FS Rozmarija nás reprezentoval v Bielorusku

02.07.2009 Prešov

FS Rozmarija pri ABC CVČ sa vrátil v utorok 30. 6. 2009 zo XVI. medzinárodného folklórneho festivalu, ktorý prebiehal v meste Dubrovno, v Bielorusku 27. a 28. 6. 2009, za účasti krajín z Bieloruska, Ruska, Estónska, ...
Súbor vycestoval vo štvrtok 25.6. v počte 35 členov mladých ľudí vo veku od 15 do 20 rokov, aby išiel po prvý krát reprezentovať do tejto krajiny, nielen naše mesto Prešov, ale aj celé Slovensko a to už po 34 krát za svojich 16 rokov existencie. Išiel do krajiny, ktorú málokto navštevuje a málokto pozná, aby prezentoval náš kultúrny región Šariš, Zemplín, Abov a Goral. Už pri vstupe cez hranice vítal Rozmarijčatá „železný vidličkovitý retardér“, ktorý sa zasunul a vysunul zo zeme prechodom cez hranicu, čo mladú generáciu udivilo a predznamenávalo niečo nové, čo naši mladí ľudia nepoznajú. No Bielorusko všetkých prekvapilo.
Počas celého pobytu stáli strážny anjeli pri celej výprave. Búrku, ktorá kántrila Prešovský región s vetrom a ľadovcami, videli účastníci len z autobusu, ako veľkú nebeskú svetelnú šou, ktorá osvetľovala svojímy bleskami široké roviny celého Bieloruska počas celej cesty. Avšak súboristi netušili, že táto šou prebieha práve v ich kraji, to sa dozvedeli, až keď prišli domov. A tak prešla Rozmarija celé Bielorusko, až k Ruským hraniciam, kde sa rozsvietilo slnko až do 32°C, po nádhernej širokánskej diaľnici, kde sa celé mestečko v počte 9 000 obyvateľov pripravovalo na obrovský
„ prázdnik “, za účasti 30-tich súborov z 8-mich krajín. A začali 3 prekrásne dni plné rôznych udalostí, vystúpení a exkurzií, s najštedrejšími, najpohostenejšími a najmilšími ľuďmi, ktorých Rozmarija stretla na svojich cestách po medzinárodných festivaloch Európy. Rozmariju si obľúbilo celé mestečko, stala sa miláčikom nielen ľudí, ale aj organizátorov, ktorí pozvali Rozmarijčatá opäť na tento festival na druhý rok a nielen oni, ale aj každá krajina, ktorá sa festivalu zúčastnila.
Dubrovno, dúfame, nezabudne na ľudí, ktorí reprezentovali Slovensko a Rozmarija nezabudne na všetko, čo sa odohralo v Bielorusku. Ukradnutí vodičov mobil, ktorí našli Bieloruskí policajti behom jednej noci. Vlajkonosičov parašutistov, ktorí zoskakovali na štadión pred očami 5000 ľudí pri finálnom zakončení festivalu. 30minútový ohňostroj, vrcholiaci po popových hviezdach Bieloruska snáď za účasti celého 9000 - tisícového mestečka. Staré mašiny a starobylé domčeky z ruských rozprávok. A nakoniec oslavy 65.výročia oslobodenia mesta Dubrovna z II. svetovej vojny, na pamätníku „Ryľenki“, kde mládež po prvý krát počula o tragédii a udatnosti ľudí, ktorí zahynuli nielen za Bielorusko. A možno po prvý krát si uvedomila, aký krehký je mier a aký nádherný je ich život v ňom.

Mgr. Dana Kovalčiková
 

Vyberte región