Peter Nagy je členom Českej siene rockovej slávy

01.09.2009 Celý región

Bratislava/Praha 1. septembra (TASR) – Známa pražská kaviareň Hard Rock Cafe Praha založila Českú sieň rockovej slávy. Medzi prvými, ktorých do siene zaradili, boli českí hudobníci Ondřej Hejma, Vilém Čok, David ...
Československý zlatý slávik za rok 1985 Peter Nagy pri tejto príležitosti venoval sieni svoju elektrickú gitaru Samic, s ktorou nahrával jeden zo svojich hitov Sám s nohami na stole. \"Odohral som s ňou dve stovky koncertov, \" povedal Nagy, keď ju umiestnil na hlavnú stenu tejto pražskej reštaurácie. Nemala by mu veľmi chýbať, pretože doma má ešte 25 gitár.

Hard Rock Cafe Praha má svoje sídlo v známom historickom dome U Rotta, kde bolo za predchádzajúcej éry najväčšie železiarstvo v Československu. Na troch poschodiach budovy ponúka táto reštaurácia miesto pre 400 návštevníkov, jej súčasťou je koncertné pódium pre živé vystúpenia. Spevák a skladateľ Ondřej Helma, líder skupiny Žlutý pes a člen poroty Česko-Slovenskej Superstar venoval do siene klobúk, ktorý si kúpil v americkom Utahu, a ktorý patril k jeho koncertnému odevu, Vilém Čok venoval červené tenisky, sako a tričko, v ktorých vystupoval so známou skupinou Pražský výběr, David Koller venoval bundu, v ktorej hral v roku 1990 s kapelou Lucie na koncertnom turné v roku 1990.

Prešovský rodák Peter Nagy začínal so spevom na strednej škole ako folkový pesničkár. V roku 1977 nahral prvé snímky v košickom rozhlase. Svoju úspešnú dráhu odštartoval v roku 1983, založil skupinu Indigo a v roku 1984 vydal prvý album Chráň svoje bláznovstvá. V roku 1985 vydal druhý album Mne sa neschováš, za rok 1985 vyhral kategóriu spevákov v ankete Zlatý slávik. Po Mirovi Žbirkovi bol druhým slovenským spevákom, ktorý získal zlatého slávika. Je autorom úspešného detského projektu Peter Nagy a deti. Na svojom konte má v súčasnosti už dve desiatky vydaných albumov a kompilácií. Z jeho poslednej tvorby sú to albumy Nové svetlo (2002), kompilácia 20 rokov – 20 hitov (2004) a album Duety (2006). Jeho najnovším je dvojalbum Labute a havrany, ktorý vyšiel 2. apríla 2009. Okrem hudby sa Nagy venuje úspešne aj profesionálnemu fotografovaniu, v decembri 2008 vydal knihu fotografií Book 1. V máji koncertoval na turné v Spojených štátoch a Kanade, na jeseň sa chystá na podobné turné do Austrálie.
 

Vyberte región