Primátori krajských miest K8 odmietajú návrh stavebného zákona

11.06.2021 Trnava

Trnava 11. júna (TASR) – Primátori krajských miest združení v K8 odmietajú pripravovaný stavebný zákon. Sú rozhodnutí v prípade, ak bude v navrhovanej podobe predložený na rokovanie Národnej rady SR, prísť spolu s ďalšími primátormi a starostami protestovať pred budovu parlamentu. Povedal to po skončení rokovania K8 v Trnave primátor Trenčína a predseda Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

Zákon pripravil úrad podpredsedu vlády SR pre legislatívu Štefana Holého, s ktorým zástupcovia samospráv vstúpili do rokovaní.

„My nevieme, čo z našich výhrad a návrhov bude akceptované, máme pocit, že na mnohé otázky, ktoré predkladajú naši odborníci, nevedia dať odborníci zo strany spracovateľa relevantné odpovede. Nemáme dobrý pocit z toho, ako sú odborne pripravení tí, ktorí zákon pripravovali,“
konštatoval Rybníček. Je to podľa neho absurdné a ponižujúce, takýto zákon sa podľa jeho názoru nepripravuje pol roka, ale najmenej dva.

Hostiteľom rokovania K8 bol primátor Trnavy Peter Bročka, ktorý na štvrtkovej spoločnej cyklojazde zdieľanými bicyklami predstavil primátorom niektoré z projektov, ktoré Trnava realizovala alebo realizuje. Bročka uviedol, že na piatkovom rokovaní boli témami financovanie samospráv, eurofondy - dočerpávanie aktuálneho obdobia a príprava nového, zber bioodpadu, ktorý, s výnimkou Bratislavy a Košíc, beží vo všetkých mestách. Združenie K8 má rotujúce predsedníctvo, po Petrovi Bročkovi ho na nasledujúci polrok prevezme primátor Žiliny Peter Fiabáne a podpredsedom bude primátor Nitry Marek Hatas.

Stanovisko podpredsedu vlády SR Š. Holého k vyjadreniam združenia K8


Zásadne odmietame vyjadrenia združenia K8, kde jeho predstavitelia tvrdia, že nový stavebný zákon či zákon o územnom plánovaní nechránia občanov a vylučujú ich zo stavebného konania. Práve naopak, ideme mestám pomáhať riešiť územné plánovanie. Jasné pravidlá schválené zastupiteľstvom a pripomienkované občanmi určia, čo sa kde bude môcť stavať. Územný plán bude podkladom, z ktorého bude úplne jasné a logické, aká stavba sa kde môže alebo nemôže stavať. Ten si občan kedykoľvek pozrie tak, ako sa teraz pozerá na Google mapu.

Jediní, kto sa majú báť zmien v stavebnom zákone sú vybavovači, podvodníci a ľudia s nečistými úmyslami. Takí, ktorí profitujú na súčasnom neprehľadnom stave.

Dôležité je tiež zopakovať, že mestá si samé určia v územnom pláne pravidlá, kde sa čo bude môcť stavať. Nie úrad. Nie vláda, ale mestá si pripravia, schvália a definujú územný plán a jeho pravidlá. Jednotná metodika a zásady územného plánovania a územné plány ako také budú čitateľnejšie a zrozumiteľnejšie aj pre bežného občana.

Je naozaj smutné, že predstavitelia združenia K8 dlhodobo produkujú tlačovky a vyhlásenia, kde iba útočia a spochybňujú odborníkov, ktorí pracujú na novom stavebnom zákone a zákone o územnom plánovaní, pričom oni sami však neboli schopní a ochotní sa zúčastniť pracovných rokovaní k týmto návrhom zákonov.

TASR informovali z Kancelárie podpredsedu vlády SR.
 

Vyberte región