Štrbské pleso nepostúpilo do finále výberu 7 nových prírodných divov sveta

21.07.2009 Celý región

Ženeva 21. júla (TASR) - Coloradský Veľký kaňon (Grand Canyon) a austrálska Veľká koralová bariéra sa spolu s ďalšími 26 pôsobivými prírodnými skvostami dostali do finálového výberu siedmich nových prírodných divov sveta.
Organizácia New 7 Wonders so sídlom vo Švajčiarsku dnes informovala, že do finále postúpili aj ďalšie pozoruhodné výtvory prírody, ako sú Mŕtve more, africká hora Kilimandžáro, ekvádorské Galapágy, či nemecký Čierny les. Úplný zoznam finalistov je na stránke www.new7wonders.com.

Štrbské pleso ako jediný slovenský kandidát v internetovom hlasovaní o nových sedem prírodných divov sveta postúpilo do semifinále, posledný krok mu však nevyšiel.

Očakáva sa, že do hlasovania sa zapojí viac ako miliarda ľudí, uviedol šéf organizácie, švajčiarsky cestovateľ Bernard Weber. Záujemcovia môžu hlasovať telefonicky alebo prostredníctvom internetu.

Nových sedem prírodných divov sveta oznámia v roku 2011. Slávu budú zdieľať spolu so siedmimi výtvormi človeka, ktoré vybrali v ankete pred dvoma rokmi.

\"Táto kampaň má prispieť k oceneniu, spoznaniu nášho prostredia, a nielen vo vlastnej krajine, ale na celom svete, \" povedal Weber a dodal, že ak ľudia chcú niečo zachrániť, najprv si to musia vážiť.

Finalistov vybralo grémium expertov zo 77 nominovaných miest, ktoré získali najviac hlasov v skoršom hlasovaní. Ľudia navrhovali 261 prírodných výtvorov z celého sveta. Na čele grémia expertov je Federico Mayor, bývalý šéf Organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO).

Podľa Webera už v nominačnej fáze bolo vidieť entuziazmus ľudí z veľkých krajín. Dodal, že veľa hlasov prišlo z Indonézie, vysokú účasť mali ázijské krajiny i Latinská Amerika. Vyhol sa však tomu, aby uviedol doterajšie počty hlasov.

Na \"náhradný zoznam\" sa dostalo 43 prírodných výtvorov zo špičky 77 nominovaných miest. Náhradníci nie sú na zozname 28 oficiálnych finalistov a medzinárodné telefonické hlasovanie pre tieto miesta pokračuje.

Ak niektorý z 28 kandidátov bude vyradený z oficiálnej kampane, napríklad pre nedodržanie pravidiel účasti, organizátori ho nahradia kandidátom zo sedmičky najúspešnejších na náhradnom zozname.

V roku 2007 hlasovalo za sedem nových divov sveta, vytvorených ľudskou rukou, približne 100 miliónov ľudí. Vybrali Veľký čínsky múr, indický Tádž Mahál, peruánske Machu Picchu, skalné mesto Petra v Jordánsku, rímske Koloseum, sochu Krista Spasiteľa v Brazílii a pyramídy v Chichén Itzá v Mexiku.
 

Vyberte región