Veterná smršť Malik, ktorá sa prehnala Európou, si vyžiadala aj obete

30.01.2022 Celý región

Helsikni 30. januára (TASR) - Najmenej štyri obete na životoch si vyžiadala silná veterná smršť Malik, ktorá cez víkend postihla sever Európy. Vietor ničil domy a vozidlá, spôsobil uzatvorenie mostov i povodne a viedol k pozastaveniu dopravy. Tisíce domácností zostali bez dodávok elektriny, informovala v nedeľu agentúra AP.

Veterná smršť v nedeľu postupovala cez severské regióny a do Dánska, Fínska, Nórska a Švédska priniesla silný nárazový vietor a rozsiahle dažďové i snehové zrážky.

Malik zasiahol oblasť vrátane severného Nemecka ešte v sobotu v noci po tom, čo sa prehnal Britániou, kde spôsobil dopravný chaos a materiálne škody.

Najväčšmi postihnuté bolo Škótsko, kde v sobotu prišli o život dvaja ľudia - deväťročného chlapca a 60-ročnú ženu zasiahli padajúce stromy. V krajine miestami zaznamenali nárazy vetra s rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu, čo viedlo k prerušeniu dopravy. Bez elektriny zostali desaťtisíce domácností.

V Dánsku viedol mimoriadne silný vietor sprevádzaný silným dažďom k dočasnému uzatvoreniu niektorých mostov vrátane kľúčovej spojnice Öresund spájajúcu metropolu Kodaň so švédskym mestom Malmö. Dánske médiá uviedli, že na následky ťažkých zranení po páde v dôsledku silného vetra zomrela 78-ročná žena.

Médiá v susednom Nemecku informovali, že v sobotu v spolkovej krajine Brandenbursko prišiel o život muž, na ktorého spadol uvoľnený bilboard.

Značné materiálne škody v Dánsku spôsobili aj povodne, píše AP. Polícia zaznamenala množstvo dopravných nehôd spôsobených popadanými stromami a poletujúcimi troskami.

Počasie nepriaznivo zasiahlo aj južné oblasti Švédska, kde ešte v nedeľu popoludní boli bez dodávok elektriny tisíce domácností. Kvôli silnému vetru odstavili trajekty premávajúce na ostrov Gotland v Baltskom mori.

V Nórsku boli okrem iného hlásené vážne škody na obydliach, autách a člnoch, zatiaľ čo silné sneženie v celom Fínsku spôsobilo dopravné nehody a narušilo autobusovú a vlakovú dopravu v niektorých častiach krajiny.
 

Vyberte región