V Rákociho paláci zaznejú staré melódie aj Prešovský graduál

21.07.2021 Prešov

Prešov 20. júla (TASR) - Krajské múzeum v Prešove pripravilo pre svojich návštevníkov vo svojom sídle, Rákociho paláci, koncert svetskej hudby 17. a 18. storočia. Kapela Musica Historica z Budapešti vystúpi v Prešove prvýkrát. Počas prezentácie skladieb mnohých známych autorov od konca renesancie až po melodiku východoeurópskeho baroka zaznejú aj rôzne dobové hudobné nástroje. TASR o tom informoval Rastislav Žitný z Krajského múzea v Prešove.

Zoskupenie Musica Historica pôsobí od roku 1988 a koncertovalo už vo viacerých európskych krajinách. Podľa umeleckého vedúceho skupiny prezentujú starú hudbu Uhorska, ako aj strednej Európy. "Koncert v Prešove je pre nás poctou a napĺňa nás veľkou radosťou. Toto mesto je totiž dôležitým centrom uhorských, ako aj stredoeurópskych kultúrnych dejín, a to nielen pre architektonické pamiatky, ale aj z hľadiska dejín hudby," hovorí umelecký vedúci skupiny István Csörsz Rumen.

Veľké štýlové prúdy dejín európskej hudby sa podľa jeho slov zlievali s miestnou tradíciou, v našom priestore s maďarskou, slovenskou a poľskou melodikou. Pripomína aj turecké, chorvátske a rumunské vplyvy. Z tohto kultúrneho dedičstva si hudobníci pripravili rôzne ľúbostné, zábavné a vojenské piesne, ako aj tanečné melódie.

"Vybrali sme hlavne notové zbierky vzniknuté na Hornej zemi, teda na území dnešného Slovenska. V súvislosti s Prešovom určite všetkým príde na um takzvaný Prešovský graduál, rukopisná zbierka melódií tunajších evanjelikov, ktorá vznikla okolo roku 1630," vysvetľuje Csörsz Rumen.

Ako ďalej hovorí, určite zaujímavý bude pre divákov aj dobrodružný životopis Georga Daniela Speera - Uhorský alebo sedmohradský simplicissimus z roku 1683. "Autor v ňom píše o svojich potulkách, teda o potulkách mladého, takzvaného vežového hudobníka okolo roku 1653 po Prešove a po okolitých mestách," dodáva Csörsz Rumen.

Na príprave koncertu spolupracovali Prešovský samosprávny kraj, Krajské múzeum v Prešove, Prešovská univerzita v Prešove a občianske združenie Rovás z Košíc. Realizáciu programu podporilo aj Ministerstvo vonkajších ekonomických vzťahov a zahraničných vecí Maďarska. Slávnostné vystúpenie s názvom Hej, zatraste loutňou! sa uskutoční v sobotu 24. júla o 19.00 h v átriu Rákociho paláca.
 

Vyberte región