Na oboch stranách Tatier zaevidovali 131 kamzíčat

22.07.2009 Poprad

22. júla (TASR) - Výsledky tohtoročného jarného, či skôr letného spočítavania kamzičej zveri na slovenskej i poľskej strane Tatier potvrdili pozitívny vývoj zaznamenaný v ostatných rokoch.
\"Potešil predovšetkým počet tohtoročných mláďat. Hliadky ich zaznamenali 131, čo je o 17 viac ako v rovnakom období minulého roka. Celkovo sme zaevidovali na obidvoch stranách 720 kamzíkov, z toho 207 na poľskej strane, \" povedal pre TASR námestník riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Marián Šturcel.
Minulotýždňové spočítavanie kamzičej zveri, do ktorého sa zapojili pracovníci Štátnych lesov TANAPu, Správy TANAPu a ich poľskí kolegovia, svedčí o stabilizácii a postupnom náraste kamzičej populácie v národnom parku. Šturcel doplnil, že až 89 mláďat zaregistrovali na slovenskej strane. Najviac - 431 kamzíkov, z toho 76 tohtoročných mláďat sa pohybovalo počas spočítavania v oblasti Vysokých a Belianskych Tatier. V Západných Tatrách zaregistrovali 82 jedincov, medzi nimi 13 mláďat.
\"Teší nás, že počet kamzíkov prekročil hranicu 700 kusov. Môžeme povedať, že sme vyhrali bitku, ale nie vojnu. Čas ukáže, aký bude ďalší vývoj, \" konštatoval námestník. Dodal, že spočítavanie kamzičej zveri už tradične prebieha spoločne na slovenskej i poľskej strane Tatier dvakrát ročne. Kým prvé má za cieľ zmonitorovať predovšetkým prírastky, ďalšie, ktoré sa koná v jesennom období, zisťuje početnosť kamzičej populácie pred nástupom zimy.
Počas vyše polstoročného sledovania kamzičej populácie zaznamenali ŠL TANAPu najnižšie stavy koncom 90. rokov minulého storočia, kedy počet kamzíkov poklesol pod hranicu 200 jedincov, čo bolo podnetom na prijatie projektu záchrany tohto typického predstaviteľa tatranskej fauny. Naopak, najpočetnejšie stáda sa pásli v národnom parku v rokoch 1964 až 1965, kedy zaregistrovali na tatranských svahoch do tisíc kamzíkov.
 

Vyberte región