V Rusku zablokovali internetový bot na taktické hlasovanie vo voľbách

18.09.2021 Celý región

Moskva 18. septembra (TASR) - Cloudová služba Telegram zablokovala internetový bot Chytré hlasovanie, ktorý inštruoval priaznivcov opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorého z kandidátov by mali voliť, aby odstavili politických chránencov Kremľa.

Zakladateľ Telegramu Pavel Durov tento krok svojej spoločnosti zdôvodnil volebných moratóriom.

Nezávislé médiá však v tejto súvislosti upozornili, že počas viacdňového hlasovania - aké sa momentálne v Rusku koná - moratórium neplatí. Informoval o tom spravodajský web Meduza.io.

Internetový bot prestal fungovať v noci na 18. septembra. Web Meduza.io popísal, že keď sa používateľ pokúša začať komunikovať, zobrazí sa varovanie, že bot "porušuje miestne zákony". Bot zároveň nefunguje nielen pre používateľov v Rusku, ale ani v iných krajinách a ani prostredníctvom siete VPN.

Po tom, čo Telegram odstránil bot, twitterový účet spojený s Navaľným zverejnil odkazy na dokumenty Google s odporúčanými kandidátmi s tým, že sú to ich posledné "zostávajúce" nástroje na informovanie voličov.

Následne v sobotu Navaľného tím uviedol, že Google požiadal o odstránenie týchto dokumentov na základe žiadosti ruského mediálneho regulátora.

Krátko pred odstávkou bota Durov informoval, že administrátor Telegramu bude blokovať "boty spojené s predvolebnou agitáciou", pričom sa odvolal na obvyklé moratórium - zákaz volebnej agitácie počas volieb. Podľa Durova považuje Telegram takýto postup za legitímny, preto vyzval používateľov "svojej" sociálnej siete, aby ho rešpektovali.

Durov vo svojom príspevku okrem toho kritizoval spoločnosti Apple a Google, ktoré odstránili aplikáciu Navaľnyj zo svojich obchodov v Rusku.

Sieť Telegram súčasne Durov označil za "najslobodnejšiu platformu" na internete a zdôraznil, že po zablokovaní tejto aplikácie "milióny Rusov mali možnosť to využiť" bot (Chytré hlasovanie) v rámci predvolebnej kampane".

Aplikácia Navaľnyj s funkciou Chytré hlasovanie bola z Google Play a App Store odstránená v piatok a zostáva dostupná len v obchodoch v iných krajinách.

Obe spoločnosti tým vyhoveli ruskému cenzúrnemu úradu - Federálnej službe pre dozor v oblasti telekomunikácií (Roskomnadzor) -, ktorý to od nich žiadal od polovice augusta, pričom sa im vyhrážal pokutami.

Denník New York Times a agentúra Bloomberg napísali, že Google sa rozhodol aplikáciu odstrániť pod hrozbou trestného stíhania svojich zamestnancov.

Samotná webová stránka Chytré hlasovanie je v Rusku zablokovaná už niekoľko týždňov. Roskomnadzor tiež požadoval od spoločností Apple, Google, Cloudflare a Cisco, aby nedovolili obísť zablokovanie prístupu k nej.

Voľby do dolnej komory Štátnej dumy nasledujú po rozsiahlom zásahu proti odporcom prezidenta Vladimira Putina. Navaľnyj bol po návrate z Nemecka, kde sa zotavoval po pokuse o otravu, odsúdený na nepodmienečný trest a momentálne je vo väzení, mnohí jeho politickí supútnici alebo sympatizanti boli tiež terčom policajných a súdnych perzekúcií alebo boli nútení ujsť z Ruska.

Organizácie a združenia spájané s Navaľným boli postavené mimo zákona a ľudia, ktorí v nich pracovali alebo sa angažovali, sa istý čas nesmú uchádzať o volené funkcie.

Napriek týmto prekážkam sa Navaľnyj spoza mreží snaží zabrzdiť Kremeľ v uzurpácii moci v parlamente - aj prostredníctvom Chytrého hlasovania, konštatovala AFP.

Navaľného tím zverejnil v stredu na sociálnych sieťach vyhlásenie, v ktorom "taktické" hlasovanie označil za spôsob, ako poraziť kandidátov z Jednotného Ruska "vo voľbách aj pri všetkom falšovaní, ktoré si rozhodne zariadia". Vďaka tzv. chytrému hlasovaniu "sa voliči spoja a hlasujú za najsilnejšieho súpera" proti kandidátovi Jednotného Ruska "a pomáhajú tomuto súperovi vyhrať".
 

Vyberte región