Zomrel akademický maliar a pedagóg Prokip Kolisnyk

27.05.2021 Prešov

Prešov 27. mája (TASR) - Vo veku 63 rokov zomrel v utorok (25. 5.) akademický maliar, zaslúžilý umelec Ukrajiny a spisovateľ ukrajinského pôvodu, ktorý žil, pracoval a tvoril v Prešove Prokip Kolisnyk. Maľbu na Katedre výtvarnej výchovy a umenia Filozofickej fakulty (FF) Prešovskej univerzity (PU) v Prešove vyučoval viac ako 17 rokov. TASR o tom informovala hovorkyňa univerzity Anna Polačková.

So Slovenskom, s Prešovom bol Prokip Kolisnyk spojený vyše štyridsať rokov. „Mal tu rodinu, priateľov, študentov na PU. Ale nikdy, nikdy nezabúdal na miesta, odkiaľ prišiel. Aby si aj jeho v ďaleko-blízkej ukrajinskej rodnej Potašni ľudia pripomínali a pamätali, podaroval im múzeum, ktoré skoncipoval a s pomocou spriaznených duší takmer vlastnoručne dal dokopy,“ spomína Vladislav Grešlík, riaditeľ Inštitútu hudobného a výtvarného umenia FF PU, na ktorom Kolisnyk pôsobil v rokoch 1999 až 2016.

S obrazmi Prokipa Kolisnyka sa mohla verejnosť stretnúť na mnohých výstavách na Slovensku i v zahraničí, napríklad v Kanade, Nemecku, Francúzsku, Rumunsku, Spojených štátoch či vo Švajčiarsku. Jeho diela vystavovali aj v Univerzitnej knižnici (UK) PU. Pri príležitosti jeho jubilea v roku 2018 pripravila UK PU výstavu, na ktorej predstavili aj dokumentárny film Prešovčanky Rebeky Uličnej s názvom Napätie Prokipa Kolisnyka.

„Hoci Prokip tvoril pre ľudí, vždy sa snažil uchopiť a zhmotniť niečo, čo človeka presahuje. Dokonca aj v takom na prvý pohľad praobyčajnom zátiší alebo krajine. Nehovoriac o biblických motívoch a podobenstvách, mýtoch a legendách, ku ktorým sa neustále vracal. Návraty však chápal ako filozofickú koncepciu a nie ako nostalgický akt. Preto aj niektoré svoje diela výstavy zvykol tak pomenúvať,“ približuje Grešlík.

Prokip Kolisnyk sa narodil 16. júla 1957 v obci Potašňa vo Vinnyckej oblasti Ukrajiny. V roku 1976 ukončil Odeské štátne umelecké učilište, odbor učiteľstvo kresby a maľba. Pôsobil ako učiteľ na strednej škole v obci Kyrnasivka na Ukrajine. V roku 1995 absolvoval letnú akadémiu umenia v Salzburgu. Zúčastnil sa iných umeleckých a vedeckých podujatí, plenérov, sympózií, konferencií, projektov na Ukrajine, v Rakúsku, Česku a Slovensku. V rokoch 1999 až 2016 vyučoval maľbu na Katedre výtvarnej výchovy a umenia PU v Prešove. Za svoju tvorbu získal viaceré ocenenia na Slovensku i Ukrajine.

Posledná rozlúčka s Prokipom Kolisnykom bude v piatok (28. 5.) o 13.00 h v Dome smútku v Prešove.
 

Vyberte región