Počas rekonštrukcie hradobného systému objavili časť stredovekej bašty

04.08.2009 Bardejov

Bardejov 3. augusta (TASR) – Rekonštrukcia Uličky na Hradbách v Bardejove, ktorú realizuje mesto v rámci veľkého projektu obnovy hradieb, sa pomaly dostáva do svojej záverečnej fázy.
V minulom roku sa pracovalo vo východnej časti ulice, v súčasnosti sa pokračuje na jej západnej strane. Koncom minulého týždňa tu pracovníci Krajského múzea v Prešove odkrytím poslednej štvrtej sondy ukončili aj archeologický výskum stredovekého opevnenia.
\"V tretej sonde sa nám podarilo plytko pod povrchom zachytiť časť pôvodnej pravouhlej stredovekej bašty. Tá bola v neskoršom období prestavaná na polkruhovú, tak ako ju vlastne dnes môžeme pozorovať po zviditeľní múrov nad povrchom, \" povedal pre TASR vedúci archeologického výskumu Mário Comisso. Zároveň dodal, že na základe získaného materiálu zo sondy možno predbežne datovať prestavbu bašty zhruba do obdobia 15. storočia. Zaujímavosťou bolo aj to, že sa podarilo odkryť pozostatky stredovekej dlažby z tehál, ktorou bol vyložený interiér objektu. Okrem toho tu objavili aj časť parkanového múru, ktorý doteraz v tejto časti mesta nebol zachytený.
Podobné opevnenia, aké sa nachádza v Bardejove, sa podľa riaditeľky múzea Boženy Tomášovej podarilo zachovať v máloktorých mestách na Slovensku.
\"S bardejovskou radnicou spolupracujeme už niekoľko rokov. V tejto súvislosti by som chcela vyzdvihnúť koncepčnú prácu mesta, ktoré k svojej histórii pristupuje zodpovedne a cieľavedome sa usiluje zachovať kultúrne hodnoty pre budúce generácie, \" konštatovala Tomášová. V mnohých mestách sa totiž stavebnou činnosťou hradobné systémy narušili a to neumožňuje ich komplexné skúmanie.
Po zdokumentovaní nálezov bude pôvodný hradobný systém do určitej výšky dostavaný a takto bude plasticky vyobrazené stredoveké opevnenie mesta. \"V tejto etape dokončujeme úsek hradieb v celkovom náklade okolo 398.327 eur (12 miliónov Sk) a v najbližšej dobe budeme mať k dispozícii od ministerstva kultúry cez projekt \'Obnovme si svoj dom\' ďalších 149.373 eur (4,5 milióna Sk), takže celú túto časť hradobného fortifikačného opevnenia tohto roku ukončíme, \" uviedol pre TASR primátor Bardejova Boris Hanuščák. Podľa neho to však nebude všetko, pretože samospráva už pripravuje ďalšie projekty v súvislosti so zveľaďovaním kultúrneho dedičstva mesta.
 

Vyberte región