V Prešovskom kraji zaznamenali pokles tržieb v prímestskej doprave

01.07.2009 Prešov

Prešov 1. júla (TASR) – Za prvé štyri mesiace tohto roka zaznamenali spoločnosti SAD Prešov, SAD Poprad, SAD Humenné a BUS Karpaty Stará Ľubovňa, ktoré na území Prešovského samosprávneho kraja (PSK) prevádzkujú ...
Oproti rovnakému obdobiu minulého roka zinkasovali prepravcovia o 403.970 eur (12,17 milióna Sk) menej, čo sa odzrkadlí na zvýšení nedoplatku zo strany PSK. Vyplýva to z informatívnej správy, ktorou sa dnes počas zasadnutia zaoberali poslanci regionálnej samosprávy.
Podľa vedúceho odboru dopravy PSK Jána Dzurjuva najväčší pokles počtu cestujúcich zaznamenala spoločnosť SAD Humenné a môže to súvisieť s hospodárskou krízou, nakoľko v tomto regióne zaregistrovali rušenie stoviek pracovných miest. V celom Prešovskom kraji využilo prímestskú dopravu v období prvých štyroch mesiacov oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 1,5 milióna osôb menej.
Odbor dopravy PSK v spolupráci s dopravcami navrhol aj opatrenia, ktoré majú prispieť k zníženiu straty a zvýšeniu záujmu o autobusovú prepravu. Jedným z nich je úprava cestovného poriadku pre málo využívané spoje. Ďalším opatrením má byť zlepšenie kultúry cestovania, ktoré sa už začalo realizovať prostredníctvom obnovy vozidlového parku. Do roku 2016 by mali dopravcovia nakúpiť 400 nových autobusov.
Dzurjuv dnes pre TASR uviedol, že v tejto súvislosti už pred mesiacom uskutočnili dopravcovia výberové konanie na dodávateľa nových autobusov, z ktorého vyšla víťazne firma PRE-OS, s. r. o. , Prešov. Tá má ešte v tomto roku dodať pre SAD Poprad 30 autobusov a pre SAD Prešov a SAD Humenné po päť nových vozidiel. Cena jedného 12-metrového autobusu je približne 142.700 eur (4,3 milióna Sk) bez DPH. Komisia sa dohodla, že na jeseň sa uskutoční ďalšia súťaž na autobusy s dĺžkou 10 metrov pre linky s menším počtom cestujúcich.
(1 EUR = 30,1260 SKK)
 

Vyberte región