Mladých spevákov z Japonska očarili Tatry, Tatrancov ich spev

22.07.2009 Poprad

Vysoké Tatry 22. júla (TASR) - Koncertom 35 členného symfonického orchestra japonských a európskych študentov, ktorí v Japonsku študujú, pokračuje dnes vo Vysokých Tatrách medzinárodný festival mládežníckych ...
Štvordňový hudobný festival, ktorý sa začal 20. júla, patrí k vrcholným podujatiam tohtoročného Tatranského kultúrneho leta. Mesto Vysoké Tatry pripravilo na prázdninové mesiace pre domácich i turistov sériu štyridsiatich programov, medzi nimi troch festivalov. Prvé dva boli venované country hudbe a divadlu pod šírym nebom a konali sa v prvej polovici júla.
\"Tretí festival je hlavný, je to vlastne top klenot diania vo Vysokých Tatrách. Ide o prvý ročník medzinárodného festivalu mládežníckych symfonických orchestrov, komorných orchestrov a speváckych zborov pod názvom Eurorchestries Slovakia 2009. Objavia sa účinkujúci z Francúzska, Španielska, Ukrajiny a Japonska, \" povedal pre TASR vedúci oddelenia kultúry a športu Mestského úradu Vysoké Tatry Ján Bendík.
Spresnil, že doterajšie koncerty sa konali v parku v Tatranskej Lomnici a v kostole sv. Petra a Pavla v Novom Smokovci, kam prišlo asi 180 milovníkov hudby.
V záverečný deň, teda vo štvrtok 23. júla pripravili organizátori dve koncertné vystúpenia. V Tatranskej Lomnici sa popoludní o 15. hodine predstaví v altánku v parku 39 členný zmiešaný detský spevácky zbor z Ukrajiny a o 17. hodine v areáli Sanatória v Tatranskej Kotline 70 členný symfonický orchester mladých hudobníkov zo španielskej Malagy. Vstup na jednotlivé festivalové koncerty je bezplatný.
Na otázku ako vnímajú Vysoké Tatry mladí ľudia z Japonska, Bendík odpovedal, že ich hudba očarila Tatrancov a Tatry zase členov speváckeho zboru z Osaky i zmiešaného Japan Student Orchestra. \"Pripravili sme pre nich aj ochutnávku jedál slovenskej kuchyne. Nevybrali sme však bryndzové halušky, ale guľáš\".
Sériu programov tohtoročného Tatranského kultúrneho leta uzavrie 1. septembra v Jazdeckom areáli v Tatranskej Lomnici už tradičná Tatranská letná dražba. V programe vystúpi Peter Lipa.
 

Vyberte región