Extraliga hádzanárov s rekordným počtom tímov, favoritom je Prešov

03.09.2021 Celý región

Bratislava 3. septembra (TASR) - S rekordným počtom dvanástich tímov odštartuje v sobotu nový ročník najvyššej hádzanárskej súťaže mužov na Slovensku. Niké Handball extraliga bude mať v sezóne 2021/2022 premiérovo dvanásť účastníkov, favoritom je tradične Tatran Prešov, ktorý sa bude usilovať o svoj sedemnásty majstrovský titul, z toho pätnásty v sérii.

V uplynulom ročníku hralo extraligu desať tímov, teraz do nej pribudli nováčikovia Záhoráci Stupava/Malacky a HK Kúpele Bojnice. "Vzhľadom na najvyšší počet účastníkov v doterajšej histórii pôjde o špecifický ročník, v ktorom máme nový hrací model. Sezóna prinesie aj zvýšenie počtu priamych televíznych prenosov a na mapu extraligových klubov pribudne nové mesto - Prievidza, kde budú hrať svoje zápasy Bojničania. Je potešiteľné, že oproti vlaňajšej sezóne môžeme hrať pred diváckou kulisou za dodržania podmienok a nariadení určenými štátnymi autoritami," uviedol v tlačovej správe pred začiatkom sezóny riaditeľ súťaží Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Peter Brunovský.

Prvé kolo je na programe v sobotu 4. septembra a bude nekompletné, keďže duel ŠKP Bratislava - HK Agro Topoľčany odložili na budúci týždeň. Hneď v ouvertúre sa uskutoční derby dvoch rivalov z východu republiky - úradujúci šampión Tatran Prešov privíta na svojej palubovke HK Košice. Košičania naposledy ako nováčik zostali tesne za medailovými priečkami, ale získali tri výrazné posily v podobe najlepšieho hádzanára SR Martina Straňovského, kanoniera Patrika Hruščáka a skúseného brankára Michala Shejbala.

Vicemajster MŠK Považská Bystrica bude hostiť nováčika Záhoráci Stupava/Malacky. Ďalší novic HK Kúpele Bojnice s plejádou skúsených ligových hráčov i najlepším strelcom uplynulého ročníka NHE Jurajom Briatkom zažije domácu extraligovú premiéru proti MHC Štart Nové Zámky. HC Sporta Hlohovec s reprezentačným navrátilcom Lukášom Péchym či skúsenými Petrom Dudášom a Mykolom Meľnykom zo Šale privíta obhajcu bronzu Košice Crows, ktorý namiesto Radoslava Antla povedie Ján Kolesár. HKM Šaľa sa stretne s HáO TJ Slovan Modra, všetky duely prvého kola sa začnú v jednotnom čase o 18.00 h.

Hrací systém NHE je oproti predchádzajúcej edícii pozmenený. Základná časť bude pozostávať z 22 kôl (každý s každým doma – vonku), po ktorých bude opäť nasledovať nadstavba. Tucet účastníkov sa rozdelí na dve skupiny. Horná osmička začne už vyraďovaciu časť štvrťfinálovými súbojmi, ktoré sa budú hrať na dve víťazstvá s tým, že prvý a prípadný tretí zápas bude u lepšie umiestneného družstva po základnej časti. Najlepšie kvarteto pokračuje klasickou vyraďovacou časťou o Pohár Antona Frola. Semifinále play off sa začne koncom apríla. Takisto ako finále a aj duel o 3. miesto sa už bude hrať na tri víťazstvá. Nový majster bude známy najneskôr 28. mája 2022.

Tímy, ktoré vypadnú vo štvrťfinále si predĺžia sezónu a budú bojovať o Ligový pohár, v ktorom sa rozhodne o konečnom umiestnení na 5. až 8. priečke (každý s každým doma – vonku, dovedna 6 kôl), pričom za umiestnenie v základnej časti získajú bonifikačné body (3 – 2 – 1 – 0). Družstvá na 9. až 12. priečke sa po základnej časti stretnú každý s každým doma – vonku (dovedna 6 kôl), tiež získajú na základe poradia v základnej časti bonifikáciu (3 – 2 – 1 – 0). Družstvo, ktoré sa umiestni na poslednom 12. mieste, čaká baráž s víťazom I. ligy o účasť v ďalšom ročníku extraligy.


Program 1. kola Niké Handball extraligy v hádzanej mužov

sobota 4. septembra:

18.00 HK Kúpele Bojnice – MHC Štart Nové Zámky
18.00 Tatran Prešov – HK Košice
18.00 MŠK Považská Bystrica – Záhoráci Stupava/Malacky
18.00 HC Sporta Hlohovec – Košice Crows
18.00 HKM Šaľa – HáO TJ Slovan Modra

ŠKP Bratislava – HK Agro Topoľčany preložili na 11. septembra
 

Vyberte región