PSK investoval do obnovy skanzenu za uplynulé dva roky 780.057 eur

31.07.2009 Bardejov

Bardejov 30. júla (TASR) - Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík dnes v rámci svojej pracovnej cesty v okrese Bardejov navštívil Múzeum ľudovej architektúry v Bardejovských kúpeľoch.
V uplynulých dvoch rokoch tu vyšší územný celok realizoval najväčšiu investíciu v histórii skanzenu za viac ako 780.057 eur (23,5 milióna Sk). Zo zdrojov Európskej investičnej banky získal 668.460 eur (20,14 milióna Sk), ostatné peniaze vyčlenila regionálna samospráva z vlastných zdrojov. V rámci projektu sa uskutočnila komplexná obnova areálu vrátane uloženia nových elektrických rozvodov, postavili sociálne zariadenia, na viacerých objektoch sú nové strechy a pribudli aj nové chodníky.
\"Skanzen získal od roku 2005 úplne novú tvár. Myslím, že máme byť na čo hrdí. Bardejovské kúpele sú jednou z perál Prešovského kraja. Turistom zo Slovenska, ale i zahraničia takto môžeme ukázať kus našej histórie, \" povedal Chudík.
Riaditeľ Šarišského múzea (ŠM) v Bardejove František Gutek dnes konštatoval, že okrem rekonštrukčných prác sa vďaka investícii podarilo do inej časti skanzenu presunúť tri objekty, ktoré tak mohli lepšie sprístupniť návštevníkom. Upriamil pozornosť hlavne na zvonicu z Janoviec, ktorá pochádza zo začiatku 18. storočia. \"Tento klenot ľudovej architektúry v podstate nikto nevidel takmer 40 rokov, lebo sa nachádzal v inej časti skanzenu, \" dodal Gutek.
Napriek tomu, že skanzen sa rozprestiera na dvoch hektároch stále v ňom pribúdajú nové prvky. Ďalší projekt sa začal v tomto roku a ide o premiestnenie domu z obce Richvald, ktorý má byť novou turistickou atrakciou. Prostriedky na tento zámer vo výške 102.900 eur (3,1 milióna Sk) schválil samosprávny kraj v apríli tohto roka. Prioritou PSK v oblasti obnovy kultúrnych pamiatok na najbližšie dva až tri roky by podľa prešovského župana mala byť rekonštrukcia Rákociho vily, ktorá je v správe ŠM v Bardejove a nachádza sa v blízkosti skanzenu. Náklady na jej opravu odhadol na približne 700.000 eur (21,09 milióna Sk) a domnieva sa, že by sa mohla realizovať v dvoch etapách.
Skanzen v Bardejovských Kúpeľoch oficiálne otvorili 1. mája 1965. Jeho začiatky však siahajú do 30. rokoch minulého storočia, kedy bol do Bardejovských Kúpeľov presunutý gréckokatolícky drevený chrám z Mikulášovej, ktorý sa stal základom budúceho prírodného múzea. V areáli sa nachádza 28 objektov, z toho je 26 originálov. Najstaršími sú zvonička z roku 1706 a chrám zasvätený ochrane Presvätej Bohorodičky z Mikulášovej z roku 1730.
Dva chrámy, gréckokatolícky i pravoslávny, ktoré sa tu nachádzajú, sa aj v súčasnosti využívajú na bohoslužby.
 

Vyberte región