Americký výrobca autosúčiastok Lear Corp. oznámil bankrot

07.07.2009 Celý región

New York 7. júla (TASR) - Americký výrobca automobilových súčiastok Lear Corporation dnes požiadal Bankrotový súd v New Yorku o ochranu pred veriteľmi, keď sa mu podarilo získať podporu pre svoj plán reštrukturalizácie od ...
Súčasťou bankrotovej ochrany však nie sú dcérske firmy Learu mimo územia USA a Kanady.

Tento krok sa vo všeobecnosti očakával, keďže firma dala už minulý týždeň najavo, že ho plánuje urobiť a čakala už len na súhlas veriteľov a držiteľov obligácií.

Firma so sídlom v Southfielde (Michigan) na súde uviedla, že jej aktíva dosahujú 1,27 miliardy USD (905,91 milióna eur), zatiaľ čo záväzky až 4,54 miliardy USD.

\"Pokračujeme v činnosti tak ako doteraz a sme skutočne radi, že skupina našich veriteľov a držiteľov obligácií podporila plán reštrukturalizácie, \" uviedol v oficiálnom oznámení o podaní žiadosti na bankrotový súd výkonný riaditeľ Learu Bob Rossiter. Lear je v tomto roku druhým väčším výrobcom autokomponentov, ktorý požiadal o bankrotovú ochranu. V máji tak urobila firma Visteon, ktorá bývala dcérou Ford Motor.

Výrobcovia autosúčiastok sa dostali do ťažkej situácie po oznámení bankrotu kľúčových amerických automobiliek General Motors a Chrysler, no najmä po tom, čo automobilky odstavili veľkú časť svojich závodov.

Firmu Lear zasiahla kríza zvlášť tvrdo. Spoločnosť je silne závislá od upadajúceho severoamerického a európskeho automobilového trhu. Severná Amerika sa na tržbách Learu podieľa 36 % a Európa až 49 %. Navyše, firma bola kľúčovým dodávateľom zbankrotovanej automobilky GM a Fordu, ktorý sa zatiaľ síce drží nad vodou, no po krachu GM a Chryslera a problémoch dodávateľov to má už zložitejšie. GM a Ford sa na tržbách Learu podieľali až 40 %.
 

Vyberte región