Polícia vyšetruje prípad podvodu pri predaji cez internet

04.12.2021 Humenné

Humenné 3. decembra (TASR) - Trestné stíhanie pre prečin neoprávnenej výroby a používania platobného prostriedku a prečin podvodu začala polícia v Humennom v súvislosti s predajom cez internet. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Daniel Džobanik.

Ako povedal, na internetovom bazári zverejnil muž z Humenného inzerát, v ktorom ponúkal na predaj bicykel za sumu 400 eur. Prostredníctvom mobilnej aplikácie ho kontaktoval neznámy páchateľ, ktorý o bicykel prejavil záujem.

"Pri vzájomnej komunikácii sa dohodli, že kupujúci za tovar zaplatí cez kuriérsku spoločnosť, pričom predávajúcemu zaslal link na internetovú stránku, ktorá sa podobala stránke známej kuriérskej spoločnosti. Po kliknutí na tento link tam predávajúci zadal údaje svojej platobnej karty. Po zadaní týchto údajov boli bez jeho súhlasu a vedomia uskutočnené platby v prospech dvoch ruských spoločností v celkovej sume 384,58 eura," uviedol Džobanik.

Seriózne spoločnosti podľa jeho slov fungujú tak, že adresát dostane e-mail o existencii zásielky s odkazom na približný termín jej doručenia, prípadne meno a telefónne číslo kuriéra. Takisto zväčša obsahuje špecifický identifikátor zásielky. Skutočné výzvy nikdy neobsahujú odkazy na platobný nástroj alebo portál s požiadavkou na platbu.

"V prípade, že vznikne neočakávaný finančný náklad v súvislosti so zásielkou, jeho úhrada je spravidla konzultovaná s klientom telefonicky a v prípade vyriešenia problému dostane klient e-mail alebo sms správu s odkazom na platbu či QR kód. Rovnako prílohu tvorí vyčíslenie dodatočného nákladu na faktúre alebo dodacom liste, dnes už štandardne v elektronickej podobe," vysvetlil Džobanik.
 

Vyberte región