Prešov zaplatí pohľadávku 2,93 mil. eur za práce v priemyselnom parku

24.06.2009 Prešov

Prešov 24. júna (TASR) – Poslanci prešovského mestského zastupiteľstva na dnešnom mimoriadnom zasadnutí prijali uznesenie.
Na základe ktorého zaplatí mesto spoločnosti Doprastav Bratislava 2,93 milióna eur (88,269 milióna Sk) za realizované stavebné práce v priemyselnom parku IPZ Prešov – Záborské. Vzhľadom na to, že radnica očakáva výpadok v rozpočte na daniach z príjmov fyzických osôb, na vyrovnanie pohľadávky plánuje použiť prostriedky z krátkodobého bankového úveru. Pohľadávku voči dodávateľovi prác je potrebné uhradiť do 30. júna. Prešovská samospráva si tak zachová šancu na získanie nenávratných finančných prostriedkov, ktoré na podporu tohto projektu v sume 6,64 milióna eur (200 miliónov Sk), schválilo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR a SARIO.
Vyplácanie týchto peňazí je zatiaľ pozastavené, nakoľko v súčasnosti prebieha trestné stíhanie voči bývalému primátorovi Milanovi Benčovi pre podozrenie zo subvenčného podvodu. Dôvodom stíhania má byť nesúlad prijatého uznesenia zastupiteľstva so znením predkladaného projektu. \"Myslím si, že toto je najvhodnejšie riešenie, pretože aj tak by sme do týždňa museli faktúry zaplatiť, ak sa chceme vyhnúť penalizácii. Pokiaľ to zaplatíme, tak máme šancu, že tento projekt bude implementovaný aj z európskych peňazí, \" komentoval rozhodnutie zastupiteľstva primátor Pavel Hagyari. Podľa jeho názoru nie je trestné stíhanie exprimátora Benča opodstatnené, ide o nedorozumenie a malo by byť zastavené. Milan Benč sa k trestnému stíhaniu odmietol vyjadriť, pretože kauza je v štádiu vyšetrovania. Pre médiá uviedol iba toľko, že pri predkladaní projektu konal v záujme mesta a v tomto prípade sa cíti byť nevinný. Z týchto dôvodov dnes o uznesení nehlasoval. O zámere postaviť priemyselný park v Záborskom sa rozhodlo v roku 2005. Priebeh implementácie projektu sprevádzali od začiatku problémy a jeho dokončenie meškalo niekoľko rokov. Vyplatenie dotácie oddialila aj skutočnosť, že kontrola MH v roku 2007 odhalila nedostatky, ktoré sa týkali predovšetkým vlastníctva pozemkov pod priemyselným parkom. Tie sa podarilo odstrániť tak, že mesto v minulom roku od spoločností IPZ Prešov a CI Regio, s.r.o. , ktoré park budovali, odkúpilo pozemky i akcie a stalo sa tak 100-% vlastníkom parku. Poslanec Anton Bidovský v rozprave vyjadril pochybnosti o tom, že sa mestu podarí získať finančnú pomoc. V tejto súvislosti dnes podal návrh uznesenie, aby mesto odstúpilo od zmlúv so spomínanými spoločnosťami a snažilo sa získať časť peňazí naspäť. Poslanci však jeho návrh nepodporili. Primátor Hagyari verí, že dotáciu získajú. Ak sa to však nepodarí, mesto ho dokončí z vlastných zdrojov a bude uvažovať o predaji parku súkromným investorom. Podľa neho by niekoľko spoločností o odkúpenie malo záujem. Viacerí poslanci kritizovali aj skutočnosť, že na dnešnom mimoriadnom zasadnutí sa nezúčastnil predseda Predstavenstva správcovskej spoločnosti IPZ Prešov, a. s. , Ľudovít Molitoris, ktorý sa ospravedlnil z dôvodu iného rokovania v zahraničí. Na zasadnutie však neposlal žiadneho zástupcu vedenia, čo považujú za neseriózne. Primátor pre médiá uviedol, že podá návrh na jeho odvolanie. Priemyselný park v Záborskom má rozlohu približne 30 ha a podľa pôvodných zámerov tu malo nájsť prácu okolo 5000 ľudí. V areáli sú vybudované inžinierske siete, cestné komunikácie, prevádzková budova a jedna priemyselná hala. Napriek tomu, že mesto rokovalo s viacerými záujemcami, v parku doteraz nepôsobí žiadna spoločnosť.
 

Vyberte región