvoľnenie niekoľkých obmedzení vo vzdelávaní, športe a práci s mládežou, ak sa dosiahnu konkrétne výsledky vakcinácie. Koordinačná skupina štátneho kancelára a ministerstva zdravotníctva vydala vyhlásenie, že by sa diváci mohli dostať na tribúny, ale iba tí, ktorí sa dali zaočkovať. Ešte predtým v rozhovore pre švajčiarsku televíziu RTS prezident IIHF Fasel povedal, že fanúšikovia by sa mohli dostať na štadióny v priebehu turnaja, pravdepodobne vo vyraďovacej fáze.

Bezpečnostný protokol šampionátu predstavili organizátori vo februári a vypracovali ho spolu s ministerstvom zdravotníctva a centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb. Športovci a pomocný personál budú počas šampionátu bývať v jednom hoteli, každý hráč bude mať k dispozícii samostatnú izbu. Hráči sa musia správať v súlade s vypracovaným protokolom, budú pravidelne testovaní a budú používať aplikáciu Stop Covid. Niekoľko týždňov pred začiatkom MS sa po zasadnutí riadiaceho výboru rozhodlo o tom, že kongres IIHF sa uskutoční online formou. Finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu na tento účel tak organizátori nevyužili, Lotyšská hokejová federácia (LHF) vrátila všetky peniaze štátu.

Zlato z uplynulých MS, ktoré sa v roku 2019 konali na Slovensku, budú obhajovať Fíni. Vo finále na ZŠ Ondreja Nepelu v Bratislave zdolali Kanadu 3:1. V roku 2020 sa mal svetový šampionát konať od 8. do 24. mája vo švajčiarskych mestách Zürich a Lausanne, ale zrušili ho pre pandémiu koronavírusu.
 

Vyberte región